Tunnin junaan on löydyttävä rahaa

Anonyymi-ap

Ja sitähän löytyy laitamalla SOTE-Hyvinvointimaakuntien sairaalat ja terveyskeskukset kiinni.

35

560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      vaadin puolen tunnin junaa siellä saa jäykkää munaa.

      • Anonyymi

        Tunnin juna maksaisi miljardin ja kauhea mökä. Ukrainaan on mennyt 4 miljardia, kukaan ei ole julkisesti vastustanut. Suomen antamilla aseilla rintama ei ole siirtynyt metriäkään mihinkään suuntaan.


    • Anonyymi

      Petterillä on tunnin juna - pakkomielle.

    • Anonyymi

      Leikkauslistoja lisää,jotta Petteri saa tunnin junan.

      • Anonyymi

        Kuinka täällä on rahaa panna tähän huuhaa hankkeeseen sen takia,että orpopoika on päättänyt tästä hulluudesta. Nekin rahat tarvitaan ihmisten auttamiseen. Täysin sekopäitä kaikki hallituksen öykkärit.


    • Anonyymi

      Petteri on Tosi Tosi Kova Bisnesmies,joka tietää ,kuinka rahaa investoidaan Tosi Tosi kannattaviin hankkeisiin ,jotka maksavat itse itsensä korkoineen muutamassa vuodessa,ja sitten investoitu raha alkaa tuottamaan voittoa omistajilleen. Ja Petterillä on tämä taito hyppysissään. Siinä on Oikee Kunnon Teollisuusneuvos,joka ei humpuuki hankkeisiin rahojaan laita. Tosi Kova Bisnesmies. Vähän niinkuin Amerikan Rockefellerit aikoinaan. Tai Ruotsin Wallenbergit.

    • Anonyymi

      Eihän kenelläkään kuunnon ihmisellä ole tarvetta matkustaa Helsinkiin / Uudellemaalle . Joten radalle ei ole järkevää tarvetta .

      • Anonyymi

        Millä määrittelet kuka matkustaa ja mihin. Kunnollinen ihminenkin ei saa käydä Helsingissä sukulaisissa?oletko kenties niin syvässä vakaumuksesta että näet asian noin? Tuohan kuulostaa vähän hengelliseltå väkivallalta.


      • Anonyymi

        Kuule , Turussa asuu erittäin paljon kunnon ihmisiä, jotka tienaavat erittäin hyvin. Tuommoinen arvostelu on monen mielestä vöhän siinä ja siinä, kun ajatellaan, miten ihmisten pitäisi keskenään sovinnossa olla ynnä muuta. Terveisii Turusta.


    • Anonyymi

      Armas Puolimatkakin on pikkupoika Petteriin verrattuna. On se sen verran Kova Luu.

    • Anonyymi

      Petteri jatkaa Sosialistien viitoittamalla tiellä. Super-Sanna työnsi Suomen vähät rahat Italian ja Espanjan Sosialistihallituksille, Ja Petteri haaskaa loput rahat "Tunnin junaan".

    • Anonyymi

      Valtio on korviaan myöten veloissa (166 miljardia) ja ihmisiä muuttaa Suomeen enemmän kuin ikinä (2022: 50t, 2023: 70t).

      Mutta mitä vaatii Keskuskauppakamari - lisää maahanmuuttoa ja lisää "tunnin junan" kaltaisia jätti-investointeja!

      Suomalainen yhteiskunta tulee romahtamaan, jos se jatkaa elinkeinoelämän lobbareiden viitoittamalla tiellä.

      Maahanmuutto tarkoittaa Romakkaniemelle, Keskuskauppakamarille ja kumppaneille halpatyövoimaa, jonka avulla palkat pidetään matalana, ja uusia kuluttajia, joista aiheutuvat kustannukset ulkoistetaan suomalaisille veronmaksajille, sillä jokainen uusi asukas tarkoittaa Romakkaniemelle ja kumppaneille mahdollisuutta myydä lisää asuntoja, kännyköitä, vaatteita, palveluita jne. eikä heitä kiinnosta se, maksavatko uudet asukkaat elämisensä itse vai maksaako veronmaksaja ne tulonsiirtojen muodossa.

      Sama asia "tunnin junan" tai minkä tahansa julkisen investoinnin kanssa: elinkeinoelämää ei kiinnosta, saako veronmaksaja vastinetta rahoilleen. Pääasia Keskuskauppakamarille ja kumppaneille on se, että veronmaksajan taskusta otettua rahaa - tai veronmaksajan piikkiin otettua velkaa - siirtyy yritysten taskuun.

      SUOMI on suomalaisten duunarien ja veronmaksajien maa: ei anneta elinkeinoelämän lobbareitten tehdä siitä jatkuvasti velkaantuvaa maahanmuuttajaghettoa.

      • Anonyymi00034
        UUSI

        Esperi hyvä esimerkki.
        Näihin upotetaan yhteiskunnan veronmaksajien rahoja.
        Yhtiön tuotot on pääasia.
        Ei vanhusten hyvä hoito.
        Vähän hoitajia. Enemmän massia.
        Ja muistetaan verohelpotukset öky-yritysjohtajille. Niistä Petteri ja Riikka pitävät huolen.
        Jos vanhus kuristuu, ainoa harmi yhtiölle on, sattuiko se olemaan varakas. Jää sekin 5000-10000 kuukaudessa saamatta.


    • Anonyymi

      Petteri Punakuono oli toissapäivänä vaatimassa Työperäistä maahanmuuttoa Suomeen. Samaan aikaan hallitus kieltää Thaimaalaisten marjanpoimijoiden tulon Suomeen. Puhutaan yhtä,ja tehdään toisin. Näin se näillä Poskisolisteilla tuppaa menemään.

    • Anonyymi

      Orpo maksaa. Orpolla on Hynää,ja paljon. Orpo on Porvari.

    • Anonyymi
      • Anonyymi00035
        UUSI

        Politiikka on kovaa peliä Turussa.


    • Anonyymi

      Ketä tolla junalla matkustais?

    • Anonyymi

      Aivan sama kestääkö matka tunnin tai puolitoista.

      Parempi, jos puolitoista, jos matkalla töitä tekee.

    • Anonyymi

      Orpo ite meni helikopterilla 🚁

    • Anonyymi

      Opiskelijat vois asuu halvalla Varissuolla ja Lausteella.
      Kupittaalta tunnissa luenoille Hesaan.

      Fillarilla mene Lausteelta sama Turun yliopistolle.

    • Anonyymi

      Kunhan nyt ensin saadaan nykyinen junaliikenne, kalusto ja kaikki raidelaitteet siihen kuosiin, että aikataulut pitää ja junat ei myöhästele. Sen jälkeen voivat ryhtyä painimaan tunnin Turku juna asiaansa. Ei mulla mitään ole Turkua tai tunnin junaa vastaan. Kyllä Suomessa joukkoliikennettä tarvitaan ja junassa on mukava matkustaa. VR henkilökunnalle täydet pisteet asiakaspalvelusta. Aina saanut heiltä apua, jos matkassa ollut jokin yllättävä mutka.

    • Anonyymi

      kalliiksi on tullut EU aika suomelle , paljon vaatimuksia esin vihreä ajatusmaailma ja muut maat suoltaa paskaa mereen suoraan raakana putkista ja laivoista ilman mitään velvoitteira,samoin tehtaat sellaiset pöhötykset savupiipuista että ihmisten todella vaarallista HENGITTÄÄ ILMAN MASKEJA.
      Kaikenlaisia määräyksiä ja nootteja ja suomi maksaa itsensä kipeäksi pelastaessaan maailman
      samoin olemme lainanneet eu määrätessä espanjalle ja muille maille miljadreja joita emme koskaan tulee samaan takaisin ja ne maat porskuttaa komjasti , suomen talouden tila ihan suossa ja alamäki jatkuu konkurssien , työttömyyden lisääntyessä, irtisanotttuja valtavat määrät.onnneksi suomen hallitus hoitaa johtajille esim hussin sairaalan johtajille kovat bonukset samaan aikaan kun henkilökuntaa irtisanotaan ja ministereille suuremmat palkat ja lisäksi kokousrahat päälle jotka vastaavat siivojien kuukausipalkkaa. nato tulee viemään ihan hirveöästi rahaa kun täytyy tehdä lokoisat olot ja olla vieraanvaraisia naton päällystölle.
      matuille maksetaan samoin enemmänkuin siivojille että täällä heillä lokoisat olot, on sitten työttöminä taikka opiskelijoita ei huolta kyllä suomi hoitaa heille kaiken hyvän suomalaisten taviksien tietty pitää maksaa veroja lisää ja velkaa ottaa taas miljardeja lisää että tämä kaikki herrojen hyvinvointi on mahdollista , rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy, vanhukset ja vammaiset jätetään hoitamatta ja heidän omaishoitajat voidaan jättää ilman hoitokorvauksia ihan silmää rapäyttämättä .

    • Anonyymi

      Turun Sanomat hehkuttaa 6.9.24 länsiradan tarpeellisuutta Tampereen esimerkillä.

      Tällä vuosituhannella 2000-2023 Tampereen väkiluku on kasvanut 60.000 asukkaalla. Heistä 37 % maahanmuuttajia.

      Turun väkiluku on samassa ajassa kasvanut 29.000:lla. Kasvusta 81 % maahanmuuttajia.

      Tampereen lähikuntien väestönkasvu on ollut yhteensä 40.000 ja heistä maahanmuuttajia vain 11 %.

      Turun lähikuntien väestönkasvu on ollut 23.000 ja heistä maahanmuuttajia 34 %.

      Jos moottoritiellä ja junaradalla on merkitystä, on se tuonut Tampereelle valtavan määrän maahanmuuttajia ja ajanut kantasuomalaiset asumaan lähikuntiin.

      Turku on ollut kehitysmaa-asukkaiden suuressa suosiossa. Myös turkulaiset ovat lähteneet pakoon lähikuntiin, mutta maahanmuuttajat ovat tulleet perässä erityisesti Kaarinaan ja Raisioon.

      Eli länsirata tulisi muuttamaan myös Turun Tampereen kaltaiseksi muslimikaupungiksi. Tällä hetkellä Turun asukkaista maahanmuuttajia on 15 % ja Tampereen 10 %.

      Kun kantasuomalaisten syntyvyys on romahtanut, tulee länsiradan myötä Turkuun vain kehitysmaalaisia. Mallia otetaan Vantaalta, joka alkaa olla romahtanut kaupunki. Vantaalla maahanmuuttajien määrä on 27 % asukkaista ja monissa kaupunginosissa jo puolet asukkaista on vieraita.

      TS: ”Turun kaupungin tutkimusjohtaja Timo Aro pitää toimivia liikenneyhteyksiä yhtenä kolmesta avaintekijästä kaupungin kasvulle koulutuksen, erityisesti korkeakoulutuksen, ja strategisten kehityshankkeiden kanssa.”

      Suomessa on jo nyt aivan liikaa korkeakoulutettuja ja jos heidän määräänsä lisätään, he eivät tule saamaan töitä, koska julkinen sektori ei voi enää työllistää akateemisia paperien pyörittämiseen.

      Strateginen kehityshanke – mitä ihmettä se on? Onko se sitä, että mitä enemmän miljardeja käytetään (kuten maahanmuuttoon), sitä strategisempaa se on.

    • Anonyymi

      Lomautetaan koko eduskunta puoleksi vuodeksi vuosittain.

    • Anonyymi00025

      Ainahan vanhustenhoidosta yhdet junarahat löytyy.

    • Anonyymi00026

      Joko sitä selkärangattoman junaa rakennetaan?

    • Anonyymi00027
      UUSI

      Sairaalat kiinni ja juna tilalle.

    • Anonyymi00028
      UUSI

      Lähdettiin jo risuja keräämään. Purra saa risukasansa!

    • Anonyymi00029
      UUSI

      Kyllä se Petteri laittaa kädettömät, jalattomat, sokeat, kuurot jne. töihin ilman palkkaa. Ainakin risuja keräämään, niin saadaan tunnin juna.

    • Anonyymi00030
      UUSI

      Riikan risukasat!

    • Anonyymi00031
      UUSI

      Ja annetaan lisää verohelpotuksia ökyrikkaille....

    • Anonyymi00032
      UUSI

      orpon hallitus toimii arvopohjansa mukaan.

    • Anonyymi00033
      UUSI

      Petteri lupasi vaalipuheissa laittaa Suomen kuntoon.
      Omasta mielestään on hyvin mennyt. "Nöyrästi"haluaa jatkaa seuraavalla kaudellakin.
      Vanhukset kuristuu ja kuolee hoitajien puutteeseen ja hälytyslaitteiden toimimattomuuteen. Potilaat kuolevat nukutukseen kuvaustutkimuksessa. Tämä on sitä kokoomuslaista laatua hoiva- ja terveysalalla.
      Kokoomuksen agenda on onnistunut. Yhteiskunnan veronmaksajien rahat on ohjattu yksityisten hoiva- ja terveysjättien taskuun maksimoimaan tuotot. Vähän hoitajia, enemmän massia yrityspomon taskuun. Lääkärit on yksityisellä sektorilla. Julkisella pahoinvointi alueella ei pienemmässä kaupungissa edes pääse lääkäriin, kun lääkäreitä ei terveyskeskuksessa ole. Muistetaan öky-yritysjohtajia taas lisää verohuojennuksilla.
      Nooh, kuhan saahaan tunnin juna....Petteri on iloinen. Siihen mennessä myös Riikka on saanut risukasansa.

    • Anonyymi00036
      UUSI

      Turkulaisille tiedoksi.
      Esimerkiksi Joensuusta Kuopioon ei kulje minkäänlaista junaa.
      Maantie on niin Kapea Mutkainen ja Mäkinen, ja jolla on paljon liikennettä tukkirekoista alkaen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      318
      11942
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      153
      11084
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      252
      6407
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      227
      5229
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      168
      3684
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3558
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2533
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2000
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      12
      1844
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1735
    Aihe