Aurinkopaneelit vai pelkät akut?

Anonyymi-ap

Nyt kun kesäisin sähkö on puoli-ilmaista ja talvella taas sähkön hinta kallistuu kallistumistaan, eikä paneelit tuota mitään, niin kannattaako paneeleihin enää rahoja tuhlata lainkaan?

Järkevämpää olisi mielestäni hankkia pelkät akut ja ladata niitä aina halvan sähkön aikaan ja käyttää niihin ladatua sähköä silloin kun sähkö maksaa paljon. Paneelien hinnalla saisi jo melkoisen akkupatteriston.

Toki tämä on jonkinlaista henkiinjäämistaistelua yhtä kaikki, kun enää ei saa tasaisen varmasti edullista sähköä, mutta niillä pelimerkeillä on pelattava, mitä on jäljellä.

7

308

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tehdäänhän pörssissäkin tili ostamalla halvalla ja myymällä kalliilla. Mikä ettei näin voisi tehdä.

      Paradoksaalista, mutta aurinkopaneleiden lisääntyminen syö niiden kannattavuuden. Samoin on tuulivoiman kohdalla.

    • Anonyymi

      Brawo perusta yhtiö!

      Omiksi tarpeiksi ihan ok idea;-).

      Nythän tarjolla kierrätettyjä akkuja varapowereiksi taloyhtiöille myös.

      Skaalattawissa helposti.

      • Anonyymi

        Joka tapauksessa tilanne on se, ettei aurinkopaneeleja kannata enää hankkia itselle, ellei koko niiden tuotantoa pysty itse käyttämään. Itse tein karkean virheinvestoinnin myyntimiehen luomien mielikuvien pohjalta.

        Paneelit on nyt katolla, mutta millään ei pystytä kesällä kuluttaman sähköä niin paljon kuin ne tuottavat, joten ylijäämä pitää myydä verkkoon, mutta hinta on lähellä nollaa ja siirtomaksu pitää siitäkin maksaa. - heikoimmillaan tilanne on se, että siirtomaksut ovat enemmän, mitä sähkön myynnistä saa. Eli joudun maksamaan siitä, että saan ajaa sähköä verkkoon!

        Tilanne pahenee koko ajan, kun isoja paneelikenttiä rakennetaan joka puolella Suomea. Ihmettelen, millä ne saadaan kannattaviksi.


    • Anonyymi

      Aurinkopaneelit kannattaa vain jos voi olla 100% off the grid.
      Iso akusto kodin lähelle on tulipaloriski.

      • Anonyymi

        Aika harva voi Suomessa olla. Kesämökillä korkeintaan.

        Meillä on mökilläkin vain aggregaatti. Ei laitettu paneeleja kun kesällä ei sähköä tarvita muuhun kuin kännyköiden lataamiseen. Sitä varten mukana kulkee muutama kotona ladattu virtapajankki. Näin syksyllä sähköä tarvitaan mökille tullessä lämmitykseen ja valaistukseen sekä kahvinkeittimeen. Päälämmönlähde on puu.

        Tuollainen 2 kW salkkuaggregaatti ei paljon kuluta, kun käytössä on pari Led lamppua ja sähköä saa aina kun tarvitsee.


    • Anonyymi

      Nyt on asiaa. Ihan samaa on naapuri valitellut. Sähkön myynti ei kannata. Ovat kesällä paljon matkoilla ja mökillä, eikä sähköä kulu. Lähes kaikki menee myyntiin, mutta rahaa ei tule.

    • Anonyymi

      Vihreä paradoksi on toteutumassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      61
      3740
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      87
      3138
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      79
      2360
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1610
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      66
      1344
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      89
      1213
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      33
      1092
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1001
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      995
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      962
    Aihe