Open source eli avoin lähdekoodi on aikamme suurin kusetus

Anonyymi-ap

Sillä verukkeella myydään kuluttajille sitä sun tätä, vaikka nämä kuluttajat käytännössä lataavat jostain valmiit binäärit klik klik-periaatteella. Ei kukaan käännä sovelluksiaan itse tavaamalla jokaista riviä ohjelmakoodista ymmärtäen mitä ne tarkoittavat.

Avoin lähdekoodi on käytännössä tietojen kalastelua. Ei kukaan tee töitä ilmaiseksi. Kaikessa on taustalla bisneslogiikka. Rahaa tehdään tavalla tai toisella.

2

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähes kaikki ohjelmat ovat open sourcen varassa.

      Ei kyse ole siitä, että kuluttajat kääntäisivät itse mitään. Kuluttajat eivät kiinnosta. Kyse on siitä, että ohjelmistokehittäjät saavat kaiken helposti.

      Ja siinä ei ole kusetusta vaan päinvastoin, kyse on siitä että ohjelmistokehittäjät ovat yleisesti hieman fiksumpaa sakkia että eivät suostu kusetettavaksi joten nykyään on perusvaatimus, että kaikissa työkaluissa koodi on avoin. Ja jos ei ole niin ohjelmistokehittäjät tekevät itse avoimen tilalle.

      Tässä ei ole mitään tietojen kalastelua vaan bisneslogiikka on se, että startup yritys kun tekee softaa niin se ei halua jonkun muun syövän kuormasta joten siksi käytetään open sourcea niin jää itselle paremmin rahaa näppiin. Nämä ohjelmistokehittäjät jotka haksahtavat välineisiin minkä lähdekoodia ei ole saatavilla, ovat monesti joutuneet katumaan joten siksi niitä ei juurikaan ole.

    • Anonyymi

      Älä jauha paskaa, ei OSS ole mitään tiedonkeruuta, rahaa tehdään myymällä avoimen lähdekoodin ohjelmien tukipalveluita, ei keräämällä käyttäjien tietoja!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      83
      1601
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      269
      1531
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      266
      1252
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1252
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      857
    6. 65
      834
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      64
      827
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      811
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      40
      797
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      771
    Aihe