Suomen ilmavoimien hävittäjät osallistuvat ydinaseharjoituksiin

Anonyymi-ap

Suomen ilmavoimien F/A-18-Hornet-hävittäjät osallistuvat lokakuussa Naton vuosittaiseen Steadfast Noon -ydinaseharjoitukseen, kerrotaan Key Aero-ilmailu-uutissivustolla.

Sivuston uutisessa listataan kaikki tämän vuoden harjoitukseen osallistuvat lentokone­tyypit.

Myös Federation of American Scientists -ajatuspajan ydinase­asiantuntija Hans Kristensen kertoo asiasta X-tilillään.

Yes!

9

137

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Heikkorunkoinen Hornet katkiaa kesken uhittelun? ;)


    • Anonyymi

      Huono uutinen ja teko suomelta. Näin päästään parhaiten Venäläisten ensi iskun kohteeksi, koska suomi harjoittelee jo ydinaseiden käyttöä. Todella hullu päätös suomen johdolta. Mutta valitettavasi ei ensimmäinen sellainen, eikä viimeinen.

      • Meinaat siis, että se sika aikoo hyökätä Suomeen ydinaseilla, vaikka Suomi on ydinaseeton maa? Siinä tapauksessa tarvitsemme puolustukseksemme omat ydinaseet.


    • Anonyymi

      r......än on turha uhota,

    • Anonyymi

      ilman ydinaseita, tukevassa roolissa

    • Anonyymi

      Heikkorunkoisiin Hornetteihin ei uskalla ydinaseita ripustella. :D

      Suomen Hornetit aiotaan poistaa käytöstä 4500 lentotunnin jälkeen, vaikka valmistaja on kaavaillut käyttöiäksi 6000 tuntia

      Ilmavoimien esikuntapäällikkö, prikaatikenraali Timo Herrasen mukaan koneiden käyttöikään vaikuttaa kolme tekijää: 1) toimintaympäristöön suhteutettu suorituskyky, 2) tuotetuen saatavuus ja 3) rakenteiden väsyminen. Hornetien poistamisella ei ole kiire vaikka runot ovat täynnä murtuma.

      • "Hornetien poistamisella ei ole kiire vaikka runot ovat täynnä murtuma."
        Mistä tuollainen tieto?


    • Anonyymi

      näin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      54
      7742
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7364
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      171
      6911
    4. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      53
      6742
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      42
      5751
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      76
      5710
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5466
    8. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      24
      3175
    9. Minne haluaisit

      päästä kaivattusi kanssa ensimmäiselle yhteiselle matkalle?
      Ikävä
      50
      876
    10. Näytit tosi hyvältä

      Myös uudella tyylillä. 😊
      Ikävä
      59
      855
    Aihe