millaisilla tuloilla voi saada omistusasuntoon asumistukea?
itsellä oli nuorena oma yksiö, jäin sairauksentakia pois työelämästä ja tulot oli 600 kuukaudessa,eli 1100€ tuloista jäi käteen 600€, hain asumistukea mutta ei tullut kun liian isot tulot tuo 600€.
nyt 25 vuotta myöhemmin tulot on 1500 euroa ja asun omakotitalossa ja ei asumistukea vieläkään myönnetty kun liikaa tuloja nämä roposet on.
millä eväillä saa asumistuen omistusasuntoon?
itsellä oli nuorena oma yksiö, jäin sairauksentakia pois työelämästä ja tulot oli 600 kuukaudessa,eli 1100€ tuloista jäi käteen 600€, hain asumistukea mutta ei tullut kun liian isot tulot tuo 600€.
nyt 25 vuotta myöhemmin tulot on 1500 euroa ja asun omakotitalossa ja ei asumistukea vieläkään myönnetty kun liikaa tuloja nämä roposet on.
millä eväillä saa asumistuen omistusasuntoon?
Vastaukset 24
Vanhimmat
helsinkiläisten "lisiä" on nämä asumistuet.
ei normaali ihminen niitä saa. on elettävä omillaan.
Ei saa enää yhtään omistusasuntoon. Myy tai anna pois.
tai lorota naapurin postiluukkuun, saat ilmaisen kyydinkin.
älä ikinä hanki omaa asuntoa, elä vuokralla saat 100 prosenttisent tuet
Samalla ne tuet saavat myös asuntosi omistavat Kokoomuksen ja Vihreiden poliittiset rahastot. Sinun rahojesi lisäksi (asumistuessa on omavastuu, jonka voi välttää vain joutumalla toimeentulotuelle)
Muista äänestää persuja, saat kopin pelastusarmeijalta.
ei yhtään järkevää vastausta tullut kysymykseen että millä eväillä saat omistusasuntoon asumistuen,siis ennen
sinua on ehkä huijattu jyt ja ennen,mene poliiseille kertomaan huijauksesta ja anna esimerkkejä tutuista jotka saa
600 euroa on kyllä liian kovat tulot kyllä.
mutta puliukot yms laitapuolen tyypit saa asumistuen
Ne on persujen kovaa ydintä.
Kävele Kelaan ja istu siellä tätiä, tai setää, vastapäiseen tuoliin. Ripittäydy hänelle elämästäsi ja hän laskee sinulle laskelman, joka kertoo mitä saat ja mitä et. Ansioidesi mukaan.
600 eurolla elää leveästi kun ei tarvitse maksaa kuin 250€ yhtiövastikkeet
En minäkään noin huonosta trollauksesta enempää maksaisi. Vaikka helposti huijattava olenkin.
tämä ei muuten ole mikään trolli,voin vaikka näyttää paperit missä todettiin että 0 euroa saat ja tuloni oli 600 euroa kolmen vuoden ajan. ei siis valetta.
omistin siis oman yksiön
Tilanne muuttuu, jos tulee terveysmenoja. Silloin toimeentulominimi alittuu ja saat asumiskulut toimeentulotuesta, kuten myös ne terveydenhoitomenot.
helsinkkiin muutettava, ne ostavat huonekalutkin kuulema
Kelan laskurilla näet suuntaaa antavasti. https://laskurit.kela.fi/yleisen-asumistuen-laskuri
Asumistuki omistusasuntoihin vaatii että omistat vähintään 10 sijoitusasuntoa. Tällä pyritään maksimoimaan laiskojen ituhippien toimeentulo ja vaurastuminen.
Niin on ja pitää olla yrittäjä kuka tienaa joka kk 7000 euroa. Vain rikkaat saa kunnolla tukirahoja ei köyhät.
Lankkia naamaan ja huuno suumi, niin saat kelasta hyvin rahaa.
aloittaja kertoo että 600 euroa oli tuloni 3 vuotta! tarkoittaa liitonrahaa/ sairaspäivärahaa tuona aikana. asunto(yksiö) oma ja 0 euroa asumistuki.
pitääkö laittaa kelan ämmät vastuuseen kun minua huijattu
niin ja kaikki dokumentit löytyy tästä
Tilannekuvaa :
Suomen kehitys mataa ja on vain alasajoa.
Super naiivi idealismi politiikkaa viher vas, sekä oikealla kokoomus keinottelijat..
Nämä ovat se haitta Suomelle.
Kun Suomesta on rakennettu turvatonta pohjolan kongoa, terrori raiskaus valtiota, ja on alettu osallistumaan netto-maksajana suurvalta sotiin. Rahat loppuu.
Rikkaat on veronmaksu käpykaartissa, veroparatiisi vakuutus kirjekuoret, ja veroparatiisi yhtiöt, hallinta rekisterit, pumppaa rahaa ulos veroa maksamatta, jne..
Yritystuet siirtyy osingon maksuun. Valtiolta lypsetään asumistuki miljardeja keinotteluun, jne..
Suomen etu kadonnut, ja kehitys on huonoa, ollaan nykyään kuin kehitysmaa. Itsenäisyys puuttuu.
- Meitä nyt holhoaa eu nato, ja nato on us globalistien ja rahan ohjauksessa, ja hyödyntää, käyttää hyväksi myös Suomea...
Se on raakaa ahneus politiikkaa. Ei siis ole hyväntekijöitä...lännessä ei idässä.
Ja tämä sodan luonti ukrainaan, se lännen itään eteneminen,, se oli yritys pelastaa yli-velka-taloudet Us. Eu. Ei neuvoteltu, vaan haluttiin sota ja sota businekset.
ukrainan luonnonvarat olivat se keinottelijoiden unelma...
Nyt länsi talous sakkaa edelleen. Rahamarkkina kriisi uhkaa. Velka kasvaa. Joten tarvitaan uusi sota tulonsiirtoihin ja uuteen inflaatioon, teollisuustukeen, pankkitukeen jne tulonsiirtoihin.
- Olisiko sota lähi-idässä ? vai taiwanilla sopiva pelastamaan us. -Eu- ylivelka taloudet, Lontoo cityn ja wall-streetin ? Vai pitääkö ukrainan sotaa edelleen laajentaa ?
Ainakin meidän omat maksetut nato lobbarit ja desantit huutaa ohjatusti uhkakuvia ja pelkoa kurkku suorana,,, sotaa lietsotaan edelleen aktiivisesti.
miksi 600€ nettotuloilla ei saa asumistukea?