"Ne jotka ovat tuominneet Venäjän hyökkäyksen Ukrainaa vastaan, ovat sulkeneet silmänsä Israelin jatkuvalta palestiinalaisalueiden miehittämiseltä."
Turkin ulkoministeri tuomitsee Israelin raakudet Gazan alueella
8
130
Vastaukset
- Anonyymi
Myös Turkki aikoo muodollisesti liittyä Israelia vastaan nostettuun kansanmurhasyyteseen Haagin kansainvälisessä tuomioistuimessa (ICJ).
- Anonyymi
Turkin ulkoministeriö ei tuomitse Turkin raakuuksia kurdialueella.
- Anonyymi
Turkin raakuksia kurdialueilla? Onko Turkki tekemässä samankaltaista Holocaustia kurdeille kuin Israel Gazan palestiinalaisille? Jos näin, niin kummastelen ettei myös Turkki ole syytettynä kansanmurhasta Haagin kansainvälisessä rikostuomioistuimessa Israelin kanssa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Turkin raakuksia kurdialueilla? Onko Turkki tekemässä samankaltaista Holocaustia kurdeille kuin Israel Gazan palestiinalaisille? Jos näin, niin kummastelen ettei myös Turkki ole syytettynä kansanmurhasta Haagin kansainvälisessä rikostuomioistuimessa Israelin kanssa?
Kyllä, Turkki on runnonut kurdeja maan rakoon nyt jo yli 100 vuotta jatkuneella sodankäynnillään ja suurimpien arvioiden mukaan puoli miljoonaa kurdia lienee kuollut seurauksena. Etkö todella tiennyt tätä?
https://en.wikipedia.org/wiki/Kurdish–Turkish_conflict
Kurdeilla ei ole länsimaiden älykköpiireissä yhtä hyviä propagandisteja kuin palestiinalaisilla on ja siksi heidän asiansa ei nouse esiin yhtä hyvin. Tasan ei käy onnenlahjat on siis vastaus kysymykseesi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä, Turkki on runnonut kurdeja maan rakoon nyt jo yli 100 vuotta jatkuneella sodankäynnillään ja suurimpien arvioiden mukaan puoli miljoonaa kurdia lienee kuollut seurauksena. Etkö todella tiennyt tätä?
https://en.wikipedia.org/wiki/Kurdish–Turkish_conflict
Kurdeilla ei ole länsimaiden älykköpiireissä yhtä hyviä propagandisteja kuin palestiinalaisilla on ja siksi heidän asiansa ei nouse esiin yhtä hyvin. Tasan ei käy onnenlahjat on siis vastaus kysymykseesi.Muistetaan kuitenkin nyt minkälainen on tämä kurdinkielinen kielivähemistö esim. Turkissa. He ovat syylistyneet moniin terroritekoihin ja heidät rinnastetataankin lähinnä terroristeihin.
Kun Yhdysvallat on tehnyt hyökäyksiään Irakiin, on kurdit avustaneet maahantunkeutujaa hyökäyksessään. Tilanne on samanlainen jos Venäjä hyökkäisi Suomeen ja romaanit avustaisivat Venäläisiä hyökäyksessään, siinä toivossa että Venäjä lohkaisisi Suomesta oman itsenäisen maan Romaaneille. Kurdit ovat halveksittavia maanpettureita, terroristeja ja rintamakarkureita. Siksi myös Suomi ja Ruotsi on pullolansa kurdirikollisia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistetaan kuitenkin nyt minkälainen on tämä kurdinkielinen kielivähemistö esim. Turkissa. He ovat syylistyneet moniin terroritekoihin ja heidät rinnastetataankin lähinnä terroristeihin.
Kun Yhdysvallat on tehnyt hyökäyksiään Irakiin, on kurdit avustaneet maahantunkeutujaa hyökäyksessään. Tilanne on samanlainen jos Venäjä hyökkäisi Suomeen ja romaanit avustaisivat Venäläisiä hyökäyksessään, siinä toivossa että Venäjä lohkaisisi Suomesta oman itsenäisen maan Romaaneille. Kurdit ovat halveksittavia maanpettureita, terroristeja ja rintamakarkureita. Siksi myös Suomi ja Ruotsi on pullolansa kurdirikollisia.Palestiinalaiset ovat myös syyllistyneet terroritekoihin esim. Israelissa ja Gazassa hallitseva Hamas on kansainvälisesti tunnustettu terrorijärjestö.
Onko suunnitelmanasi siis nyt antaa kannatuksesi Erdoganin lisäksi myös Netanjahulle?
- Anonyymi
Turkki, Etelä-Afrikka ja muut noiden kaltaiset maat ovat tänä päivänä paljon Suomea edellä kun katsotaan kuinka maat toimivat esim. kansainvälisten lakien suhteen. Suomessa ei Israelin terroria valtiovallan toimesta arvostella vaikka kyseessä on maailman pahimmat sotarikokset ja rikokset ihmisyyttä vastaan. Suomi on näyttänyt maailmalle ettei siitä ole oikeusvaltioksi vaan kaksinaamaiseksi toimijaksi joka sulkee silmänsä Israelin tekemiltä massiivisilta rikoksilta.
- Anonyymi
Mikä sitten on vaatimuksesi Suomen pääsemiseksi Turkin tasolle? Pitääkö käynnistää sota- ja sortotoimet kurdeja, romaneja vaiko peräti saamelaisia vähemmistöjä vastaan? Ilmeisesti sellainen vetoaa sinuun, paitsi jos Israel on kyseessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1802260- 1751861
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1701732Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys1131561Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise261504- 1091270
Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su1681119Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c771083Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää149987Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,58985