Olisi mukava löytää kadotettu elämänilo

Anonyymi-ap

ja kiinnostus asioihin. Saada jotain aikaan. Mutta ei kyllä viitsisi mitään masennusnappeja alkaa popsimaan. Tiedostan kyllä olevani masentunut, mutta olen varmaan ollut koko elämäni. Sen voimakkuus on vain vaihdellut. En usko pillereistä löytyy tie onneen.

26

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei masennuslääkkeet noin toimikaan. Ne mahdollistaa vain suht normaalin arjen elämisen. Ei ne kenestäkään onnellista tee.

      • Anonyymi

        Ovat kuin kainalosauvat. Mahdollistavat liikkumisen. Mutta eiväthän ne käytännössä ratkaise mitään.


      • Anonyymi

        Täysin höpöpuhetta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täysin höpöpuhetta.

        Ei ole. Tiedän mistä puhun, kokemuksen syvällä rintaäänellä.


    • Anonyymi

      Niin:| lähinnä ne rauhoittaa vähän. Ei oo sitten ihan niin pahat swingssit mutta ei ne ainakaan itselle mitään rauhaa tai onnellisuutta tuo. tsemppiä tiedän tasan tarkkaan mitä meinaat 😞

      • Anonyymi

        Happihyppelyt hyviä

        Pyöristävät aatoksia


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Happihyppelyt hyviä

        Pyöristävät aatoksia

        No välttämättä ei kiinnosta sekään


    • Anonyymi

      Edessä vain pimeyden näin kunnes ..... ....

      • Anonyymi

        Sinun juttusi on ihan pimeitä ainakin. Sivusta


    • Anonyymi

      Liikuntaa, terveellistä ruokaa joka päivä, ei alkoholia. Ystävyyssuhteet.

      • Anonyymi

        Jos se olisi noin helppoa, maailmassa ei olisi masennusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos se olisi noin helppoa, maailmassa ei olisi masennusta.

        Ei se masennusta poistaisi ja riippuu tietenkin masennuksen asteestakin, onko lievempää vai syvempää.


      • Anonyymi

        Hyvä kirjoitus, nuo kaikki ovat erittäin tärkeitä. Pakollisia, sanoisin. Sivusta


      • Anonyymi

        Entäs jos sulla ei oo ainoatakaan ystävää, eikä viimeisinkään jäänyt edes sellaiseksi vaikka ystävyyttä kai oli olevinaan....? Kyllä mieli mustuu kun pimeys saapuu ja viina tuo lohtua


    • Anonyymi

      Naisen puute

      • Anonyymi

        Onhan olemassa treffisovelluksia, mitä kautta voisi tutustua naisiin.


    • Anonyymi

      Ota ne lääkkeet. Mummoni yli 80 vuotias ensimmäisen kerran sai masennus lääkkeet
      Ja on muuttunut ihminen. Valitti ennen kaikesta murehti ja huolehti. Nyt on tyytyväinen. Nauttii elämästään. Varmaan ensimmäisen kerran ikinä.

      • Anonyymi

        Tuo on ihana kuulla. Oma mummoni olisi varmasti hyötynyt niistä myös.


    • Anonyymi

      Oma masennukseni on kaipausta taivaaseen nykyisin. Täällä kaikki on epätäydellistä. Syntiä ja pahaa on kaikkialla. Jeesuksen luona odottaa täydellinen lepo, rauha ja onni, niitä jotka uskovat. En koe että mikään autuus olisi tässä maailmassa edes mahdollista saavuttaa ja vaikka jotain hyvää saisikin, siitä täytyy pystyä myös luopumaan, koska tämä elämä katoaa kuin sitä ei olisi ollutkaan. Olen välillä niin valmis siihen että Jeesus ilmestyy ja kutsuu uskovat tykönsä.

    • Anonyymi

      Jos aivoissani menee välillä "liian lujaa" ja on "liian vilkas liikenne", niin tarvitsen lääkityksen, jotta pystyn keskittymään. Se on kemiaa.

    • Anonyymi

      Pillereistä löytyy tie kroonistuvaan masennukseen. Pääset yli kun kohtaat omat tunteesi. Kohtaat ne niin kauan että helpottaa.

      Masennus on tavallaan suojamuuri, ettei tarvitsisi kohdata vallitsevaa. Turvallinen, kun pystyt välttämään aidon todellisuuden. Mutta vain hetken se suojamuuri tuo apua. Uskalla olla rohkea ja ota vastaan kaikki ne tuntemukset, jotka sinulle annetaan. Helpotus tulee sitä kautta, vaikka voi viedä vähän aikaa. Riippuu itsestäsi.

    • Anonyymi

      Ootko "hylännyt" kenties jonkun ?

    • Anonyymi

      Ole luotettava älä valehtele muille ole jämpti joka paikassa sillä tavalla voit näyttää että olet kunnonnihminen ja puhu asia niinkuin se on

    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tänne. Vertaistuki voi olla tärkeä voimavara ja saitkin jo vinkkejä. Ohessa lisäksi tiedoksesi matalan kynnyksen auttavia tahoja, joihin voit halutessasi olla yhteydessä.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken ja luottamuksellisesti. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Lisäksi ma-ke klo 15-19 ja to klo 15-21 on aikuisten kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa mielessä olevasta huolesta tai hankalasta elämäntilanteesta.

      Tukinetissä on llisäksi monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.

      Keskusteluapua kriisissä on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös:

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin Kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      Ystävällisin terveisin
      MIELI Kriisikeskus Helsinki/Kata

    • Suosittelen ainakin koittamaan. Itse käytin masennuslääkkeitä neljä vuotta. Kokeiltiin useampi erilainen lääke. Vasta kolmannella kerralla löytyi sopiva.

      Ennen lääkkeitä tieni oli rappiollinen ja olisi johtanut alkoholismin kautta hautaan. Mikään ei kiinnostanut, eikä ollut mitään järkeä elää.

      Nykyään on uusi ammatti ja elämä on palannut. Lääkkeiden avulla löysin uusia puolia itsestäni, itsekrittiikki loppui, ja löytyi mielenkiintoa erilaisiin asioihin kuin ennen. Nyt on lääkkeiden käyttö lopetettu. Olo on tasainen ja hyvä. Tupakanpoltonkin lopetin muutamia viikkoja sitten, sekä aloitin liikunnan. Muutos ei kuitenkaan tapahdu yhdessä yössä, mutta ajan kanssa.

      Suosittelen ainakin juttelemaan asiasta ammattilaisen kanssa jos ei muuta halua asialle tehdä vielä.

    • Anonyymi

      Oi oi, voimia. Hienoa, että et kovin helpolla lääkkeitä ala syömään. Masennuslääkkeet joillakin varmaan kuitenkin toimii, jos menee tosi pahaksi, itsemurha-ajatuksia tms. Toivottavasti sinulla ei ole noin pahasti asiat.

      Motivaatio voi mennä jostain syystä. Tulee ehkä pettymyksiä, eikä uskalla enää yrittää tms.

      Liikunta, normaali ruokavalio, ei liikaa kovaa rasvaa, valkoista sokeria, suolaa ym. epätereveellisiä elämäntapoja. Ei päihteitä ollenkaan. Kahvi sallittu.

      Myös muiden ihmisten kanssa keskustelu virkistää. Rukoile ja lue Raamattua. Ajattele muista hyvää, älä ajattele pahaa. Ole ystävällinen. (Näitä pidän itse tärkeinä, vaikka masennusta ei ole koskaan ollutkaan.)

      Kyllä se siitä iloksi vielä muuttuu. Voimia!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2335
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1550
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe