Mitä suomalaisia vaivaa?

Anonyymi-ap

Mitä suomalaisia oikein nykyään vaivaa? Kun lukee näitä kommentteja täällä Suomi24.fi sivustolla niin joko saa hyvät naurut monen idioottimaisesta kommentista tai sitten tuntee sääliä kommentin kirjoittajaa kohtaan kun on näköjään maailmankatsomus niin pahasti pielessä. Säälintunne toista suomalaista kohtaan on aika ilkeä tunne. Mielestäni aikaisemmin täältä löytyi kyllä enemmän fiksuja kommentteja kun nykyään. Tokihan niitä fiksujakin kommentteja tänäkin päivänä näkyy, kiitos niistä. Hyvää päivän jatkoa kaikille

32

325

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juokse mutkia.

    • Niin kauan kuin täällä ei ole toimivaa moderointia, mikään ei muutu.

      • Anonyymi

        Et siis kannata sananvapautta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Et siis kannata sananvapautta.

        Kannatan.

        Sinä ilmeisesti et kannata ideaa siitä, että vapauteen kuuluu myös vastuu.


      • Aikoihin en yhtään. Lähinnä olen valittanut toimimattomasta moderoinnista.

        🤣🤣🤣


      • Anonyymi
        TruthStillHurts kirjoitti:

        Aikoihin en yhtään. Lähinnä olen valittanut toimimattomasta moderoinnista.

        🤣🤣🤣

        Älä välitä. Tällaista tämä on.


      • Anonyymi
        TruthStillHurts kirjoitti:

        Aikoihin en yhtään. Lähinnä olen valittanut toimimattomasta moderoinnista.

        🤣🤣🤣

        Sinä moderaattorina? Heh, diktatuuri olisi päässyt valtoihinsa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sinä moderaattorina? Heh, diktatuuri olisi päässyt valtoihinsa.

        Kuten EHKÄ tekstin uudelleen luettuasi ymmärrät, en ollut pyrkimässä moderaattoriksi.

        🤣🤣🤣

        Se olisi kyllä mukavaa, mutta eivät taida ottaa osa-aikaisia. Minulla on sellainen käsitys, että aikoinaan täällä ovat moderointia hoitaneet ihan "siviilit" pientä korvausta vastaan.


      • Anonyymi

        Mitä mieltä Tsh Saksan iskusta?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mitä mieltä Tsh Saksan iskusta?

        Mitä mieltä minä siitä olisin? Terroristisia tavoitteita ilmeisesti.

        Minulla ei ole sympatioita Israelin alueella kumpaankaan suuntaan. Siitähän tämäkin isku oli kai väitetysti oire? Vihat ja kaunat ovat vuosituhansia vanhoja ja parempaan suuntaan ei näytä mikään asia menevän. Niin USA kuin muutkin sossivat alueella ja asekauppa kukoistaa.


    • Anonyymi

      Kaikista idiooten kirjoitus on " menkää töihin"

      Koska sinne ei niin van mennä.

    • Anonyymi

      Hitsin hitsi, ai mutta nythän mä vasta hokaamalla hokasin tän jutskan.
      👀😂🤣

    • Anonyymi

      vaivaako joku lukijaa vai kirjoittajaa ?
      Eikö ole omia näkemyksiä ?
      Miksi toistellaan nykyään valheita, esim. nato media propagandaa,
      israel-ja muslimi propagandaa, moskova propagandaa a?
      --- Alistuneena seuraillaan..
      - Missä on itsenäisyys ja omat ajatukset ?

      • Anonyymi

        Tuo no totta , kun kansa alkoi venäjän hyökkäyksen jälkeen todella huolestua turvallisuudestaan ja lähes kaikki 90% ainakin oli valmiina menemään puolustusliitto Natoon.
        Moni muutti mielipiteensä siinä kohtaa,
        Mutta israelin toimia ja hyökkäyksiä ei tohdita saateta tuomita kun niitä kohdeltiin 1930 luvulla kaltoin ja Usa suojelee ja uskonnon varjollahan saa kaikki muutkin tehdä mitä haluaa.
        Itse jo 1990 Yk joukoissa ihmettelin sitä ylimielisyyttä ja muita halveksivaa israelin yliotetta jopa Yk:sta.
        Moskavan propaganda tuo tännekin kirjoituksia heidän ongelmistaan kuten laajaakin laajemmasta korruptiosta ja valtiollisesta valehtelusta vaikka kiinni on jääty housut niin kintuissa kuten valtion johtamasta dobingistä tai jo skirpalien myrkytyksessä aikoinaan!

        Mutta mitään ei myönnetä ja sama on näillä rokotevastustajilla ja usien sama porukkaa tämä litteän maan väellä joille Kamala Harrisilla oli miehen sukupuoli jne jne....


    • Anonyymi

      Onneksi SUOLI24 on sosiaalisenmedian pahnanpohjimmainen nykyisin,,,
      On lähes vain peräkammarin poikia laukomassa mitä sylki suuhun tuo!!!

      • Anonyymi

        Sinä yksi sellainen.


    • Anonyymi

      Sääli ei ole oikea sana, koska siihen sisältyy palanen myötätuntoa

      • Anonyymi

        Sääli toisen pateettisuutta kohti ei sisällä myötätuntoa


    • Anonyymi

      Rokotehaittoja nämäkin että ulosanti palstoilla on mitä sattuu.
      Taantuu ihmiset apinoiksi. Nythän jo apina-rokkoakin pidetään liian leimaavana sanana.

      • Anonyymi

        Usarin palstalla missä ovat bloganneet ihmiset vuosikymmeniä niin tuo näkyy parhaiten miten korona rokotus on tuhonnut noiden aivoja. Ihmisistä tullut nihilistisiä pikku perseenreikiä siellä.
        Nihilistiset pikku perseenreiät eivät tietenkään itse mitään tälläistä muutosta havaitse.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Usarin palstalla missä ovat bloganneet ihmiset vuosikymmeniä niin tuo näkyy parhaiten miten korona rokotus on tuhonnut noiden aivoja. Ihmisistä tullut nihilistisiä pikku perseenreikiä siellä.
        Nihilistiset pikku perseenreiät eivät tietenkään itse mitään tälläistä muutosta havaitse.

        Te anolaiset rokoteuskovaiset olette kyllä hauskoja. Taitaa olla tuo rokottamattomuus joka niitä aivoja tuhoaa. Miten te kaikki salaliittouskovaiset olettekin niin naurettavaa väkeä? Jotain violettipäisiä hattaroita, valomiekan heiluttajia ja diktaattoreiden dikraidaajia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Te anolaiset rokoteuskovaiset olette kyllä hauskoja. Taitaa olla tuo rokottamattomuus joka niitä aivoja tuhoaa. Miten te kaikki salaliittouskovaiset olettekin niin naurettavaa väkeä? Jotain violettipäisiä hattaroita, valomiekan heiluttajia ja diktaattoreiden dikraidaajia.

        Jokaisella noista on joku hoitamaton mt-ongelma


    • Anonyymi

      Mikä sun maailmankatsomus on?

    • Anonyymi

      Mielummin huono kommentti oikean asian puolesta kuin hyvä kommentti väärän asian puolesta.

    • Anonyymi

      Palsta ei kerro mitään suomalaisista. Porukka koostuu pääosin muutamasta surullisen hahmon ritarista, jotka eivät saa muualla ääntään kuuluviin. Silloin tällöin joku täyspäinen korjailee pahimpia valheita , logiikan puutetta sekä väärinkäsityksiä.

    • Anonyymi

      Usein siinä ylimielisessä muiden säälimisessään saattaa vilahtaa ohitse se muiden sanomisen ydin. Tämän palstan helmiä on se, että täällä voivat ihmiset kirjoittaa sen mukaan, miltä tuntuu. Ei ole pakko muotoilla viestiään korrektisti ja sanoa harkiten ja huolella. Voi vaikka vihaisena "huutaa" ja purkaa tuntemuksensa ulos.

      Jos pääsee sieltä oman paremmuutensa linnasta ulos tai edes vähän katsoo ikkunasta, niin "niillä typeryksillä" on usein hyvinkin paljon ajatuksia, harkittuja sellaisia, suuttumuksen tai muun tunteen taustalla. Sitä jääkin lopulta itse hölmöläiseksi, joka ei näe metsää puilta, kun odottaa jotakin fiksuuden ydintä, jota ei kuitenkaan tunnista sen nähdessään jopa toistuvasti.

      Ja vastauksena kysymyksiin: suomalaisia vaivaa nykyään moni asia, mikä ketäkin. Muun muassa tällä palstalla niistä aiheista kirjoitellaan.

      • Anonyymi

        "Ja vastauksena kysymyksiin: suomalaisia vaivaa nykyään moni asia, mikä ketäkin. Muun muassa tällä palstalla niistä aiheista kirjoitellaan."

        Tunne on harvoin totuus. Se on useimmiten heijastus omista ongelmista. Tunteiden käsittely ja hallinta ovat osa tunneälyä. Hallinta lähtee tiedosta, että tunteet syntyvät ajatuksista, joita päässään pyörittelee. Sekin tiedetään, että negatiiviset ja myrkylliset ajatukset lisäävät stressihormonien tuotantoa. Se vaikuttaa ennen pitkää sekä mielen että kehon hyvinvointiin.

        Rehellinen uskaltaa kysyä, onko ajatuksissa mitään järkeä. Valitanko asioista, joihin en voi vaikuttaa? Miksi häiriinnyn muiden ihmisten elämästä, kun voin vaikuttaa vain omaani? Pahan olon ulkoistaminen on epärehellistä ja oikotie henkilökohtaiseen helvettiin.
        Omista tunteista ja teoista vastuun ottaminen auttaa kasvamaan ja vie elämässä eteenpäin.


    • Anonyymi

      Aloittajan huomio on täysin oikea, varsinkin Maailman menoa palsta on nykyään joko säälittävä tai sitten humoristinen. Vähän riippuu millä päällä sattuu olemaan kun täällä käy vilkaisemassa. Itsekin muistelen että joskus kauan sitten, yli 10 vuotta sitten jopa maailman menoa palstalla saattoi ihan oikeasti olla joitakin järkeviäkin keskusteluja. Nykyään niitä on melkein turha löytää, toki järkeviä kommentteja löytyy, ei niitä paljoa ole mutta on niitä!

    • Anonyymi

      Syy nykyiseen tilanteeseen
      on ylipolitisoituminen
      :((((((((

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      63
      6023
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      115
      5314
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      394
      4193
    4. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      47
      3520
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      148
      3344
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      61
      2830
    7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      133
      2171
    8. Käykö tiekarhu tasapuolisesti Hyrynsalmen teillä??

      Mitä olette mieltä?
      Hyrynsalmi
      27
      2170
    9. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      85
      1979
    10. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      19
      1970
    Aihe