Nyt keksitty ikuinen sota ,EUn toimesta ja Naton avustamana.

Anonyymi-ap

Olemme päätyneet siihen tilanteeseen niinkuin monissa muissa Maailmassa olevissa sodissa.
Vallan halu ,sodan avulla ,järkyttää koko maailman kansoja.
Ei välitetä ihmisistä eikä sodassa olevista henkilöistä.
Eikä myöskään tuhoamis vimma ,näytä loppuvan koskaan.
Tämä kaikki alkoi niin mini pienestä asiasta ,kun Ukraina halusi Natoon.
Ei mitään neuvotteluja muiden maiden kanssa .Ja nyt Ukraina haluaa EU :hun vaikka ei mitään edellytyksiä.
Ukraina määräilee koko ajan ja vaatii ,lisää rahaa,lisää aseita .
Miksi tähän suostutaan?
Ukrainan olisi pitänyt antaa itse hoitaa sotansa.
Eikä muiden puuttua siihen.
Suomikaan ei olisi näin veloissa jos emme jakaisi rahojamme Ukrainaan.
Me kaikki Suomalaiset joudumme nyt maksamaan Ukrainan sodasta.
Enkä todellakaan hyväksy sitä.

18

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos haluat puhua tuhon arkkitehdeille niin laita kirje sinne yläkertaan herra Putinille.

      • Anonyymi

        Varmaa usa:kin kannattaa lähettää kirje natolle


      • Anonyymi00006

        Kyllä ne on euroopassa ja suomessa sotahulluja päättäjiä, jotka haluaa sodan jatkuvan, koska se tietää rahan tuloa tilille.
        Sotateollisuus tekee suuria voittoja niiden hengillä, jotka eivät sotaa halua eli tavallisen kansan.


      • Anonyymi00007
        Anonyymi00006 kirjoitti:

        Kyllä ne on euroopassa ja suomessa sotahulluja päättäjiä, jotka haluaa sodan jatkuvan, koska se tietää rahan tuloa tilille.
        Sotateollisuus tekee suuria voittoja niiden hengillä, jotka eivät sotaa halua eli tavallisen kansan.

        Senkus sanot sotaa haluamattomille venäläisille, että heittävät Putinin jyrkänteeltä ja sotahomma loppuu siihen.


    • Anonyymi

      Suomi Netto-maksaja, ilman todellista äänivaltaa, eu nato.
      Tilanne on tosi heikko.
      Suomen itsenäisyys on hävinnyt. Suomi on joutunut läntisen energia- ja raaka-aine ja inflaatio-, tulonsiirto- keinottelun armoille. Kilpailukyky häviää Suomesta. Elintaso laskee. Tilanne on huono.....
      - Tässä tarkoituksella tehdyssä kriisissä, ukraina toimissa, us globalisti rahan aiheuttama tuho on suurta. Ahneus ja ylimielisyys tuhoaa.
      globalisti raha, us, eu, nato, cia lähti ristiretkelle itään,, vaihtoi ukrainan hallinnon.
      - valtaan nostettiin tv-koomikko.
      ( -joka on omalle kansalleen yhtä tuhoisa , kuin 1930-40 L oli taidemaalari Saksassa..).

      Venäjä pysäytti globalistien ja naton ja keinottelu-rahan itään etenemisen, tuli sota...
      Ukrainan hyödyntämisestä taistellaan. Ukrainan Luonnonvarat on suuret.
      Nyt on ukrainassa kuollut jo nato kenraaleja ja kymmeniä nato upseereja, natomiehistöä sadoittain.. Nato on syvällä suossa.
      Englantilaiset, ranskalaiset, puolalaiset. us, .. jne. Lisää siellä tuhoa. ja ajaa globalisti rahan etua !

      Media on ohjattua. Nykyään Ollaan täysin vääristävän nato-propagandan alla, niin ikävä totuus siitä,
      että länsi politikoilla ja länsi rahalla on verta käsissään --- jää kertomatta !!
      Ukrainan menetykset on valtavat, yli 1/2 miljoonaa... ja sota invalidit lisänä.. toinen
      1 /2 miljoonaa..
      - Olisi aika lopettaa tämä länsi rahan ja globalistien uusi vietnam.
      ukraina-vietnam tulee liian kalliiksi.
      Ukrainasta ei saatu haluttua lebensraumia länsi-keinotteluun !!
      Black rock, goldman sachs, rotschildit, haliburton, black river,, monsanto, exon mobil, royal dutch shell, useat pankit lontoo city, new york..wall street, jne,,jne,
      jäivät ilman huikaisevia voittoja... Mutta esim. suuri sijoitus yhtiö blackrock on ostanut raha-pula zeleski juntalta ukrainan viljelysmaita halvalla !! Ukrainalaisilta on kohta myyty maatkin alta !!
      Ja lähi-itää ja afrikkaa halutaan hallita ukrainan viljalla....
      Lisäksi venäläinen on sotkenut ranskan siirtomaa-imperiumin saharan etelä-puolisilla alueilla !! Mullistuksia on ja ei ollenkaan globalisti rahan toiveitten mukaisia. Jopa dollarin ylivalta on vaarassa.
      Aloittaako nyt globalisti raha suuren kostoretken, vai vetäytyy, kuin aiemmin vetäytyi vietnamista ja afganistanista ?
      Us. raha taistelee viimeiseen ukrainalaiseen asti ?

    • Anonyymi

      Jep.. Samoilla ajatuksilla täälläkin

    • Anonyymi00008

      Rahan jako siihen sotaan alkoi tasan 12 v. sitten kun Shotsissa oli talvi olympialaiset.
      Sillon Suomella oli velkaa puolet vähemmän kuin nyt.
      Voidaan laskea että 100 Mijardia on mennyt tuohon hulluuteen.
      Kaikki metsätehtaiden lopetukset ja työttömyys ja korkojen nousut ja energian hinnan nousut ja ym. johtuu Ukrainan tukemisesta..

      Vaikka me nyt lopetattaisimme tuo järjettömyyden emme silti pääse eroon noista veloista joita syntymättömätkin sukupolvet vielä maksaa...
      Maailmassa on nousukausi kivaimilaan nyt pörssit lyö ennätyksiä ja talous nousee ympäri maailman ,mutta Suomessa laskee...kohta kun lama maailmalla alkaa niin sitten Suomessa rytisee..

    • Anonyymi00009

      Jep otetaan velkaa ja maksetaan toisten sotiminen, mitähän sotaa rahoitetaan Ukrainan häviön jälkeen.
      Kyllä meidän päättäjät on idiootteja.

      • Anonyymi00022

        Kyllä noita munattomia löytyy niin Natosta kun EU:stakin.Milloin missäkin rampataan tekemässä täysin turhanpäiväisiä julkilausumia,ym.Kokouksia kokousten perään jonne juostaan innoissaan selvittämään mitä pitäisi tehdä ja milloin ja lopputulos joka jumalan kerta sama,mitään ei tapahdu kun kukaan ei uskalla lyödä nyrkkiä pöytään ja sanoa ääneen että perkele nyt toimintaa.Mitähän nuo suomalaisten päättäjien reissut noihin tyhjänpäiväisiin kokouksiin on tullut veronmaksajille kustantamaan????Tehkää nyt perkele jo jotain konkreettista asioiden eteen.


      • Anonyymi00024
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        Kyllä noita munattomia löytyy niin Natosta kun EU:stakin.Milloin missäkin rampataan tekemässä täysin turhanpäiväisiä julkilausumia,ym.Kokouksia kokousten perään jonne juostaan innoissaan selvittämään mitä pitäisi tehdä ja milloin ja lopputulos joka jumalan kerta sama,mitään ei tapahdu kun kukaan ei uskalla lyödä nyrkkiä pöytään ja sanoa ääneen että perkele nyt toimintaa.Mitähän nuo suomalaisten päättäjien reissut noihin tyhjänpäiväisiin kokouksiin on tullut veronmaksajille kustantamaan????Tehkää nyt perkele jo jotain konkreettista asioiden eteen.

        Jos sinua kiinnostaa hitaan byrokraattisen systeemin sijaan putinilainen pragmatismi, jossa asiat ratkaissaan käden käänteessä heittämällä toinen puoli ikkunasta, voit kai lähteä halutessasi.


    • Anonyymi00010

      EU ja NATO huutaa jenkkejä avuksi.

    • Anonyymi00011

      Mutta mitään ei voida, koska päättäjämme olivat hulluja jo EU:uun mentäessä.

    • Anonyymi00012

      Suomen päättäjät pitäisi vaihtaa koko lössi ennen kuin ne saavat aikaan vielä enemmän tuhoa!

      Stu'ppi liipottaa pitkin maita ja mantuja itseään ja omaa erinomaisuuttaan esittelemässä, ja lipsauttelee milloin mitäkin sammakoita suustaan "uutena strategiana". Johtotähtenä Trumpin holtiton lipominen.

      Valtasella vain silmät päässä palaa ja silmänalukset on aina mustana. Hän käy kiihkeänä kuin genaraattori ryssävihaa pursuten. Viron Kallas on hänen uskonsisarensa- Toinen toistaan usuttavat ja kiihottavat. Venäjää haukkuessaan.

      Valtanen pitäisi laittaa ylirasituksen vuoksi edes sairaslomalle. Jospa hän silloin palautuisi edes osittain järkiinsä. Stupin tilalle pitäisi välittömästi etsiä rauhallinen, vanhan kansan valtiomies tyyliin Tuomioja.

      • Anonyymi00018

        Ihanko ovat Venäjää haukkuneet? Siis sitä Venäjää, joka on jo hyökännyt toiseen eurooppalaiseen valtioon ja uhkailee muita.


    • Ei kukaan kunnon ihminen sotia halua! Tämän sodan syy on venäjän imperialismi. Putin on imperialistinen tyranni ja hänet on pysäytettävä. On pakko sotia.

      On aika sotia ja aika olla rauhassa. Nyt on aika sotia Ukrainan rinnalla. Kaikki reunavaltiot ovat liitossa, eikä venäjä pidemmälle pääse kuin mitä se nyt on valloittanut Ukrainaa. Ukraina voi nekin takaisin saada rauhanneuvotteluissa kun Putinin hallinto romahtaa ja tulee uusi johto. Siihen asti on sodan lisäksi pelattava tätä nykyistä diplomaattista peliä.

      Seuraavaksi tulee lännen joukkoja Ukrainaan.

    • Anonyymi00021

      Venäjän Lavrenkoa ulkoministerimme ei suvainnut tervehtiä kädestä pitäen, kuten kokouksissa tavataan tehdä.
      Mutta äsken tuo liinatukka kävi ystävällisesti tervehtimässä Israelin kansanmurhaajia, eikä hälle tehnyt mitään haittaa!

      Jos jolla kulla on arvot pahasti hukassa ja järki jäässä, niin juuri Valtosella. Uhittelee kuin idiootti naapuriamme kohtaan, jonka kanssa on välttämätöntä tulla toimeen.

      • Anonyymi00025

        Voi sentään, siinäpä on Kremlin väki joutunut oikean oikeusmurhan uhriksi!

        Entä kaikki ne oikeat murhat, jotka Lavarotta porukoineen on järjestänyt?


    • Anonyymi00023

      Niin. Kyllä putinin sotainen fasistihallinto on koko ihmiskunnan riesa.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      180
      4720
    2. Kela tukee virallisesti Pride-liikettä

      Iso kiitos Kansaneläkelaitokselle tuen osoittamisesta myös vähemmistöille. Näin toimii vastuullinen valtiollinen koko k
      Maailman menoa
      25
      3626
    3. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      39
      2542
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      157
      2227
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      45
      1419
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      1250
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      75
      1141
    8. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1132
    9. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      39
      1053
    10. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      53
      973
    Aihe