Työttömyysongelma ratkeaisi

Palkkaamalla työttömät valtiolle töihin. Miksei niin tehdä?
22167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Koska valtio irtisanoi myös itse!

Äänestä
  • Tuossa tapauksessa kuntien pitäisi palkata työtön.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Tuossa tapauksessa kuntien pitäisi palkata työtön.

    huomasitko että kunnille asiat on siirretty vuoden alusta

    urpo

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    huomasitko että kunnille asiat on siirretty vuoden alusta

    urpo

    Ai kunnat palkkaa nykyään työttömät? Tuota en ole huomannut. Jos noin on, niin hyvä homma!

    Äänestä

"SIIS MILLE VALTIOLLE,JENKEILLE LAPPIIN KAIVAMAAN JUOKSUHAUTOJA LAPIOLLA?"!!!

Äänestä
  • "PENI" ½!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! S

    Äänestä

Jo oli älytön aloitus. Ookko kuullut että valtiolla ei ole rahaa?

Äänestä
  • Mikäs vitsi tämä oli? Valtio (Suomen Pankki) valmistaa rahaa. EI sitä paskamahat tee, jos ei väärentäjiä huomioida.

    Äänestä

Voitas palkata työttömät naurettavan pienellä palkalla ...niiden työtä voisi olla ...etsiä itselleen kovapalkkaisempaa työtä?

Äänestä
  • 500e/kk. Työtehtävä: hae töitä.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    500e/kk. Työtehtävä: hae töitä.

    hehe näinhän se tänäpäivänä on. Jos katselee kun muut hakee niin siittä saa 4700 + ikälisät.

    Äänestä

Valtio voisi hyvin perustaa firman tekemään tuotteita joita ostetaan ulkomailta, näin ei kilpailtaisi kotimaisten toimijoiden kanssa.

Äänestä
  • Valtion pukutehdas teki aikoinaan hyviä ja kestäviä vaatteita.

    Äänestä

Ei sille pidä mennä kun sillä on jo työttömiätyönhakijoita riittävästi. Sen ahneus ei näytä nokkaa kauemmas.

Äänestä

niin se ratkaisisi ongelman

kaikilla on vittu oikeus työhön

Äänestä
  • Kaikillahan on vittu töitä jos ei muuta työtä ole niin hakee töitä kyllähän siittäkin kela maksaa "palkkaa".

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Kaikillahan on vittu töitä jos ei muuta työtä ole niin hakee töitä kyllähän siittäkin kela maksaa "palkkaa".

    Jos työn hakemisesta ei saisi mitään korvauksia (palkkaa) niin tuskinpa kukaan sitä tekisi.

    Tuokin saatas tuottavaksi työksi jos työnantajien pitäisi maksaa tuosta kun siltä haetaan töitä...työnhakeminen ei tietysti nyky yhteiskunnassa kovin arvokasta ole joten sopiva hinta olisi ilmeisesti 100 euroa. Työnantajat voisi johonkin rekisteriin ilmoittaa jos ne haluaa ettei niiltä työtä haeta.
    Välttyisivät näin turhilta maksuilta.

    Äänestä

Sannahan teki noin ja sai julkisen puolen kulut nousemaan 15 mrd euroa vuosi. Toki jos tarkoit sitä, että työttömyysturva tehtäisiin vastikkeelliseksi, niin sitä kannatan lämpimästi.

Äänestä
  • Periaatteessa irtisanottas kaikki opettajat. Ja noiden pitäisi sitten jatkaa entistä työtään jos haluavat saada vastikkeellista työttömyysturvaa.

    Iso osa niistä menisi oikeasti tuottaviin töihin. Mutta kyllä siellä iso osa olisi luusereita jotka ei töitä löytäisi joten opettaisivat vastikkeellista työttömyysturvaa saadakseen.

    Voisi toimia.

    Äänestä

Oliko hallituksen tarkoitus kuminkin tehdä lisää työttömiä, kun joka puolelta leikataan?

Sanat ja teot eivät kohtaa.

Äänestä

Valtio palkkaisi työttömät töihin. Tehtävä: Keksikää miten Valcon kuvaputkitehtaan ongelmalliseksi osoittautunut kone saadaan toimimaan.

Äänestä

"Öljykriisi ja kansantalouden kasvun hidastuminen nostivat työttömyyttä jyrkästi 1970-luvun puolivälissä. Vuonna 1975 maassa oli ennätykselliset 60 000 työtöntä.

Kun puolueiden muodostamaa hallitusta ei muuten saatu syntymään, presidentti Urho Kekkonen ilmoitti ”runnaavansa kokoon” enemmistöhallituksen maaherra Martti Miettusen johdolla.

Hän nimitti sitä ”kansallisen hätätilan hallitukseksi”, jonka etummainen tehtävä olisi työllisyyden turvaaminen."

nykyisin paukkuu työttömyys jo 300 000 - 500 000 ja ketään ei kiinnosta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Palkkaamalla työttömät valtiolle töihin. Miksei niin tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu