Valtioneuvoston kanslia salaa viestit, joilla sovittiin Orpon kohulomasta – asiantuntija äimistyi
Sanna Marinin niin sanotun bilekohun aikaisia lomia koskeneet viestit annettiin hänen kaudellaan valtioneuvoston kansliasta STT:lle.
Sanna Marinin niin sanotun bilekohun aikaisia lomia koskeneet viestit annettiin hänen kaudellaan valtioneuvoston kansliasta STT:lle.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Mikä ihmeen kohuloma? Miksi ei pm saisi viettää lomaa jos saa juoksevat asiat järjestettyä? Miksi hänen pitäisi lomiaan julkaista? Jos SS teki niin niin se oli hänen asiansa mutta jos oikein olen ymmärtänyt niin loma ei ole mikään julkisuuteen liittyvä asia!
Olet ymmärtänyt väärin. Pääministerin lomaviesteissä on kyse julkisuuslain tarkoittamista asiakirjoista.
Ovatko ne julkisia hänen yksityisillä lomillaan? Missä niin sanotaan?
Miksi sinua kiinnostaa missä hän lomailee?
Lues nyt uutisia mistä kysymys!
Mitä sinä et nyt ymmärrä? Pääministerin loma ja lomaviestit ovat julkisia eivätkä yksityisiä.
Ei ketään pääministerin loma kiinnosta, vaan se miksi hän laiminlöi työtehtävänsä ja miksi valtioneuvosto salasi julkiset asiakirjat.
Suurtyöttökyys ja maa belkakierteessä ja pm vaan lomilee .
Eihän marinkaan saanut lomilla , olisi pitänyt aina olla töissä
Nyt on urpo kadoksissa taas
Ainakin kun marin lomalla , oli kokoomus kyttäämössä ja arvostelemassa joka kalja lasia
Marinin vikaa kaikki
Ilmoita
🍸🍸🍸🍸🍸🍸🍸🍸🍸🍸🍸🍸🍸🍸
Suomessa in ollut oikeisto hallitukset n. 2o vuotta vallassa ennen marinin tasapuolista loistavaa hallitusta 20, vuotta oikeiston riisto ja sekoilua enne marina jonka vika muka kaikki nykytilanne on vaikka peri oikeiston kaatopaikan
. Jäätteenmäki 2003 - 2003 69 Keskusta
. Vanhanen 2003 - 2007 1396 Keskusta Enemmistö x
. Vanhanen II 2007 - .2010 1161 Keskusta Enemmistö x
Kiviniemi 2010 - 2011 366 Keskusta Enemmistö x
. Katainen 2011 - .2014 1099 Kokoomus Enemmistön
Stubb 2014 - 2015 340 Kokoomus Enemmistö x
. Sipilä 2015 - 2019 1470 Keskusta Enemmistö x
. Rinne 6.6.2019 - 10.12.2019 188 SDP Enemmistö s
Marin 2019 - 2023 1289 SDP Enemmistö
Miksi oikiesto ei laittaneet asioita ja sopeutusta kuntoon vaan lisäsivät työttömyyttä
Kun aikaa on ollut 20 vuotta ja syytetään yhtä koronaj aikan otetua velkaa joka otetiin yrittäjille kun ne ei meneet töihin esim siivoomaan pääsee aina
Minua ei isommin kiinnosta missä Orpo lomailee! Sinä kun asian esiin otit niin tuo nyt ne mielipiteet esiin jotka ovat perusteltuja ja joiden mielestä homma meni väärin ja miksi se meni väärin!
On teillä Lyyleillä ideat vähissä. Miksi ette vaikka mieti miten toimien saadaan tänne lisää tuottavaa yritystoimintaa joka osin rahoittaisi velanmaksua, korkojen maksua ja vähentäisi huomattavasti valtaisaa työttömien joukkoa!
Ovatko asia kysymykset liian vaikeita Lyylien kuivatetuille aivoille vai onko työllisyyden parantaminen vastoin uskontonne sääntöjä?
Eiköös Orpo järkännyt itselleen sijaisen? Asia oli siis hoidossa ja jos olette huolissanne velkakierteestä niin miksi ihmeessä annoitta oman pj:nne sitä koko kautensa vain lisätä? Turhaa siitä on Orpoa syyttää, hän kun on koko ajan sitä pyrkinyt hillitsemään. Olisitte älähtäneet SS viisikon aikana!
Orpon lomat saaneet otsikoita aikaiseksi. Niin saitte te kokoomuskommarti ja sinihallituksen ihailijat samoin aikaan Marinin osalta. Samoin vaaditte silloin pääministeriltä huumetestiä jonka otti teidän kokoomuskommareiden mieliksi ja julkaisi tuloksen. Mitä mieltä olet jos me normaalit halutaan Orpolta ja Purralta huumetestit.
Lyylien kohdalla normaali näyttää olevan perin suhteellinen käsite. On eri juttu jos on perheen kanssa lomailemassa tai his harrastaa noita juhlia joissa niin viinat kuin huumeetkin virtaavat.
Jo se, että kirjoitat kokoomuskommareista osoittaa sen, ettei pääsi ole kunnossa ja sietäisi montakin testiä tehdä jotta sen toimintakyky selviäisi.
Nythän sinä tyrkytät hallituksen tehtävät "Lyylien" harteille ?
Patistele hallitusta niinhän EK:kin tekee, sinulla ne ei kaikki muumit ole himassa !
Et siis ymmärrä edes lukemaasi! Lienet oikein Lyylien Lyyli!
Siis pitääkö nykyistä sinimusta hallituksen pääministeriä kohdella toisin kun edellisen kansaa edustavan hallituksen pääministeriä?
Osaatko sanoa mikä nimimerkki EXKAXEX tilanne. Onko sillä kaikki hyvin?
Miksi Orpon lomia ja toimia ei saisi julkaista kuten edellisen pääministerin osalta? Miksi ette vaadi Orpoa huumetesteihin?
Meillä on sinivalkoinen kansan valitseman eduskunnan kannattama hallitus eli kansaa edustava hallitus kuten aina demokratiassa pitääkin!
Edellisen SS viisikon valitsijat eivät ymmärtäneet mitä tekivät ja edelleen kärsivät päätöksestään äänestää sosialisteja!
Parasta kysyä ko. nikin omaavalta! Mistä minä tietäisin?
Tottakai saa julkaista, jos hän haluaa lomailustaan kertoa! Yksityiselämä on kuitenkin yksityiselämää! On eri juttu jos olet perheen tai muun seuran kanssa omissa oloissasi kuin jos riehut jossain Ruisrokeissa julkisesti kännipäissäsi ja ehkä vielä epäilyttävästi jauhosakin osana!
Marin kävi teidän sairaiden kokoomuskommareiden vaatimuksesta huumetestissä ja julkaisi tuloksen. Koska nykyinen pääministeri tekee saman?
Orpo siis ihan omalla "lomallaan" lomaili rajavartioston mökillä lapissa kun hänen piti olla ihan muualla hoitamassa velvollisuuksiaan.
Sinulla on hiukan vaikeuksia seurata asioita!
VUOTOJA ESIINTYY TURHAN USEIN
NYT PETTI PUOLUSTUS.
TULI YDINVUOTO.
NIIN OLI HANTINKIN
SALAINEN SAARI?
Orpo lomaili Lapissa jonkun sponssorin kustantamana silloin kun olisi pitänyt olla EU:ssa asioita hoitamassa.
Eikö uskaltanut mennä kokoukseen? Kielitaito ei riittänyt? Pisti Stubbin asialle. No, on Stubbilla parempi kielitaito.
Ei ole kielitaidosta kiinni vaan välinpitämättömyydestä ja kansan ja lain halveksimisesta. Orpo näyttää ettei hän ole työtehtäviensä kanssa ajan tasalla. Jos vastaavan tempun olisi Marin tehnyt ja salannut olisi roskalehdistö tehnyt siitä otsikoita viikko kaupalla ja A studio jauhanut eri asiantuntijoiden kanssa sitä, mutta nyt oli Kokoomus politiikko asialla.
Orpolle oli merkitty työpäivä mutta meni Puolangan mökilleen ja Ranualle. Ei osoita olevan vastuullinen pääministeri.
Tais olla rapulassa, kun 17.7. oli muijansa 50v. synttärit.
SE ON UUSI NORMAALI
YDINVUOTOKIN SALATTIIN TOISTA VUOTTA