Suomen ilmavoimien hävittäjät osallistuvat ydinaseharjoituksiin

Anonyymi-ap

Suomen ilmavoimien F/A-18-Hornet-hävittäjät osallistuvat lokakuussa Naton vuosittaiseen Steadfast Noon -ydinaseharjoitukseen, kerrotaan Key Aero-ilmailu-uutissivustolla.

Sivuston uutisessa listataan kaikki tämän vuoden harjoitukseen osallistuvat lentokone­tyypit.

Myös Federation of American Scientists -ajatuspajan ydinase­asiantuntija Hans Kristensen kertoo asiasta X-tilillään.

Yes!

9

131

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Anonyymi

        Heikkorunkoinen Hornet katkiaa kesken uhittelun? ;)


    • Anonyymi

      Huono uutinen ja teko suomelta. Näin päästään parhaiten Venäläisten ensi iskun kohteeksi, koska suomi harjoittelee jo ydinaseiden käyttöä. Todella hullu päätös suomen johdolta. Mutta valitettavasi ei ensimmäinen sellainen, eikä viimeinen.

      • Meinaat siis, että se sika aikoo hyökätä Suomeen ydinaseilla, vaikka Suomi on ydinaseeton maa? Siinä tapauksessa tarvitsemme puolustukseksemme omat ydinaseet.


    • Anonyymi

      r......än on turha uhota,

    • Anonyymi

      ilman ydinaseita, tukevassa roolissa

    • Anonyymi

      Heikkorunkoisiin Hornetteihin ei uskalla ydinaseita ripustella. :D

      Suomen Hornetit aiotaan poistaa käytöstä 4500 lentotunnin jälkeen, vaikka valmistaja on kaavaillut käyttöiäksi 6000 tuntia

      Ilmavoimien esikuntapäällikkö, prikaatikenraali Timo Herrasen mukaan koneiden käyttöikään vaikuttaa kolme tekijää: 1) toimintaympäristöön suhteutettu suorituskyky, 2) tuotetuen saatavuus ja 3) rakenteiden väsyminen. Hornetien poistamisella ei ole kiire vaikka runot ovat täynnä murtuma.

      • "Hornetien poistamisella ei ole kiire vaikka runot ovat täynnä murtuma."
        Mistä tuollainen tieto?


    • Anonyymi

      näin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      255
      4664
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      79
      3118
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1923
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      91
      1520
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe