Mites onnistuu viinin tilaaminen USA:sta? Onko Alkon tilauspalvelulle vaihtoehtoja, eli voiko esim. UPS:n kautta tilata viiniä ja hoitaa itse tullissa valmisteverot ja tullit?
-Artturi
-Artturi
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Näistä kokemuksia, osassa veromenettely hoidettava itse (ei veroed. suomessa). Josko tilaa suoraan usasta tulee rahtikustannuksi aika paljon. Jos ostaa Euroopasta joltain jolla on ko. tuotetta suoraan varastossaan niin hinta halvempi. Tämä selitettävissä siten, että ko. toimittaja on tilannut usa'sta suurehkon erän kerralla ja rahtikustannukset suhteessa pienenmmät. Ainoa haittapuoli on ettei valikoima suppeahko.
Maksutapoina Eurooppassa käy monta kertaa muukin kuin luottokortti.
Cybeerwine'llä tällähetkellä tarjous rahtivapaasta kuljetuksesta (vaatii liittymisen). Kulut yleensä kympistä ylöspäin, riippuu tietenkin missä asut ja paljonko tilaat. Monissa laskuri mistä näkee suoraan hinnan rahdille, veroille jne. Tarkkana kannattaa olla, jotta mm paikalliset verot "alvi" on hinnoissa mukana.
cyberwine.com
cybeerwine.com
Saksassa monia webshoppeja, löydät ne esim googlella.
Kyse on nimenomaan yhden tietyn viinitilan viinien tuomisesta Suomeen. En tiedä minkään tukkurin välittävän niitä Euroopassa. Kyseiset viinit ovat 30 taalan luokkaa, joten laatikollisen tuomisessa (12 pulloa) pullokohtainen hinta on vielä aika kohtuullinen.
-Artturi
opettele ny ko. kirj. kun.l. et. os. luk. t. tek.s