Tässä hieman muistutettiin Helsingin vaaroista, että siellä voi se fillari lähteä omille teille hieman toisella tapaa kuin Lieksan torilla.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010641372.html
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000010641372.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jos tuijottaa vain kännykkäänsä eikä huolehdi omaisuudestaan tai lapsestaan, kaikkea voi sattua.
Ei varasteta pyörää lieksassa kun kukaan ei ole niin selvänä että pystyisi sillä ajamaan...
Näitä kannattaa tehdä pyöravarkaille. https://www.youtube.com/watch?v=G-I99fMr50w
Sinulle voi tulla yllätyksenä ettei kaikissa perheissä juopotella.
Ei toki kaikissa, puhuinkin vain lieksasta...
Maalaisten kannattaa olla varovaisia kaupungissa, muuten tulee iso paha susi ja viilaa linssiin. Nytkin tsygä vietiin nenän alta ja maalainen vartin ihmetteli, ennenkuin ymmärsi että sehän vei munamankelin mennessään.
Räpläsi kännykkäänsä kuten nykyajan ihmiset tekevät. Elämä on kännykässä ja netissä.
Poliisi sai varkaan heti kiinni ja lieksalaismies pyörän takaisin.
kävi kyllä pöndeläisellä uskomaton tuuri, että sai hakea polkupyöränsä poliisiasemalta. yleensä nuo fillarit ovat jo minuutin päästä kadoksissa. nyt kävi uskomaton tuuri että sattumoisin poliisipartio huomasi tuntomerkkeihin täsmäävän kaverin. lieksalainen pelastui vajaan kahden tonnin menetykseltä kun ottaa huomioon kaikki menot. hahaa. olisipa ollut kallis fillarin noutoreissu. kaksi tonnia meni ja ilman pyörää kotiin. siinä olisi maalainen ollut ihmeissään pääkaupungin menosta. tuskin lähtee lieksasta enää nurmesta pidemmälle.
Kalliiksi tulee myös jos autolla kolaroi kun näpylöi ajaessa kännykkäänsä.
Jos helsinkiläiseltä varastetaan fillari Lieksassa, poliisi sanoo olevansa Nurmeksessa ja nauraa helsinkiläisen tyhmyydelle.
helsinkiläinen ei omista fillaria lieksassa, eikä helsinkiläiseltä varasteta fillaria.
Kannattaa rosvoille laittaa syötiksi fillareita, josta saa sellaisen tällin, että muistaa.