Aurinkopaneelit vai pelkät akut?

Anonyymi-ap

Nyt kun kesäisin sähkö on puoli-ilmaista ja talvella taas sähkön hinta kallistuu kallistumistaan, eikä paneelit tuota mitään, niin kannattaako paneeleihin enää rahoja tuhlata lainkaan?

Järkevämpää olisi mielestäni hankkia pelkät akut ja ladata niitä aina halvan sähkön aikaan ja käyttää niihin ladatua sähköä silloin kun sähkö maksaa paljon. Paneelien hinnalla saisi jo melkoisen akkupatteriston.

Toki tämä on jonkinlaista henkiinjäämistaistelua yhtä kaikki, kun enää ei saa tasaisen varmasti edullista sähköä, mutta niillä pelimerkeillä on pelattava, mitä on jäljellä.

7

303

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tehdäänhän pörssissäkin tili ostamalla halvalla ja myymällä kalliilla. Mikä ettei näin voisi tehdä.

      Paradoksaalista, mutta aurinkopaneleiden lisääntyminen syö niiden kannattavuuden. Samoin on tuulivoiman kohdalla.

    • Anonyymi

      Brawo perusta yhtiö!

      Omiksi tarpeiksi ihan ok idea;-).

      Nythän tarjolla kierrätettyjä akkuja varapowereiksi taloyhtiöille myös.

      Skaalattawissa helposti.

      • Anonyymi

        Joka tapauksessa tilanne on se, ettei aurinkopaneeleja kannata enää hankkia itselle, ellei koko niiden tuotantoa pysty itse käyttämään. Itse tein karkean virheinvestoinnin myyntimiehen luomien mielikuvien pohjalta.

        Paneelit on nyt katolla, mutta millään ei pystytä kesällä kuluttaman sähköä niin paljon kuin ne tuottavat, joten ylijäämä pitää myydä verkkoon, mutta hinta on lähellä nollaa ja siirtomaksu pitää siitäkin maksaa. - heikoimmillaan tilanne on se, että siirtomaksut ovat enemmän, mitä sähkön myynnistä saa. Eli joudun maksamaan siitä, että saan ajaa sähköä verkkoon!

        Tilanne pahenee koko ajan, kun isoja paneelikenttiä rakennetaan joka puolella Suomea. Ihmettelen, millä ne saadaan kannattaviksi.


    • Anonyymi

      Aurinkopaneelit kannattaa vain jos voi olla 100% off the grid.
      Iso akusto kodin lähelle on tulipaloriski.

      • Anonyymi

        Aika harva voi Suomessa olla. Kesämökillä korkeintaan.

        Meillä on mökilläkin vain aggregaatti. Ei laitettu paneeleja kun kesällä ei sähköä tarvita muuhun kuin kännyköiden lataamiseen. Sitä varten mukana kulkee muutama kotona ladattu virtapajankki. Näin syksyllä sähköä tarvitaan mökille tullessä lämmitykseen ja valaistukseen sekä kahvinkeittimeen. Päälämmönlähde on puu.

        Tuollainen 2 kW salkkuaggregaatti ei paljon kuluta, kun käytössä on pari Led lamppua ja sähköä saa aina kun tarvitsee.


    • Anonyymi

      Nyt on asiaa. Ihan samaa on naapuri valitellut. Sähkön myynti ei kannata. Ovat kesällä paljon matkoilla ja mökillä, eikä sähköä kulu. Lähes kaikki menee myyntiin, mutta rahaa ei tule.

    • Anonyymi

      Vihreä paradoksi on toteutumassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      226
      17150
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4775
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3957
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      135
      3004
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1021
    Aihe