Venäjä ohjaa oikeistoa
Anonyymi-ap
8187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sanotaan niin että, jos otat kaikki matujen perseilyt britanniassa 10vuoden aikana niin niitä on niin paljon että on saavutettu se piste jolloin räjähtää 😠
Ei yksittäistapaukset mitään laukaise , mutta kun niitä on tolkuttomasti !!!
itseasiassa yksi koraani poltto saa nämä raivon valtaan , mutta jos vielä raiskattaisiin ja työsteltäisiin 🤔
ryösteltäisiin 🤣
HS LEVITTÄÄ SAMAA PASKAA KUIN YLE
No valehteleekos Britannian poliisikin sitten? Vai oletko äärioikeistolaisen ja Venäjän propagandan levittäjä itse?
"Vuorovaikutteisen teknologian tutkijatohtori Pekka Kallioniemi Tampereen yliopistosta pitää selvänä, että Venäjä on jollain tavalla informaatiovaikuttanut Britannian mellakoiden takia.
”Epäilemättä Venäjä on osallistunut eri narratiivien levittämiseen ja osaltaan provosoinut mellakoita. Se on hyvin tyypillistä heidän toimintaansa.”
Kallioniemi on tutkinut erityisesti sosiaalista mediaa ja disinformaatiota.
Äärioikeisto on mellakoinut Englannissa viime viikosta lähtien. Taustalla on Southportissa maanantaina tehty veitsi-isku, jossa kuoli kolme lasta ja haavoittui viisi lasta sekä kaksi aikuista.
Tapauksesta on levitetty disinformaatiota. Yksi alkuvaiheessa laajimmin levinnyt valheellinen väite oli, että epäillyn nimi olisi ollut Ali al-Shakati, ja että hän olisi saapunut Britanniaan pienveneellä Kanaalin yli. Valheiden mukaan hän olisi ollut syyrialainen ja muslimi. Venäjään yhdistetty sivusto toisti nämä valheet.
Todellisuudessa epäilty on syntynyt Britanniassa ja hänen vanhempansa ovat syntyneet Ruandassa. Epäilty on alaikäinen, minkä vuoksi britannialaiset viranomaiset eivät lain mukaan voineet kertoa esimerkiksi hänen ikäänsä heti pidätyksen yhteydessä.
Venäjä pyrkii informaatiovaikuttamisellaan jakamaan yhteisöjä, Kallioniemi sanoo. Hän kertoo, että esimerkiksi muutama vuosi sitten Yhdysvaltojen Black lives matter -mielenosoitusten ja mellakoiden aikaan Venäjän trollitehtaat julkaisivat sisältöä sekä Black lives matter -liikkeen puolesta ja sitä vastaan.
”Ajatus on se, että jakaantunut kansa on ulkopoliittisesti heikko, koska se keskittyy sisäisiin ongelmiin ja riitelyyn. Se on toiminut erityisen hyvin Yhdysvalloissa, jossa on kaksipuoluejärjestelmä, mutta samanlaista polarisaatiota on myös Englannissa.”
Kallioniemi seuraa X-viestipalvelussa tilejä, joita hän kutsuu superlevittäjiksi.
”Ne ovat valtavia tilejä, joilla on miljoonia seuraajia, ja joiden narratiivit leviävät hyvin aggressiivisesti.”
Superlevittäjien narratiiveissa toistuu Venäjällä viljelty ajatus ”lännen dekadenssista”, Kallioniemi sanoo.
”Eli että länsi on rappioitunut, wokeisto on ottanut vallan ja maahanmuuttajat valtaavat yhteisöjä.”
Kallioniemen mukaan sekä olympialaisiin liittyneessä nyrkkeilykohussa että Britannian mellakoissa kyseiset superlevittäjät ovat olleet aktiivisia.
Kallioniemi nimeää esimerkiksi superlevittäjästä Tommy Robinsonin, joka on äärioikeistolaisen brittijärjestö English Defense Leaguen perustaja ja entinen johtaja. Hän on Kallioniemen mukaan provosoinut mellakoita aktiivisesti, ja hänet on myös yhdistetty Venäjään.
”Robinson kävi Venäjällä vuonna 2020. Hän piti siellä puheita, ja Kremlin kontrolloima media teki hänestä aika paljon juttuja.”"
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010612722.html
Hallapurrat, Putinin nöyrä työrukkanen.
Joo, minun HS tilaus loppuu tähän.
Persupravdassa iso artikkeli siitä kuinka Venäjä kertoo totuuden Britannian puukotuksista ja kuinka suomalainen laatulehdistö hyssyttelee asiaa.