Aurinkopaneelit vai pelkät akut?

Anonyymi-ap

Nyt kun kesäisin sähkö on puoli-ilmaista ja talvella taas sähkön hinta kallistuu kallistumistaan, eikä paneelit tuota mitään, niin kannattaako paneeleihin enää rahoja tuhlata lainkaan?

Järkevämpää olisi mielestäni hankkia pelkät akut ja ladata niitä aina halvan sähkön aikaan ja käyttää niihin ladatua sähköä silloin kun sähkö maksaa paljon. Paneelien hinnalla saisi jo melkoisen akkupatteriston.

Toki tämä on jonkinlaista henkiinjäämistaistelua yhtä kaikki, kun enää ei saa tasaisen varmasti edullista sähköä, mutta niillä pelimerkeillä on pelattava, mitä on jäljellä.

7

350

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tehdäänhän pörssissäkin tili ostamalla halvalla ja myymällä kalliilla. Mikä ettei näin voisi tehdä.

      Paradoksaalista, mutta aurinkopaneleiden lisääntyminen syö niiden kannattavuuden. Samoin on tuulivoiman kohdalla.

    • Anonyymi

      Brawo perusta yhtiö!

      Omiksi tarpeiksi ihan ok idea;-).

      Nythän tarjolla kierrätettyjä akkuja varapowereiksi taloyhtiöille myös.

      Skaalattawissa helposti.

      • Anonyymi

        Joka tapauksessa tilanne on se, ettei aurinkopaneeleja kannata enää hankkia itselle, ellei koko niiden tuotantoa pysty itse käyttämään. Itse tein karkean virheinvestoinnin myyntimiehen luomien mielikuvien pohjalta.

        Paneelit on nyt katolla, mutta millään ei pystytä kesällä kuluttaman sähköä niin paljon kuin ne tuottavat, joten ylijäämä pitää myydä verkkoon, mutta hinta on lähellä nollaa ja siirtomaksu pitää siitäkin maksaa. - heikoimmillaan tilanne on se, että siirtomaksut ovat enemmän, mitä sähkön myynnistä saa. Eli joudun maksamaan siitä, että saan ajaa sähköä verkkoon!

        Tilanne pahenee koko ajan, kun isoja paneelikenttiä rakennetaan joka puolella Suomea. Ihmettelen, millä ne saadaan kannattaviksi.


    • Anonyymi

      Aurinkopaneelit kannattaa vain jos voi olla 100% off the grid.
      Iso akusto kodin lähelle on tulipaloriski.

      • Anonyymi

        Aika harva voi Suomessa olla. Kesämökillä korkeintaan.

        Meillä on mökilläkin vain aggregaatti. Ei laitettu paneeleja kun kesällä ei sähköä tarvita muuhun kuin kännyköiden lataamiseen. Sitä varten mukana kulkee muutama kotona ladattu virtapajankki. Näin syksyllä sähköä tarvitaan mökille tullessä lämmitykseen ja valaistukseen sekä kahvinkeittimeen. Päälämmönlähde on puu.

        Tuollainen 2 kW salkkuaggregaatti ei paljon kuluta, kun käytössä on pari Led lamppua ja sähköä saa aina kun tarvitsee.


    • Anonyymi

      Nyt on asiaa. Ihan samaa on naapuri valitellut. Sähkön myynti ei kannata. Ovat kesällä paljon matkoilla ja mökillä, eikä sähköä kulu. Lähes kaikki menee myyntiin, mutta rahaa ei tule.

    • Anonyymi

      Vihreä paradoksi on toteutumassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4148
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3087
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe