Jos ammattiliittoja ei olisi:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/498f1cea-5569-4c0c-8247-8e527117b32d

Tämä olisi täyttä totta jokaisella työpaikalla meille kaikille.
11144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tuotahan kokkarit ja persut haluavat.

Ei mitään oikeuksia duunareille.

Äänestä

Tuo ei koske Suomen tavallisia työpaikkoja.

Äänestä
  • Ei niin, kiitos liittojen, ja poliittisen vasemmiston.

    Äänestä

Olen aina saanut parempaa palkkaa, kun en kuulu mihinkään liittoon. 3000e + ja siisti toimisto duuni.

Äänestä
  • Ja lehmät lentää.....

    Äänestä

Ammattiliitot ovat työllistämisen pahin este.
Nykymenolla kukaan järkevä ei palkkaa töihin.
Suomi on takaperoinen tässä asiassa verrattuna muuhun Eurooppaan !

Äänestä
  • Uskomatonta p*skapuhetta, suomalaisten palkat, irtisanomissuoja ja irtosanomiskorvaukset ovat euroopan pohjasakkaa. Mutta mikään ei riitä porvarille, viime vuosisadan alun järjestelmä pitäisi niiden saada....

    Äänestä

  • Muualla Euroopassa ammattiliitot ovat paljon voimakkaampia kuin Suomessa.

    Äänestä

Tanskassa päivän irtisanomisajan aika. Kas vaan työttömyys 2-3% palkat siksi korkeat.

Äänestä
  • Ne muutkin Tanskan järjestelmän asiat kuten työntekijöiden edustus yritysten hallinnossa, 80% ansiosidonnainen alussa, ammattiliittojen joukkokanneoikeus jne. jne. jos otetaan Suomeen niin sitten voidaan ottaa tuo päivän irtisanomisaikakin. Jos on perusteltu syy, kuten Tanskassakin. Mutta oikeistoporukallehan kelpaa pullasta vain ne rusinat.

    Äänestä

Tanskalla iso etu olla lähellä Euroopan ydintä ja pieni maa. Meinaan kaikki melko lähellä. Jos asuu suomen Sallassa, niin vaikeeta lähtee töihin vaikka Rovaniemelle joka päivä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/498f1cea-5569-4c0c-8247-8e527117b32d

Tämä olisi täyttä totta jokaisella työpaikalla meille kaikille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu