Isyys ja sen todentaminen

Anonyymi-ap

Seurasin muutamia vuosia sitten yhden kolmilapsisen perheen elämää melko läheltä. Tuolloin mietitytti yhden lapsen geenien alkuperä. Muut lapset olivat kaitakasvoisia ja muutenkin heikkolahjaisen oloisia kun taas tämä oli kuin eri muotista hiusten väristä lähtien. Asiasta on tehty monia tutkimuksia ja korkeimmat todetut prosentit valeisyydestä huitelevat kolmen kymmenen prosentin tietämillä. Olenkin tullut siihen tulokseen, että isyystesti pitäisi säätää lailla pakolliseksi. Olisi äitienkin hiukan helpompi hengittää kun saisi vähemmäksi luurankoja sieltä kaapista.

7

448

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Olenkin tullut siihen tulokseen, että isyystesti pitäisi säätää lailla pakolliseksi."

      Komukka. Valtio määrää isyystestit eikä kansalaisilta mitään kysytä.

    • Anonyymi

      Kuhan ny huolehdit itse, missä heppiäs heiluttelet. Hanki pösilö elämä.

      • Anonyymi

        Hepin heiluttamiseen suostuminen ei automaattisesti tarkoita sitä, että suostuisi isyyteen. Jos suunnittelet raskaaksi hankkiutumista, sovi asiasta etukäteen. Kirjallisesti, ettei tarvitse loputtomasti vängätä siitä, mikä oli tarkoitus.


    • Isyystestin pitäisi olla pakollinen, ennen kuin ketään, edes aviomiestä kirjataan kenenkään isäksi. Näin ratkeaisi moni ongelma.

    • Anonyymi00005

      Muistan ennen yhden lapsen syntymää ilmoittaneeni sairaalalle että haluan sitten isyystestin. Lapsen synnyttyä, siinä herkässä hetkessä, tulivat kysymään minulta kaikkien kuullen, haluanko vielä jotain.... En voinut sanoa mitään..

      • Anonyymi00007

        Jämäkkyyttä kannattaa yrittää opetella jo ennenkuin alkaa lapsentekopuuhiin. Muuten sinusta tehdään perheen narttu!


    • Anonyymi00006

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe