Mieluisin rukous

Anonyymi-ap

Itse pidän tyyneysrukouksesta

"Jumala suokoon minulle tyyneyttä hyväksyä asiat, joita en voi muuttaa, rohkeutta muuttaa, mitkä voin, ja viisautta erottaa nämä toisistaan."

6

302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko rukous nyt joku ääneen lausuttu haave, aforismi vai runo?

      • Anonyymi

        Aika paljon on itsekkäitä rukouksia ihmisillä, myös minullakin kun alan oikein miettimään. MItähän rukous sitten oikein on. En osaa vastata.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika paljon on itsekkäitä rukouksia ihmisillä, myös minullakin kun alan oikein miettimään. MItähän rukous sitten oikein on. En osaa vastata.

        Mulla olis yks:
        "Voisitko lopettaa jo tuon Gazan nälän hädän
        koska sallit sen tapahtuvan"

        https://yle.fi/a/74-20105379


    • Anonyymi

      Mieluisin rukoukseni ohjaantuu Jeesukselle, kun pyydän hänen nimessään, mitä asiaa tahansa. Hän on itse pyytänyt heittämään kaikki huolet Hänelle, niin Hän antaa levon huolistamme. Kokemuksesta olen huomannut, että Jeesus vastaa heti, tai myöhemmin. Vastaus voi olla aivan erilainen, kuin odotin, mutta Hänen apunsa on paljon parempi, kuin minun kaavailuni, sillä Hänen apunsa on täydellinen, juurisyitä myöten hoidettu, eikä vain oireita. Hänen aikautuksensa myös ovat ihmeen omaisia, koska vastaus tulee ajallisesti ja paikallisesti täsmälleen oikeaan aikaan, vaikka vastauksen tapahtumaketjun alku, on alkanut kymmeniä vuosia sitten. Kun näitä tapahtuu kokoajan, niin itse ainakin ratkean valtavaan riemuun ja kiitokseen, ylistykseen ja palvontaan näin valtavan hyvää Jumalaani kohtaan. Kunnioitan myös Hänen tahtoaan ja tekojaan, koska ne ovat poikkeuksetta hyviä ja 100% sesti luotettavia.

    • Anonyymi

      Rukous ei ole vain pynntöjen ja esirukousten esittämistä Jumalalle, vaan se on elämän tapa; se on yhteyttä Jumalan kanssa Pyhässä Hengessä ja se on Jumalan kuuntelemistä, että kuulemme, että mitä Pyhä Henki haluaa meille puhua ja ilmoittaa.

      Mieluisin rukous on se lohduttava ja rauhoittava ja vahvistava tietoisuus, että meillä on Taivaallinen Isä, jonka eteen voimme aina mennä ja kertoa hänelle kaikki asiamme ja saamme hänen edessään olla rehellisesti sitä mitä olemme, mitään salaamatta, mitään pelkäämättä. Tietoisuus myös siitä, että mitä ikinä elämässä joudumme kohtaamaan, olemme hänen kädessään ja kuljemme sitä kohti, jolloin elämämme on täydellistä - ikuisuutta kohti.

    • Anonyymi

      Kun on paha mieli, tai syylliusyys vaivaa, tai muuten tunnen olevani väärällä tiellä, rukoilen Jumalalta viisautta ja rakkautta. Jos joku loukkaa minua, anteeksianto on helpompaa, kun rukoilee siunausta sille, joka jäi mieleen kaihertamaan. Ihan itsekkäistä syistäkin, siunaa vihollisiasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      186
      4239
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      93
      2777
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      145
      2284
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      85
      2251
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      31
      2154
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2041
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1841
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1839
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe