Ateismin ongelma, ja minkä viime vuosisata osoitti todeksi, on moraalisen perustan heikkous.
Jos ei ole Jumalaa eikä uskota häneen, ei ole mitään kaikkia sitovia, objektiivisia ja lopullisia arvoja.
Ateismissa ei ole mitään ihmisen ulkopuolella olevaa auktoriteettia, kun taas esim. kristillisessä uskossa on kaikkia sitovat eettiset ohjeet (Jeesuksen ja apostolien opetus).
Tämä ei tarkoita, etteikö ateisti voisi olla moraalinen, vaan ettei hänellä ole objektiivisia perusteita moraalilleen tästä ajatusmallista käsin.
Ei voida sen enempää puhua pahuudesta kuin hyvyydestä, koska ne ovat henkilökohtaisia ja aikasidonnaisia käsityksiä (”Minun moraalini, sinun moraalisi jne…”).
Jokainen voi määritellä itse omat arvonsa, koska etiikka ja moraali eivät ole yhteydessä Jumalaan. Kuka voi silloin sanoa, että esim.
Saddam Husseinin moraali on ollut parempi tai huonompi kuin muiden?
Ateismissa riittää ongelmia!
13
186
Vastaukset
- Anonyymi
Terveellä ihmisillä on luonnostaan moraali. Uskovaiselta sellainen puuttuu. Se on korvattu jonkun rustaamalla säännöstöllä.
Ja Se voi olla vaikka putinatsi. - Anonyymi
Onneksi Suomessa on rikoslaki, joka kätevästi estää uskovaisten moraalittomuuden. Muutenhan täällä poltettaisiin ateisteja noitina rovioilla. Tai lapsosia käytettäisiin seksuaalisesti hyväksi.
- Anonyymi
...Ai niin...
- Anonyymi
Älä unohda orjuuden hyväksyntää. Raamatussa oikein kerrotaan ohjeet orjien pitämiseen.
Mitä polttamiseen ja murhaamiseen tulee, niin ei se ole pelkästään ateistit, vaan kaikki erilaiset monestakin syystä.
- Anonyymi
moraali ? lopputulos on naurettava , joten ei ole moraalisia ongelmia
en lähde suorittamaan tapahtumaketjuja mielihalujen mukaan - Anonyymi
Ateismi ei tarjoa mitään uskonnon tilalle vaan ainoastaan kieltäytyy siitä. Terve järki selittää kyllä kaikki uskonnon vastustukset, mihin silloin tällaista nimitystä ja suuntausta tarvitaan?
- Anonyymi
Saddam Hussein oli harras ukova, eli logiikallasi hänellä oli "objektiiviset perusteet" moraalilleen. Kuvitelma absoluuttisesta moraalista on järjetön ja johtaa pahimmillaan hirmutekoihin. Raamatussa on siitä esimerkkejä. Kai olet lukenut?
- Anonyymi
Jospa nämä uskovaiset esittäisivät edes yhden kohdan raamatusta jossa kerrotaan mitä moraali on. Mikäli heidän moraalinsa perustuu siihen että kiduttamalla tappaa poikansa uhriksi itselleen, että voisi antaa anteeksi luomilleen ihmisille. Hittoako päästi sen puhuvan käärmeen paratiisiin, siitähän koko ruljanssi sai alkunsa. Kun tuli nälähätä valitulle kansalle, eikö kaikkivaltiaan olisi ollut yksinkartaisempi antaa viiriäisiä ja mannaa taivaasta. Mutta antoi kansansa mennä Egyptiin orjiksi ja vasta erämaassa ryhtyi ruokkimaan. Hukuttaa vedenpaisumuksella kaiken pahuuden maan päältä, mutta ei sekään onnistunut, uskovaiset väittävät sen olevan yhä voimissaan.
- Anonyymi
"Hittoako päästi sen puhuvan käärmeen paratiisiin, siitähän koko ruljanssi sai alkunsa."
Jumala Raamatun mukaan loi erikseen sen käärmeen sinne.
"Hukuttaa vedenpaisumuksella kaiken pahuuden maan päältä, mutta ei sekään onnistunut, uskovaiset väittävät sen olevan yhä voimissaan."
Itse asiassa se Jumala hukutti kaiken muun paitsi itse pahuuden.
Raamattua on mahdoton lukea ilman että huomaa tämän Jumala hepun olevan pahis.
- Anonyymi
Niin, mites olikaan nämä noitien polttamiset roviolla ja ristiretket aikanaan... että se siitä kristittyjen moraalista.
Moraali tulee siitä ympäristöstä, jossa eletään.- Anonyymi
Puhut lahkojen touhuista, sitä ei kunnon kristityt tee
- Anonyymi
Eeva ja Aatami söivät omenan ja huomasivat olevansa alasti, vaikka olivat ensimmäiset ihmiset niin mistä tietisivät mitä vaatteet on.
- Anonyymi
Riittää ja joka päivä keksitään lisää, koska aikaa on, jonka sallii loiseläminen
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4603411SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1142607Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842142Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1641954Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä111868- 1471786
- 931580
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi401477Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3511311Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li331295