Eikö olisi järkevämpää, että voitaisiin selvittää se, mitä kukin on todellisesti saanut velkarahalla ja suhteuttaa perintä siihen. Niinhän tehdään tavallisestikin. Jos sinulla on ns. terve talous, niin sen arvo pystytään laskemaan suhteessa velkoihin. Jos sait velkarahalla muuta kuin materiaalista eli elämänkokemusta, tuhlailit rahoja tuhlaajapojan tavoin tai teit sillä itsesi sairaaksi, niin näitähän on vaikea rahassa mitata. Kuitenkin niissäkin raha "pesii"... Moni terveenkin talouden haltija hankkii näitä "omaisuuksia" itselleen pitkällä ajalla. Kuitenkin ylivelkaantunut ja ulosottovelkojen kanssa painiskeleva pyri realisoimaan elämääsi, jotta voisit saada jotain järkeä siihen, mitä joudut maksamaan siitä ajasta, kun keräsit itsellesi liikaa kaikkea, tavaraa, kokemuksia ja muuta krääsää. Lisäksi rukoile Jumalaa, että hän näyttäisi sen, mikä on tärkeää juuri sinun elämässäsi.
Mitä sait velkarahalla?
yhdessä eteenpäin
1
495
Vastaukset
- äiti vm 62
Asuntovelkaa oli vuosikaudet, parhaimmillaan 1000 mk viikossa pelkkiin korkoihin, sitten todettiin talo homeiseksi ja minut ainoaksi vastuunkantajaksi (yksityisen on turha taistella tuulimyllyjä vastaan). Makselen edelleenkin pilkkahintaan myytyä taloa, luottotiedot menneet ja "rikollisen" leima otsassa.
Mikäkö on tärkeintä elämässä? Lapset. Heissä on tulevaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 826245
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303753törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283110Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3681681- 331388
- 261312
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11926Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi43911Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11860- 42839