Itse pidän tyyneysrukouksesta
"Jumala suokoon minulle tyyneyttä hyväksyä asiat, joita en voi muuttaa, rohkeutta muuttaa, mitkä voin, ja viisautta erottaa nämä toisistaan."
Mieluisin rukous
6
285
Vastaukset
- Anonyymi
Onko rukous nyt joku ääneen lausuttu haave, aforismi vai runo?
- Anonyymi
Aika paljon on itsekkäitä rukouksia ihmisillä, myös minullakin kun alan oikein miettimään. MItähän rukous sitten oikein on. En osaa vastata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aika paljon on itsekkäitä rukouksia ihmisillä, myös minullakin kun alan oikein miettimään. MItähän rukous sitten oikein on. En osaa vastata.
Mulla olis yks:
"Voisitko lopettaa jo tuon Gazan nälän hädän
koska sallit sen tapahtuvan"
https://yle.fi/a/74-20105379
- Anonyymi
Mieluisin rukoukseni ohjaantuu Jeesukselle, kun pyydän hänen nimessään, mitä asiaa tahansa. Hän on itse pyytänyt heittämään kaikki huolet Hänelle, niin Hän antaa levon huolistamme. Kokemuksesta olen huomannut, että Jeesus vastaa heti, tai myöhemmin. Vastaus voi olla aivan erilainen, kuin odotin, mutta Hänen apunsa on paljon parempi, kuin minun kaavailuni, sillä Hänen apunsa on täydellinen, juurisyitä myöten hoidettu, eikä vain oireita. Hänen aikautuksensa myös ovat ihmeen omaisia, koska vastaus tulee ajallisesti ja paikallisesti täsmälleen oikeaan aikaan, vaikka vastauksen tapahtumaketjun alku, on alkanut kymmeniä vuosia sitten. Kun näitä tapahtuu kokoajan, niin itse ainakin ratkean valtavaan riemuun ja kiitokseen, ylistykseen ja palvontaan näin valtavan hyvää Jumalaani kohtaan. Kunnioitan myös Hänen tahtoaan ja tekojaan, koska ne ovat poikkeuksetta hyviä ja 100% sesti luotettavia.
- Anonyymi
Rukous ei ole vain pynntöjen ja esirukousten esittämistä Jumalalle, vaan se on elämän tapa; se on yhteyttä Jumalan kanssa Pyhässä Hengessä ja se on Jumalan kuuntelemistä, että kuulemme, että mitä Pyhä Henki haluaa meille puhua ja ilmoittaa.
Mieluisin rukous on se lohduttava ja rauhoittava ja vahvistava tietoisuus, että meillä on Taivaallinen Isä, jonka eteen voimme aina mennä ja kertoa hänelle kaikki asiamme ja saamme hänen edessään olla rehellisesti sitä mitä olemme, mitään salaamatta, mitään pelkäämättä. Tietoisuus myös siitä, että mitä ikinä elämässä joudumme kohtaamaan, olemme hänen kädessään ja kuljemme sitä kohti, jolloin elämämme on täydellistä - ikuisuutta kohti. - Anonyymi
Kun on paha mieli, tai syylliusyys vaivaa, tai muuten tunnen olevani väärällä tiellä, rukoilen Jumalalta viisautta ja rakkautta. Jos joku loukkaa minua, anteeksianto on helpompaa, kun rukoilee siunausta sille, joka jäi mieleen kaihertamaan. Ihan itsekkäistä syistäkin, siunaa vihollisiasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset24817375Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17912350Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El556111MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214945Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694945Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.264052Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843635Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja223603NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun393135Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1443111