Ja lintsasi sen vuoksi töistä. Marin ei vastaavaan sortunut.
Eroa Orpo! Eroa jo tänään!
https://yle.fi/a/74-20105580
Eroa Orpo! Eroa jo tänään!
https://yle.fi/a/74-20105580
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 118
Vanhimmat
Orpo on avoin kuin raamattu mihin kätketty viinapullo.
Ja Ek:n oppikirja kuinka jo kyykkyyn ahdistetusta työntekijästä saadaan kaikki tuotto rikastuttamaan elinkeinoelämää!
Ja purran katala nauru kaupanpäälle kuinka kustiin silmään duunareita, niitä tyhminpiä....
Perhejuhliin kuten omiin viiskymppisiin saa osallistua kuka tahansa . Siviilisääty tahi ammatti ei siihen vaikuta.
Ei työaikana.
Nää oli eukon 5-kymppiset.
Orpon biletysvideoita odotellessa 😅
Marinilla tuskin sukulaisia edes on.
Niin kun rakas isä kuoli, mutta molemmat äidit kuitenkin on hengissä….
Ai, Niinkö sinä mulkvisti kuvittelet.
Niinkö meinaat? Puhutko kuitenkin itsestäsi?
Onko sulla ? Ystäviä persuilla ei sentään ole
Big deal.
Yhtä salaista kuin tunnin junan kannattavuuslaskelmat.
Jos Marin olikin huono kapteeni ja Suomilaivan luotsaaja, nyt siellä ruorissa ei ole enää ketään. Orpon pää ei riitä edes nakkikioskin ylläpitoon koska pelikillä teeseillä sitä ei kannateta.
Titanicin kohtaloa odotellessa..
Hyvin sanottu. Orpo ei saa laivaa käännettyä, mutta upottamaan onnistuu. Kansityttö Riikka Purran imaisee pohjaimu.
Marinilla oli AINA se "korona-altistus", jonka verukkeella hän lintsasi lukuisista tehtävistä.
Tuskin noin.
Orpon täytyy paljastaa poissaolon syy.
Oikeistomedia on nyt kusi sukassa hiljaa...auta armias, jos Sanna olis lähettänyt Saulin tilalleen vastaavassa tilanteessa, lehdistö ja tv-uutiskanavat olis huutaneet korvat punasina, mitä sumutusta.
Miehiä käsitellään Suomessa silkkihansikkain.
kokkeleita käsitellään Suomessa silkkihansikkain.
Valtioneuvoston kanslia myönsi Marinille ilmaiset aamupalat.
Keitä siellä on töiissä?
Ne oli myönnetty porvarihallitusten aikana eli valehtelet.
Totta Katainen syöpötteli juopotteli ja pössytteli veronmaksajien piikkiin joka Vitun päivä ollessaan PM.
Kiviniemen perheelle oli käytössä myös emäntä.
Häpeällistä!
Orpo on loistanut poissaolollaan, ilman selityksiä.
Marin johti edestä, oli harvoin poissa valokeilasta ja hoiti hommansa loistavasti. Ne bilekohut olivat lähinnä median kaipaamaa uutisointia kun tyhjiössä ei ollut juoruttavaa.
Orpo loistaa poissaolollaan.
Eikös Marin hylännyt isänsäkin, niin tuskin on kiinnostaneet jotkin sukujuhlat, niissä harvemmin on lehdistö paikalla.
Mitä sitä ei molempien äitiensä vuoksi tekisi…
Hyvä Super Sanna, eloa iloa ja tietenkin Olavia…
Viisastelee porvaritrolli öyhötyksessään.
Juu hylkää isänkin, joka ei 33 vuoteen kysellyt tyttären perään, paitsi kun hänestä tuli pääministeri. Ei siinä tyttär ollut syyllinen vaan isä, joka ei juopottelulta kyennyt.
Eiköhän olisi jo aika vaihtaa pääministeri ja koko hallitus. Täysin kykenemätön tehtäväänsä. Työttömyys ja konkurssit sen kun lisääntyvät, perusterveydenhuoltoa ollaan ajamassa alas ja jne. Lista on loputon.
Tärkeintä pääministerillemme näyttää olevan jatkuva lomailu, entisen hallituksen haukkuminen ja Turun junan saaminen, jotta pääsisi historiankirjoihin.
Voisi katsoa itseään peiliin ja kysyä, meneekö tällä hallituksella yhtään paremmin. Ei löydy johtajuutta, osaamista eikä moraalia.
Taas iso plussa Marinille. Nykyhallinto on korruptoitunut.
Presidentti ei ole hallituksessa ministerinä, joten ei hän voi ketään ministeriä sijaistaa. Orpo rikkoi lakia ja hänen tulee erota.
Orpo rikkoi perustuslakia.
Ei kai sitten tavallisten ihmistenkään tarvita lakia noudatta kun kerran valtioneuvostokin voi sitä rikkoa
Oliko Orpo tuolloin akkansa ja koiransa kanssa "huiputtamassa" pohjoisessa. Idiootti vei koiransa stanalliseen terävään kivikkoon repimään kynnet irti. Eläinrääkkäystä suorastaan tuollainen. Pikku-Petteri kuvan kera sitten tyhmänä kertoi tuosta kun oli niin "hauskaa" kun kantoi sitten koirakaveria repussa. Hyi hitto kun on täysvartinen typerys koko äijä. Lähtee kohkaan tuommoiseen maastoon eikä hommaa koiralle tassuihin suojia. Eikö porvari raaskinnu ostaa omilla rahoillaan? Ei olis ilmeisesti hyväksytty edustuskuluiksi valtion piikkiin. Omat kengät korjattiin remmillä ja laturinjohdolla. Ei siis mitään oikeita varusteita mukana idiootilla ja tuollainen tollo on pääministerinä. Toivottavasti koiran tassut ovat parantuneet, oli varmasti tuskaista, mutta onneksi tollo-petteri sai kivan kuvan itsestään ja akastaan someen.
Perhejuhlat ovat ainutlaatuisia tapahtumia, niitä ei jätetä väliin.
Sannahan hylkäsi koko sukunsa ja oman perheensä bilettämisen takia.
woke woke
Mistä tiedät että Orpolla oli perhejuhlat, vai olitko itse paikalla.😉
Turun juna vaikuttaa peiteoperaatiolta. Sen varjolla siirretään valtion omaisuutta sijoittajille valtion rahoitusosuuden verran vajaat 500 miljoonaa.
Orpo näyttää olevan lomalla muutenkin koko ajan. Jos jotain sattuu niin Orpolta saa lauselman asioista viikkoja tapahtumien jälkeen.
Marin oli ryyppyreissulla, kun piti olla Saksassa tärkeissä neuvotteluissa. Unohti tahallaan työkännykänsä Korona- aikana, kun meni bilettämään. Muut joutuivat tekemään monessa tilanteessa Marinin työt, kun Marin oli hummailemassa.
Näköjään punavihreä olet seurannut sadunoimaisesti Marinin pääministeriaikaisia toilailuja. Unohtanut täysin oikeat faktat.
Kerrotko et missä Marin oli! No et sinä persumulkvisti osaa muuta kuin mututuntumapaskaa levittää. Et vieläkään näemmä päästä Marinista irti...olet niin hänen lumoissa edelleen!
Sen(kin) vaalivilppi huuhaa naZipellen paras paikka olisi kaatopaikka..
🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮
Orpo ei halunnut osallistua siksi että hänellä on vain yksi agenda , tunnin juna turkuun.. ja koska sitä ei eu:ssa käsitelä niin reissu oisi ollut turha
PM edustaa Suomea EU:ssa. Presidentin vaihtaminen tilalle oli selvä lain rikkomus.
Ehkä PM Orpo tanssi, lauloi ja piti hauskaa, ja sitä ei voi julkistaa 🤔
Nyt on pääministerillä eri säännöt lomailussa ja business-luokassa matkustamisessa vip-kuljetuksineen. Enää ei Haapalakaan puutu päivittäin asiaan.
Ei yllätä kokoomuslaiset ovat olleet jo pitkään suojeluksessa eri tahojen suunnalta. Outoa että puoluetta paapotaan eikä sitä kritisoida edes mediasa.
Toimittajien poliittisia suuntauksia ei ole luotettavasti tutkittu, mutta toimitusten johto (toimituspäälliköt, päätoimittajat) ja tiedotusvälineiden omistajat olivat valtaosin kokoomukseen kallellaan.
Tämä selittää kaiken.
Timo Haapala onkin nyt oikea Ämmä. Ei tykitäpaskamielipiteitä, ei riehu solvaanassa, lihoo vaan keppanaa ryystäessä, kun ei saa mitään aikaiseksi.
Kun on kyse PM:n maineesta alkaa puheet pehmetä kun vaalit lähestyy. Viimeiseen kahteen vuoteen en ole nähnyt Purraa kansainvälisessä haastattelussa. Lieneekö syy siinä ettei osaa ruotsia ja englantia. Syytä olisi osata.
Suomessa puhutaan suomea ja ollaan Suomessa nyt!
Mutta kansainväliset lehtien toimittajat ei suomeksi haastattele.
Purra ei kansainvälisesti ole kiinnostava paitsi Suomen kurjistajana.
Näin Suomessa toimii demokratia. Persut pettää aina. Kokoomus kaiken aikaa..
PS on aina Suomen ja suomalaisten puolella!
Kremlin lauluja lauaa putinistipersut.
Onko pääministerin terveys tabu, josta ei sovi toimittajienkaan kysyä tai puhua? Luulin että sellainen jäi "Kekkosen aikaan". Orpolla on aiemmin todettu ja hoidettu hyvin vakavia sydänongelmia. Hänellä on työssä myös varmasti kovat paineet. Oliko hänellä kesällä joku tällainen lääketieteellinen operaatio, ja siksi asiaa ei haluta avata? On meinaan ollut kuin eri planeetalla olisi kesän jälkeen. Eikä hyvällä tavalla.
Orpolle oli merkitty työpäivä 18 .7 niin miksi sitä kannattajat puolustaa ? Marinin asia vietiin oikein oikeusasiamiehelle asti. Nyt piilotellaan Orpon laiskuutta osallistua työntekoon .
Nyt kun Suomen yhteistyö Ruotsin kanssa Natonkin myötä lisääntyy, niin olisi tuiki tärkeää, että Orpoa ei päästetä minnekään meitä nolaamaan.
Jos ei halua selitellä lomiaan, ei pidä hakeutua pääministeriksi.
Miksei Sanna tunnustanu kokaiinin käyttöä, sehän on ihan yleinen bilehuume. Johtuiko siitä kun oli PM eikä kehannu?
Herää kysymys, mitäkähän muita tämän hallituskauden asioita on salattu?
On tosi salamyhkäinen, koko hallitus!
En usko, että junan alle juokseminen vähentäisi piiloon jätettäviä asioita.
Varmasti ne piilottaa junan alle juoksemiset ym. hallituksen aikaan saamat itsemurhat kansalaisiltaan
Kyllä ei kuolleita vaivaa minkäänlaiset pimitykset kuule!
Se helpottaa...
Ai miten ihanaa on ollut jo melkein puoltoistavuotta kun Sannan viisikko lakaistiin maton alle piiloon, siellä se Sannakin vaan bikeneissä itteään myy maailmalla.
On meillä vastuuttomat ministerit. Ensin saivat maan talouden romahtamaan ja työmarkkinat täysin sekaisin ja sitten ei kun lomille lomps.
Taitaa vituttaa :)
Siellä näemmä ollaan kovin tyytyväisiä kun saatiin Suomi tuhottua.
Demarit ei enää ikinä pääse valtaan, nyt on sellaset hulivilit ottaneet valtikan haltuun ettei kommareille ole enää mitään tarjolla, hävetkää.
Kommunismi on nyt kitketty pois suomesta, kiitos Orpo ja Riikkaa!!!!
Ei muuten ole. Kaikki muut paitsi persut ovat kommunisteja. Tämän ovat persut itse myöntäneet. Uusimpien kyselyiden mukaan siis 85 prosenttia suomalaisista on kommunisteja.
Salailu on vallankäytön väline, jos teille kerrottaisi kaikki niin valta katoaisi. Kattokaa USAa, koko maailma nauraa Joe Bidenille ja Kamala Harrisille, 2 imbesilliä sooloilee ja sössii...
Mitä Kamala Harris piilottelee tässä kuvassa?
https://i.imgflip.com/8vy4fj.jpg
On se veikee otus.
Liikaa marjoja suussa.
Onko Orpo oikeasti pääministeriksi sopiva ja m i e s.
Ei sun oo pakko asua suomessa, muuta ruotsiin.
Marinin lomaviestit oli julkisia,Orpon ei!!Pitäisi kyllä tyhmimmänkin ymmärtää kumpi on huijari.Marin oli päällikkö Orpo juoksupoika!
Mitkä työt jäi tekemättä? Mikäli Orpo oli selvinpäin niin mitä väliä missä äijä sijaitsee, puhelimella tavoittaa jos tulee katastrofi.
Sannallahan ei ollu työpuhelin mukana viihteellä eikä häntä tavoitettu vaikka oli "työvuoro", oli niin kännissä.
"Mitkä työt jäi tekemättä?"
No ihan esimerkkinä, mitkä työt jätti tekemättä, niin ihan esimerkiksi Orpo ei osallistunut Euroopan poliittisen yhteisön kokoukseen
sdp- Sannan kesärannan huumehöyryiset bileet irstaine kuvineen muistetaan kyllä.
Rienausta Suomen arvokkaimmassa paikassa.
Ja pääministerin puhelinkin oli hukassa ( varmaan KGB:n hallussa) .
Muistaakohan ex- pääministeri itse mitään ?
Ei ne kuvat irstaita olleet. Oikein kivoja.
Kuittaa paskiainen palkan töistä lintsatusta työpäivästä. Se pitää maksaa takaisin.
Monet arvelevat, että ei mahtunut Stubbin kanssa samaan pöytään, ja sille piti keksiä selitys. En tiedä, onko totta.
Notkui Ranualla hillatorilla.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010638113.html
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/21894f29-81e4-4125-a340-acf18b8fe75d
Sanna Marin sai ilmaiseksi 690 euron arvoiset Flow-liput – näin pääministeri kertoo lahjoistaan
Pääministeri Sanna Marin (sd) teki eduskunnalle kuusi lahjailmoitusta.
Oli vasta seuraavana päivänä.
Mitä sitten? Orpo ja Purra ovat saaneet myös ilmaiseksi kaikenlaista, rock-festareille kumpikin notkuu, mutta ei omilla rahoillaan.
Sanna Marin on rehellisempi kuin kaksi yhteensä.
Tässä on hyvä esimerkki siitä kuinka nyt avoimuus puuttuu. Marinilta sitä silloinen oppositio vaati kovasti ja sitä myös noudatettiin.
Orpo on valehdellut. Totuus on, että ei viitsinyt lähteä kokoukseen ja keksi perhesyyn selitykseksi. Kummasti syy oli seuraavana päivänä poistunut.
Tässä näkee mitä tarkoittaa kun kokkareilla on värisuora päättävissä tehtävissä. Siellä jaetaan duunit kavereitten kesken, ota sä tää, mä teen sulle sit takas joku päivä, nyt ei kato pysty kykenee, ja niin sit Alex joka pystyy kykenee, hyppää OrPon hommiin sillä välin kun tää heiluu hillamarkkinoilla. Näin ne hommat tärkeät hoituu.
Avaaja lisää: Eroa Sanna Mariniin että
Marin meni lapsellisiin FESTARIHIN ja pit isen jälkeen TISSIBILEET
Eroa on, marin oli pohja noteeraus ja biletti
Pääministerilläkin on oikeus lomaan, mikä tässä on ongelma?
Avaaja lisää.:EN tiedä
Marinin sikailujen rinnalla?
Presidentti ei voi tuurata pääministeriä. Orpo sortui laittomaan menettelyyn. Orpon on erottava.
Yhdestä virheestä heti potkut?
Marinkin on valehdellut. Totuus on, että ei viitsinyt lähteä festareilta ja keksi selitykseksi yksityiskoneen! . Kummasti syy oli seuraavana päivänä poistunut.
Armeijan kone bilelikkaa kuskaamaan? Oliskoha siiellä tissibaari ala jauhojengi
ei kummastuttaisi!
Marin ei ole koskaan valehdellut. Sen sijaan Jauho-Riikka jauhojengeineen valehteli eduskuntavaalien alla kaikesta.
Viimeistään huomenna eroaa tämä valehteleva huijari, varsinainen toivotaan toivotaan juhlapuhuja.
Antti koeta nyt rauhottua, pyydä että isi ostaa uuden tutin.
Ihme salailua. Marinia vaadittiin olemaan töissä 24/ 7 lomallakin
Ja joka teko , joka sana ruodittiin. Varsinkin persut keksivät milloin mitäkin. Hän oli muka juoppo , narkkari ja huora. Siksi että joku sanoi hänen juhlissaan jauho. Jos edes sanoikaan. Hänen matkat ,avioero saivat persut kiimaan
Persuministeri tai edustaja kun matkustaa kansan rahoilla ei persuista kuulu mitään. Myös velanotto oli petojen hampaissa mutta tämä hallitus saa ottaa velkaa ihan miten paljon vain ,ei kuulu nurinaa että voivoi lapsenlapset joutuu maksamaan. Myös hinnan nousut kaikissa asioissa ei pahemmin persujen räkytyksissä näy. Kuitenkin pääasiassa pienituloiset äänestivät persuja ,ja lupaukset meni roskiin Samoin tein
Stubb oli sitä vaatinut. Hänelle ei ole vielä selvinnyt edes se, että Suomen presidentn virkatehtävä on edustuksellinen, eikä hänellä ole valtaoikeuksia. Piti päästä lavastamaan itsestään Suomen johtajaa maailmalle. Pääministeri johtaa Suomen valtiota teoriassa.
Globalisaatio oli todella epärealistinen haave ja sen seurauksista kaikki joutuvat edelleen kärsimään. Kaikki alkoi siitä, kun EU:n Fitneksessä keksittiin ruokavalioon perustuva täysterveys Suomessa. Ruotsin kiinteistöbisnekset olivat menneet pieleen, eivätkä he tajunneet syytä siihen. Heillä oli tapana laittaa myyntiin suomalaisten koteja ilman avaimia ja myyntiin liittyen sitten kyseltiin, minkälaisella aikataululla asuntoa on mahdollista saada. Heillä oli teoria sairauksien aiheuttamisesta ja sitä he eivät saaneet toimimaan, koska EU-aikana 90-luvulla keksittiin täysterveys. Sen seurauksena kaikki suomalaiset todettiin skitsofreenikoiksi, koska heillä ei ole sairauksia eikä tarvitse käydä lääkärissä. EU-aikaan kohdistuva vähättely nyt kostautuu.
Urpon päivät alkaa olla luetut.
Demareilla on taas vaikeaa
Orpolla oli lieviä korona ja apinarokko oireita, oli hyvä pysytellä vain sukulaisten kesken ettei muita sukuja tartuta
Marin vastaavasti sortui juopotteluun ja jauhon käyttöön sekä laiminlöi usein kuntonsa vuoksi työtehtäviään.
Mutta sukulaisensa Sanna kiersi kaukaa.
Johtajat eivät aina voi kuunnella muiden mielipiteitä, jos ulkomailla esimerkiksi EU-aiheisissa kokouksissa eletään täysin väärien tietojen mukaan.
Ex-miehellänikin on psyykelääkityksenä säännöllinen päivittäinen rahasiirto. Hän alkoi jossain vaiheessa tekemään niin suuria sijoituksia rahaa siirtämällä, että se vei hänen aivot mukanaan. Häneltä hengitys loppuu ilman niitä päivittäisiä rahasiirtoja. Se on uniapnea se ensimmäinen diagnoosi ja siihen liittyy hengityskatkoksia. Hengityskoneessa se on ALS.
Kaikki rahat jäivät minulle kirjanpito-ohjelmien keksimisen jälkeen ja minä olen jutellut Tyksin johtajalääkärin kanssa siitä, miten niitä miljardeja tulisi laittaa jakoon. Ex-miehen suurin huolenaihe on se, että olen Tyksin johtajalääkäriä häiriköinyt sillä, mihin niitä miljardeja tulisi käyttää. Olisi pankkiin pitänyt mennä tekemään sijoituksia. Hänkin on täysin väärässä ja sekava sen asian suhteen, ettei se minun miljardiomaisuus ole vasemmiston agitaatiota (tyhmä joutuu kysymään neuvoa) vaan EU:n talouspolitiikan johtamista. EU on antanut elvytystukirahaa ja sitä hän nauraa vain. Elvytysraha elvyttää hengitystä ennen hengityskoneeseen joutumista.
Olisi varmaan kannattanut jättää ne elvytysrahat jakamatta, mutta sitten kaikki olisivat kuolleet aivan liian nopeasti. Tyksin johtajalääkärin rahapyyntö onkin nyt sitä, että minä olen häntä häiriköinyt. Hänen uuden vaimon uusien sääntöjen takia Nordean myöntämä pankkilaina jäi nyt saamatta. Se olisi yhden vaimon aviomiehen häiriköintiä ollut.
Hengitysliiton hengitystukirahastosäätiö jakoi rahoja niille, joiden diagnoosin hoitona oli rahojen sijoittaminen. Mutta sekin toiminta päättyi Hengitysliiton rahojen kavaltamiseen. Lääkärit olivat todenneet sen hoitomuodon skitsfreniaksi ja Hengitysliiton rahat oli niin helppo kavaltaa. Sitä kautta ei rahoitus onnistunut.
Nordean pankkilainan myöntäminen Suomen valtiolle olisi aivan hirvittävä häirikkönaisen teko. Saa nyt nähdä sitten, kuinka tehokasta se miljardeille toteutettu hengityksen avustaminen (elvytys) oli.
Eiköhän tää ollu tässä ja tuli kaikille jo selväksi, että opposition eväät on syöty, nyt demarit tutti suuhun niin rauhotutte.
Tietenkin mummin kummin kaiman juhlat menee kaiken edelle😀!
Sanna Marin ja Jauhojenig esim.
Siinä meni Uniperi kun ilmatovapaasti armeijan koneella lenettiin LID
delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!d elle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!delle😀!
Erohan valhtelusta seuraa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0971591e-b739-4177-9960-d63b26948c9c
Tai ei, jos olit Sanna Marin
Hieno mies
Jos pääministeri välttelee tehtäviään, en pidä sitä mitättömänä asiana. Vielä katsellessa aikaansaannoksia, velkaa työttömyyttä ja yleensäkin tämän hallituksen toimia, ei ole aihetta vähättelyyn ja selittelyihin.