Moni kertoo jo nyt vähentäneensä tärkeiden lääkkeiden ostoa.
Eläkeläisiä huolestuttaa etenkin hallituksen suunnittelema leikkaus eläkkeensaajien asumistukeen, jonka korotukset on jo nyt jäädytetty.
Jos asumistuki pienenee, on siitä suora seuraus lääkkeiden ostoon jäävän rahan pieneneminen. Käytännössä se tarkoittaa sitä, että jotkut välttämättömät mutta kalliit lääkkeet jäävät apteekkiin.
Eläkkeensaajien asumistuen leikkaus
5
159
Vastaukset
- Anonyymi
Tu on huolestuttavaa. Lääkkeiden ottamatta jättäminen kostautuu myöhemmin suurempina terveydenhuollon kuluina. Ei tule säästöä näin.
- Anonyymi
Turha noita lääketehtaita on elättää. Itse kävin lääkärissä viimeksi vuonna 1998.
- Anonyymi
Joillakin on sellaiset lääkkeet, että terveyden kannalta on oikeastaan pakko niitä käyttää.
Käyttämättä jättäminen toisi lisäkuormitusta terveydenhuoltoon. - Anonyymi
Keitä neuvoisit jättämään lääkärikäynnit väliin vai muutenko vain ilkut?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keitä neuvoisit jättämään lääkärikäynnit väliin vai muutenko vain ilkut?
Töissä ollessa työterveyshoito pelasi hyvin, lääkäriin pääsi aina nopeasti kun tarvitsi.
Kun jäi eläkkeelle niin ketään ei enää kiinnosta, aikoja ei saa vaikka itkisi, joten lopetin itkemisen. Pitäkää tunkkinne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502224Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖23874- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51821Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me117816Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9743vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733