Ei pakollista julistusta enää?
Kenttä työn raportointiko on loppunut?
Anonyymi-ap
7233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä julistaminen on edelleenkin pakollista. Mutta sitä ei tarvitse laskea, montako tuntia on tehnyt. Täytyy vain ilmoittaa, onko tehnyt kenttää.
Näinpä. Tuo on todella iso muutos silti tuo tuntien raportoinnin poistuminen, lukuunottamatta tienraivaajia ym. erityistehtävissä toimivia, jotka raportoivat aikansa edelleen.
Aikoinaan aktiivisen julistajan statukseen vaadittiin tunti kuussa, eikä silläkään saanut juuri arvostusta seurakunnassa. "Tunti kuussa, ikuisesti maassa", laskettiin asiasta leikkiä, mihin samalla sisältyi moite niitä kohtaan, jotka tekivät vain tunnin vaikka olisivat kyenneet enempääkin. Myöhemmin aktiiviseksi julistajaksi merkittiin, jos teki edes vartin kuussa. Koko ajan avustavan palvelijan ja vanhimman tehtäviin on vaadittu selvästi enemmän kuin minimi, ainakin yleensä.
Nyt todistajien ei tavallisesti tarvitse raportoida aikaa ollenkaan, mikä merkitsee sitä, että aktiivisen julistajan statuksen saa halutessaan todella vähällä. Vaikkapa jättää traktaatin jonnekin kulkiessaan tai heittää satunnaisesti jotain "totuuteen" viittaavaa keskustelun lomassa. Tällä on tietysti merkitystä vain sellaisten kannalta, jotka eivät uskalla väärentää raporttiaan. Aiemminkin tunteja kynäiltiin, mutta tämä soveltui vain sellaisille, jotka eivät pelänneet liikaa kaikkinäkevää Jehovaa.
Ja kun tietenkin toimii niinkuin tiedottajat ja hallintoelimen väki, valehtelevat minkä ehtivät, niin ei ole temppu eikä mikään raportoida; olen käynyt kentällä, vaikka ei olisikaan.
Rivitodistaja ei ole välttämättä tietoinen johtoportaan valehtelusta, ja voi suhtautua tunnontarkasti raportointiin.
Minä lisään kenttäraporttiin mm askelmäärät ja kuinka monta kertaa painan tai kierrän ovikelloa!
Askelmäärät on loistava lisä! Melkein voisi räpsäyttää kuvakaappauksen kylkeen tositteeksi. Paitsi että teokraattisilla tikapuilla kiipeämiseen se ei vaikuttaisi pötkön vertaa; olen nmittäin nainen. Sitten myöhemminkin kelpaisin korkeintaan pesemään miehille perunoita. Oi ihanaa elämää ikuisesti maan päällä!
Tienraivaajan askel on hidas, mutta niitä kertyy silti paljon.