Vaalit varastetaan

Pelkona on, että ensi vuoden vaalit varastetaan. Vasemmiston äänestyspaikoissa voi äänestää sekä ennakkoon että äänestyspäivänä. Varma PS:n voitto jää saamatta.
10228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Trumpilaista salaliittoteoriaa. Myös Elon Muskin twistillä:

"Trumpin presidenttikauden 2017–2021 tavaramerkiksi tuli valehtelu, ja usein se ilmeni Twitterissä. The Washington Post laski Trumpin esittäneen presidenttinä neljässä vuodessa hieman yli 30 000 valheellista tai harhaanjohtavaa väitettä eli noin 21 per päivä.

Kun Trumpia alkoi pelottaa näkymä vuoden 2020 presidentinvaalien häviämisestä demokraatti Joe Bidenille, hän käynnisti – taas Twitterissä – uuden kampanjan. Puolisen vuotta ennen vaaleja alkaneen myllytyksen ytimessä olivat kymmenissä twiiteissä esitetyt väitteet, että demokraatit aikovat huijata vaaleissa. Kymmenet miljoonat amerikkalaiset uskoivat Trumpia ja uskovat yhä."

"Viestipalvelu X:n avulla voidaan muokata mieliä ja kiihottaa ihmisjoukkoja kaduille, kuten Trump vuosina 2011–2021 osoitti. Nyt kyseisen kojeen algoritmien ja käyttäjätietojen päällä istuu Musk. Hän pitää demokraattien presidenttiehdokasta Kamala Harrisia ”käytännössä kommunistina”, jonka pääsy presidentiksi pitää estää.

Center for Countering Digital Hate -järjestö kertoo, että Musk on levittänyt monia marraskuun presidentinvaaleihin liittyviä salaliittoteorioita. Hän on esimerkiksi väittänyt, että demokraatit yrittävät huijata vaaleissa ”maahantuomalla” Yhdysvaltoihin laittomia äänestäjiä ja että postiäänestäminen olisi erityisen herkkää vaalipetoksille.

Muskin harhaanjohtavia tai valheellisia viestejä vaaleihin liittyen on katseltu X:ssä noin 1,2 miljardia kertaa."

https://www.hs.fi/maailma/art-2000010628281.html

Äänestä
  • Hulluja molemmat.

    Äänestä

Persujen vaalitulos riippuu pitkälti siitä, mitä mieltä äänestäjät ovat heidän politiikastaan, vittuiluistaan kansalaisille, tekemistään rikoksista, ...

Ihmehän se olisi, jos puolueen pääkonttorilla ei hieman kuumottaisi jo näin kahdeksan kuukautta ennen kunta- ja aluevaaleja.

Äänestä
  • Antaa kuumottaa. Kukaan ei ole tyytyväinen persuihin
    Kunnissakin persut riitelee. Ne ei vaan osaa käyttäytyä ihmismäisesti missään
    Sekalainen apina lauma jolla levy on joutunut paikalleen.

    1Äänestä

Niin kenellä on pelkona, että vaalit varastetaan?

Äänestä

Totta. En äänestä persuja enää.

Äänestä

sähköinen äänestys tähän kehitysmaahan 😠

Äänestä

Älä höpise tarinoitasi. Persut häviää ihan pahuutensa takia. Niinkuin täytyykin.

Äänestä

Siis mitä??, pelottaako tappio???

Äänestä

Jaahas persepelkuri, kyllä ne "iänestysäännöt" on kaikille samat, petturipuolueen luottamuksen (ps) saavutukset määrittävät suosion, eli = sitä saa, mitä tilaa!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pelkona on, että ensi vuoden vaalit varastetaan. Vasemmiston äänestyspaikoissa voi äänestää sekä ennakkoon että äänestyspäivänä. Varma PS:n voitto jää saamatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu