Valtionhallinnossa on joskus työskennellyt noin 200000 henkilö, nyt vain noin 81000. Valtionhallinnon työntekijöistä 40 prosenttia työskentelee turvallisuussektorilla eli Puolustusvoimissa, rajavalvontatehtävissä tai poliiseina. Asiantuntijatehtävissä tai toimeenpanevissa töissä työskentelee hieman yli 80 prosenttia valtion henkilöstöstä.
Turvallisuussektorin jälkeen suurimmat tehtäväalueet ovat elinkeinotoiminnan palvelut, kuten ELY-keskukset ja Maanmittauslaitos, sekä valtiovarainhoito ja vakuutus- ja rahoituspalvelut, kuten Verohallinto ja Tulli. Näillä tehtäväalueilla työskentelee yhteensä noin 22 prosenttia valtion henkilöstöstä. Ministeriötasolla, sisältäen eduskunnan, työskentelee noin seitsemän prosenttia valtion henkilöstöstä.
Henkilöstön määrä on kasvanut eniten turvallisuusalalla.
Keille hallitus haluaa nyt antaa kenkää palvelujen ja turvallisuuden kärsimättä ?
Turvallisuussektorin jälkeen suurimmat tehtäväalueet ovat elinkeinotoiminnan palvelut, kuten ELY-keskukset ja Maanmittauslaitos, sekä valtiovarainhoito ja vakuutus- ja rahoituspalvelut, kuten Verohallinto ja Tulli. Näillä tehtäväalueilla työskentelee yhteensä noin 22 prosenttia valtion henkilöstöstä. Ministeriötasolla, sisältäen eduskunnan, työskentelee noin seitsemän prosenttia valtion henkilöstöstä.
Henkilöstön määrä on kasvanut eniten turvallisuusalalla.
Keille hallitus haluaa nyt antaa kenkää palvelujen ja turvallisuuden kärsimättä ?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tähän odotetaan vastausta mielenkiinnolla.
Yleensähän se menee niin, että kun jostain julkisesta laitoksesta laitetaan porukkaa pihalle, kengänkuva ilmaantuu operatiivisen työn suorittajien perseisiin. Sen sijaan hallintoväestä saadaan ulostettua korkeintaan joku, jonka vanhuuseläkeikä on jo tullut täyteen.
Taas kerran sosialistille yksi asia lisää, josta ei "ainakaan voida säästää". Turvallisuus vaaraantuu ja sillai, miten ei tietoa mutta cvaarallista on. Sosialistille ei sovi mikään.
Kysyy persulta mitä tahansa, vastaukseksi saa pelkää persumaista paskanjauhantaa.
Tyhmiin kysymyksiin, saa tyhmiä vastuksia.
Et kai todellakaan kuvittele, että täällä joku osaisi kertoa tuollaisia. Sitä tuskin on edes hallituksessa vielä tiedossa, sitä ei ole kartoitettu, mutta kun tietävät ja päätöksen ovat tehneet. Siitä taatusti tiedoitetaan.
Varmaan latujengeille, vassareillehan useimmiten menee muutakin, kuin miellyttäviä valheita. Nousee persujen kannatus siinä samalla.
Hiihtojoukkueille? No, onhan Mietaan Jussin ajoista kieltämättä tultu alaspäin ...
Persut ainakin haluaa antaa kenkää poliiseille ja tuomareille. Ja oikeuskanslerille.
Menossa on puhdistus. PS:n kannattajat saavat jäädä.
Kolme ministeriötä on persujen jo. Voi arvata keitä lähtee.
Muut kuin persut saavat potkuja. Persut saavat jäädä.
Kun menemme virastoon kuin virastoon siellä on persu "palvelemassa" meitä,
eli ynseänä vetää luukun kiinni. ... ja heiluttaa hakaristilippua.
YLE 31.8.2021
Valtaosa eduskuntaryhmistä on valmis kieltämään hakaristilipun lailla, perussuomalaiset ja Ano Turtiainen eivät.
Useimmat puolueet tukevat hakaristilipun julkisen käytön kriminalisointia. Osa puolueista empii mahdollisen kiellon rajausta, mutta perussuomalaiset torjuu koko ajatuksen.
Onhan Suomessa toki vaikkapa verohallinnon pääjohtajia ja ministeriön kansliapäälliköitä huikeasti enemmän per asukas kuin vaikkapa Italiasssa, Ranskassa tai Saksassa ja jopa Ruotsissa. Kyllähän tällaisesta byrokratiasta on pystyttävä karsimaan.
Ikuinen kitinän aihe :))
Suomessa valtion virkamiesten osuus työvoimasta on koko EU:n pienin: meillä vain 4,5 prosenttia työvoimasta on valtion palveluksessa. Seuraavina tulevat Romania (4,9) sekä Irlanti (5,1), Italia (5,8) ja Tanska (5,9)