Kääntyneet pöydät

Anonyymi-ap

Olisko hyviä ehdotuksia "how the tables are turned" sanonnalle.
Entisessä twitterissä näin miten jokun vääräleuka oli jo muokannut sen muotoon "how the tanks are turned" koskien Kurskin alueen rintamalinjojen muutoksia.

8

644

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse olen aina mieltänyt tuon yksinkertaisesti, että "tilanne on muuttunut".
      Eikös sanonnalla viitata sellaiseen?

      • Anonyymi

        Kovin on lievä tulkinta. Oikeastihan tuo tarkoittaa, että osat ovat vaihtuneet (päinvastaisiksi kuin aiemmin). Sanonta tulee lautapeleistä (esim. backgammon), joissa pelien välillä pelilautaa on käännetty eli oma ja vastustajan lauta (table) siis vaihtavat paikkaa.


    • Anonyymi

      Siis että pöydät on käänetty siivouksen ajaksi niin että jalat sojottaa ylöspäin. Näinhän ravinteleissa jms paikoissa tädit tekevät saadakseen lattian puhtaaksi.

      • Anonyymi

        "Siis että pöydät on käänetty siivouksen ajaksi niin että jalat sojottaa ylöspäin. Näinhän ravinteleissa jms paikoissa tädit tekevät saadakseen lattian puhtaaksi."

        Ja höpön pöpö. Tuolit voidaan nostaa pöydälle jalat ylöspäin siivouksen ajaksi.
        Mitenkä aiot siivota lattian, jos pöytälevy on lattiaa vasten?


    • Anonyymi

      Jalkapöytä on nyrjähtänyt ja kääntynyt sojottamaan taaksepäin.
      Muutama kuukausi kipsissä niin kyllä se siitä kainalosauvojen tukemana.

    • Anonyymi00007

      Nythän pöytä on jämähtänyt paikalleen, eli ”the tables are not turning anywhere”. Se on seisova pöytä.

    • Anonyymi00008

      Osat ovat vaihtuneet.

    • Anonyymi00009

      Jos pöytä on ”kääntynyt”, paikalla voi olla ammattimainen kääntäjä, joka kääntää pöytiä toisinpäin sen sijaan, että kääntäisi tekstiä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1050
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      993
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      926
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      281
      891
    Aihe