Jos epäitsekkyys on hyvä asia, niin miten ihmeessä päinvastainen, siis itsekkyys ei ole paha asia?
Tietäisikö joku miksi
15
191
Vastaukset
- Anonyymi
Johtuu siitä että kapitalistinen talousjärjestelmä perustuu ihmisten itsekkyyteen. Kapitalismissa taloudelliset toimijat perustelevat omaa itsekkyyttään kaikkien muiden itsekkyydellä, niin siksi itsekyyttä ei sovi haukkua pahuudeksi!
- Anonyymi
Koska tyhmyys, itsekkyydestä aiheutuva subjektiivisuus sekä omahyväisyys estää itsekkäitä ihmisiä ymmärtämästä objektiivista todellisuutta.
- Anonyymi
Itsekäskin voi olla huomioiden samalla myös muut.
Itsekkyyttä on niin kovin erilaista. - Anonyymi
Ka se oma itsekkyys on tietenkin tervettä itsekkyyttä😄.. Kuinka sokeita ja omahyväisiä nuo omaan napaansa tuijottelijat ja itsekkyytensä vangit ovatkaan.
- Anonyymi
Minusta itsekkyys on paha asia.
- Anonyymi
Pahalle paha tuntuu hyvältä.
- Anonyymi
Ei itsekkyys ole mikään valinta, sen aiheuttaa itsepuolustusrefleksi. Siksi naiset elää vaistojensa varasta ja pelokkaampina on itsekkäämpiä, itsekkyyden vankeina haaveilevat vapaudesta ja itsenäisyydestä.
- Anonyymi
Vaikuttaa mielikuvitukseltasi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vaikuttaa mielikuvitukseltasi.
Ei, kyllä naisia on olemassa, sinä vain et ole saanut sellaista.
- Anonyymi
Narsismi on äärimmäistä itsekkyyttä. Kyllä sitä pidetään yleisesti pahana.
- Anonyymi
Itsepuolustusrefleksi se itsekkyyden aiheuttaja on eikä refleksit ole valintoja. Nopean muutoksen ja epävarmuuden aikana tuo refleksi tulee vahvemmin esiin ja itsekkyys lisääntyy maailmassa.
- Anonyymi
Itsekäs refleksinomaisesti valitsee itsekkyydelle sopia eikä halua missään nimessä hävetä itsekyyttään vaikka se pahuutta onkin. Pelko ja epävarmuus ovat itsekkyyden ja ikävä kyllä myös demokratian ja markkinatalouden polttoainetta, ne laittaa ihmisen haluamaan itsenäisiä valintoja. Kollektiivisessa paniikissan ja pakokauhussa kaikki ajattelevat vaan itseään ja omaa etuaan.
- Anonyymi
Eihän pelokas itsekkyydelleen mitään voi...
- Anonyymi
On tervettä olla itsekäs tiettyyn rajaan.
Tuntee omat rajansa ja osaa sanoa tarvittaessa ei.
Sairaasti itsekäs tavoittelee aina vain omaa etuaan.
Esim. huijaamalla, varastamalla, valehtelemalla yhtenään jne.
Vähän kuten hallitus. - Anonyymi
Koska itsekkyydestä aiheutunut puolueellisuus siis subjektiivisuus estää näkemästä objektiivista todellisuutta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392783Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702402Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261456- 1191157
- 991109
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13982Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La58886Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.291857Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62854