Elintarvikkeet kaukainen haaveko vain?

Lehdessä oli kirjoitettu, että ihmisten elintarvikkeiden käyttö on vähentynyt johtuen siitä, että niiden hinnat ovat tietyiltä osin karanneet jo tavalliselta kansalta ulottumattomiin.
Nyt voitaisiin pohtia uudelleen ns. kansankeittiölinjastojen ja kansalaistyökokeilun aloittamista. Eli järjestelemä toimisi siten, että ihminen menisi jonoon, josta saisi kansalaistyöosoituksen. Työosoitusta vastaan ihminen voisi saada kansalaistyötä, jonka voisi vaihtaa kansalaistyöpisteisiin, jotka taas vaihtuisivat aterioiksi kansankeittiössä tai elintarvikkeiksi elintarvikeliikkeissä. Siten jokainen voisi tehdä töitä vaikka kilogramman verran haluamaansa elintarvikkeeseen. Tai nakkikeittoannoksen verran tai premium pihviin tarvittavan määrän.
34361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Onko lihiksestä kahdella nakilla haaveileva pitkäaikaistyötön rappioalkoholisti tavallinen kansalainen?

Äänestä
  • On.

    Äänestä

Kyllähän toi muutenkin että jotain joutus tekeen ettei tuosta vaan jaeta ruokaa. Paljonhan ihmiset suomessa tekee vapaaehtoistyötä nytkin vaikka eivät niinkään siitä rahallista hyötyä saa.

Äänestä

Kyllä aina jotakin työtä löytyy ja pienikin palkka riittää vaikka nakkisoppa-annokseen. Aloittaja menee nyt vain töitä hakemaan !

Äänestä
  • Pieni palkka riittää ihmiselle joka ei itseään arvosta, ja pieni palkka riittää työnantajalle jo nyt, kun kerää itse voitot ja muut tekee hommat??? Ilmaistyö ei ole kenellekkään eduksi, mutta toki työnantajat siitä pitävät, rahaa tulee, eikä tarvi siitä maksaa mitään.

    Kannattaa miettiä itseään, eikä muita, raha on kuitenkin se millä sinäkin tulet toimeen, et ole hyväntekijä, joka auttaa muita, jos sulla on käyhät oltavat, rahan takia ihmiset töitä tekevät, ei siksi että yrittäjät rikastuvat.

    Tuolla toiminnalla et edistä yhtään ihmisten toimentuloa, toki töitä saat kun ei sulle tarvimaksaa palkkaa, mutta mieti että toiset tarvii sitä rahaa ja arvosavat iseään.
    Nytkin on jo muotia ettei haluta maksaa palkkaa, siksi palkat on suomessa huonot, kun on typeriä ihmisiä jotka orjailevat omasta halusta. Miksi?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Pieni palkka riittää ihmiselle joka ei itseään arvosta, ja pieni palkka riittää työnantajalle jo nyt, kun kerää itse voitot ja muut tekee hommat??? Ilmaistyö ei ole kenellekkään eduksi, mutta toki työnantajat siitä pitävät, rahaa tulee, eikä tarvi siitä maksaa mitään.

    Kannattaa miettiä itseään, eikä muita, raha on kuitenkin se millä sinäkin tulet toimeen, et ole hyväntekijä, joka auttaa muita, jos sulla on käyhät oltavat, rahan takia ihmiset töitä tekevät, ei siksi että yrittäjät rikastuvat.

    Tuolla toiminnalla et edistä yhtään ihmisten toimentuloa, toki töitä saat kun ei sulle tarvimaksaa palkkaa, mutta mieti että toiset tarvii sitä rahaa ja arvosavat iseään.
    Nytkin on jo muotia ettei haluta maksaa palkkaa, siksi palkat on suomessa huonot, kun on typeriä ihmisiä jotka orjailevat omasta halusta. Miksi?

    Ala yrittäjäksi ja palkkaat henkilöitä sitten maksat helvetin isoa palkkaa. Kyllähän ammattimies esim, tehtaassa saa käteen sen 3000eur.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Ala yrittäjäksi ja palkkaat henkilöitä sitten maksat helvetin isoa palkkaa. Kyllähän ammattimies esim, tehtaassa saa käteen sen 3000eur.

    Ala yrittäjäksi?? konkursseja tulee vaikka milla mitalla. Ja mitä yrittäis? On jo iät ja ajat sanottu suomen yrittäjäystävällisyydestäkin. Jos näitä et tajuu olet joko tosi vanha tai tosi nuori tai muuten vaan asunut luolassa.

    Äänestä

Ainahan ruoka on maksanu ja muutenkin kitinää kahvi on kallista jne.Joku prkl kossu kallista mutta kuitenkin sitä ostettu.Toki lapsiperheillä ku jo pelkästään maitoon menee paljon rahaa.

Äänestä
  • Iso osa pahimmista kitisijöistä on mk-aikaan jämähtäneitä jolla talousasioiden ymmärrys apukoulun tasolla. Kahvi on kallistunut mutta ei se ylettömän kallista ole vieläkään. Mielikuvaa kahvin aiemmasta halpuudesta loi sumppia oli alati jossain tarjouksessa joten ns täyteen hintaan ei mokkaa tai katriinaa tarvinnut ostaa juuri koskaan...

    Äänestä

  • Tämäkin köyhyysrajalla elävä mummo lähtee nyt hakemaan tarjouksesta kaupunkikahvia 2 pakettia hintaan 6.49€/paketti ......kallista on mutta kun tuli kauppiaalta tarjous niin onhan se haettava.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Tämäkin köyhyysrajalla elävä mummo lähtee nyt hakemaan tarjouksesta kaupunkikahvia 2 pakettia hintaan 6.49€/paketti ......kallista on mutta kun tuli kauppiaalta tarjous niin onhan se haettava.

    Ostin juuri 2 pakettia vaaleapaahtoista Costaricaa 2,99. Juhla-Mokkaa jouluksi?
    Ja kahvinjuonnin vähennys auttaa myös. Tee on hyvä iltajuoma!

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ostin juuri 2 pakettia vaaleapaahtoista Costaricaa 2,99. Juhla-Mokkaa jouluksi?
    Ja kahvinjuonnin vähennys auttaa myös. Tee on hyvä iltajuoma!

    Murukahvin juojalta ei mene mitään hukkaan eli hävikki on nollattu.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ostin juuri 2 pakettia vaaleapaahtoista Costaricaa 2,99. Juhla-Mokkaa jouluksi?
    Ja kahvinjuonnin vähennys auttaa myös. Tee on hyvä iltajuoma!

    Miä jätän vaaleapaahtoiset kauppaan. Paahtioasteen pitää olla vähintään 2 ja kaupunkikahveissa ne on 2-4

    Äänestä

Ruokapalkalla työn teko on hullun hommaa ellei ihan pakkotilanne eli käytännössä nälkäkuolema uhkaa.

Äänestä

Iänikkuisia huono palkka parasta kun elät köyhyydessä?? Miksi pitää orjailla???? Normaali työ hyvä palkka on se mitä tavoitellaan, ei se että teet ilmaista työtä. Kuka elää nakkisopalla??? Sillä et maksa laskuja etkä osta vaatteita ja ruokaa.

PALKKA ON RAHAA!! Hyvä ihminen.

Äänestä
  • Ihmiset joiden rahat menevät esim. asumiseen voisivat hakea ruokatukea kansalaistyöstä. Tämä tarjoaisi mahdollisuuden niille. jotka osaavat, mutta eivät osaa täyttää papereita.

    Äänestä

Jämsässä grilli Kioski jakaa Ukrainan jälkeläisille ilmaiseksi ruokaa

Äänestä
  • Hyvä juttu!

    Olis se suomalaisellekin erilaista lähteä reppu selässä kotoaan johonkin tilapäismajoitukseen maahan, jossa edes kieltä ei ymmärrä. Kaikki apu on tarpeen.

    Ja erityisesti lapsille, joista jotkut ovat menettäneet isänsä ja toiset pelkäävät menettävänsä.

    Äänestä

  • Ei hyvä. Niitä jo autetaan liikaa.

    Äänestä

Suomalaisten lapset ei saa...

Äänestä
  • Ruoka-avustusjärjestöjen paikoissa kaikille annetaan.
    Kaikkea ei kaikille, mutta jokaiselle jotain!

    Äänestä

Juu oikein juttu lehdessä

Äänestä

Voe, voe HYVIMPÄ Suomee puhuu kun haluaa, eiköhän ne köyhimmät sinne jää ny. Ei monellakaan varmaan ole rahaa lähtee huristeleen maastureilla. Vastaan otto raha on hyvä siihen kun ei tarvi maksaa mistään mitään.

Äänestä

Omassa maassa olisi hyvin tilaa olla... Missä elämä ihan normaalia. Unkari heittää pakolaisia eivät olekkaan sotaalueelta... Koomikko lähti USAN höynäytettäväksi USAN TOIMESTA SOTA

Äänestä

Meillä on olemassa sellainen kuin toimeentulotuki, joka on ns. viimesijainen tuki. Sillä elää varsin hyvin - itse asiassa liiankin hyvin, pitäisi leikata vähintään satku pois. Perunaa ja makaronia saa eurolla noin kilon.

Äänestä

Olemme pieneläkeläis pariskunta. Elintarvikkeiden hintojen muutokset eivät tähän mennessä ole vaikuttaneet syömisiimme tippaakaan. Olemme aina tehneet tarpeisiimme sopivia valintoja.

Äänestä
  • Niin eihän peruselintarvikkeet kauheesti maksa että pystyy ostaan.Ainahan ruoka on maksanut ja tulee maksaankin.

    Äänestä

  • Anonyymi00027 kirjoitti:

    Niin eihän peruselintarvikkeet kauheesti maksa että pystyy ostaan.Ainahan ruoka on maksanut ja tulee maksaankin.

    Jos on työmatkat, lääkkeet ja asumisen kustannukset päälle. Niin ei siinä monellekaan jää elintarvikkeisiin.

    Äänestä

Kyllä tt tuesta on iloa varsin paljon, laskut kun maksaa niin loppu on käyttörahaa. Hieno ajatus yhteiskunnalta, ja vielä on erilaisia järjestöjä jotka tarjoaa 1 e ruokaa päivittäin, ja jakaa hyvää ylijäämää ruokaa kouluista ja työpaikoilta.

Hienosti on hoidettu niin tytön ja käyhät voivat elää hienoa elämää, kannattaa mudienkin käyttää hyväkseen.
Monet varakkaatkin hakevat ilmaista ruokaa kun sitä on tarjolla. Niin mekin haemme.

Äänestä
  • "te" ette ole varakas vaan persaukinen. Kolikkokipossa voi joku hilu olla

    Äänestä

  • Jos ihminen rahoittaa köyhyytensä työnteolla, ei hänellä monesti ole mahdollisuutta käydä ruoanjonossa. Itse olen nähnyt köyhiä, joilla on ollut jakelusta saadussa kassissa tuoreita elintarvikkeita, jopa vihanneksia. Ja, jos on jonossa voi työperustainen köyhyyden rahoittaminen katketa.

    Äänestä

Rahat riittää ihan hyvin elintarvikkeisiin kun jättää kaljan ja tupakat kauppaan.
Metsät on tursollaan marjoja sekä sieniä, mutta ei ne sohvalla istuen tule kotiin.

Äänestä

Ennen oli perunaa, lanttua ja naurista. Niistä olikin oikein mukava haukata pitkää siivua. Mutta eihän niitä nykyään enää ollenkaan ole. Perunaa syötiin voin, sipulin ja suolan kanssa. Joskus oli ruskea kastike. Muita syötiin au naturell. Ja, jos pääsi maaseudulle ennen kärpäskautta saattoi saada lasillisen aitoa maitoa.

Äänestä

SIIHEN POLITIIKKA TÄHTÄÄ ETTÄ KANSALLE EI RUOKA SAA MYYDÄ, SIITÄ TEHDÄÄN NIIN KALLISTA ETTEI OLE VARAA OSTAA.

Jos kaupat ei nosta hintoja silloin onpoliitikon leikattava rajusti kansalaisten tuloja, ja nyt niin käy, molemmat, kaupt nostaa hintoja ja politiikko leikkaa ihmisten tuloja.

Politiikka on kansan kurjistamis taho, ensin luvataan tähdet tiavaalta, ja kun kansa uskoo ja politiikot valittu, niin alkaa se kurjistaminen.
Ette arvaakkaan miten paljon orpo ja purra nauraa, kun kansa on niinhölmö että on heitä äänestänyt.

Aatelkaa vielä on lähes 3 vuotta aikaa tällä halituksella, ja siinä ajassa kerkii kurjistamaan vaikka kuinka, puolet kansasta kuolee, ja puolet elää savimajoissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Lehdessä oli kirjoitettu, että ihmisten elintarvikkeiden käyttö on vähentynyt johtuen siitä, että niiden hinnat ovat tietyiltä osin karanneet jo tavalliselta kansalta ulottumattomiin.
Nyt voitaisiin pohtia uudelleen ns. kansankeittiölinjastojen ja kansalaistyökokeilun aloittamista. Eli järjestelemä toimisi siten, että ihminen menisi jonoon, josta saisi kansalaistyöosoituksen. Työosoitusta vastaan ihminen voisi saada kansalaistyötä, jonka voisi vaihtaa kansalaistyöpisteisiin, jotka taas vaihtuisivat aterioiksi kansankeittiössä tai elintarvikkeiksi elintarvikeliikkeissä. Siten jokainen voisi tehdä töitä vaikka kilogramman verran haluamaansa elintarvikkeeseen. Tai nakkikeittoannoksen verran tai premium pihviin tarvittavan määrän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu