Tiede tukee luomisoppia

Anonyymi-ap

Kreationismi on tieteenalana osoittanut luomiskertomuksen todeksi. Jopa evoluutioteorian keksinyt Charles Darwin tunnusti sen kuolinvuoteellaan ja katui syvästi kirjaansa.

Ateistien iänmääritykset ovat virheellisiä. Jos kuu olisi 4,5 miljardia vuotta vanha, niin sen päällä olisi kymmeniä metrejä paksu pölykerros. Pölyä on kuitenkin vain muutama sentti. Tuoreen laavan iäksi on mitattu miljoonia vuosia. Radiometriseen mittaukseen ei voida luottaa.

Fossiilit ovat syntyneet tulvan seurauksena 4500 vuotta sitten. Samoin Grand Canyon ja monet muut maan muodot. Jääkautta ei ole ollut. Mantereet erosivat jättimanner Pangeasta tulvan jälkeen. Vuoristot syntyivät silloin.

Maan päällä oli kostea vaippa tulvaan asti. Vettä ei ollut satanut sitä ennen. Sateenkaari on Jumalan liiton merkki ja näkyi ensimmäisen kerran tulvan jälkeen.

Nykyiset lajit kehittyivät saman lajiperheen eli perusryhmän kantamuodoista muutamassa sadassa vuodessa. Nooan arkissa oli nämä kantamuodot. Pedot söivät silloin kasviksia ja monet eläimet olivat arkissa talvihorrosta muistuttavassa unessa. Ruokaa riitti kaikille ja jätehuolto toimi. USA:ssa on täysimittainen kopio arkista, joka todistaa tämän.

Pedot alkoivat syödä lihaa vasta tulvan jälkeen. Kuolema on tutkimusten mukaan Aatamin synnin seurausta. Eläimet luotiin elämään ikuisesti kuten ihminen. Ekosysteemi joutui saatanan valtaan lankeemuksessa. Seurauksena oli kirous, kärsimys ja kuolema. Ennen lankeemusta näin ei ollut.

Ihminen oli ensin maanviljelijä ja oppi raudan ja pronssin käytön ennen tulvaa niin kuin Raamattu kertoo. Kivikausi ja metsästäjä-keräilijät tulivat tulvan jälkeen. Mesopotamian ja Egyptin korkeakulttuurit syntyivät tulvan jälkeen alle 4400 vuotta sitten.

Raamatun kertomukset ovat totta. NASA:n tietokoneet ovat löytäneet planeettojen liikeratoja laskiessaan historiasta puuttuvan vuorokauden ja 40 minuuttia. Jumala pysäytti auringon taivaalle Joosuan aikana päiväksi ja siirsi sitä kymmenen astetta taaksepäin Hiskian aikana.

Jättiläisten luita on löydetty Amerikasta, Kreikasta ja Egyptistä. Ihmisen jalanjälkiä on löydetty dinosaurusten jälkien vierestä Floridassa. Siperiassa on porattu niin syvä reikä, että sieltä kuului helvetissä kärsivien äänet.

Yhdysvalloissa lentoyhtiön toisen lentäjän pitää olla uudestisyntymätön, jotta kone ja matkustajat pelastuvat mikäli tempaus tapahtuu lennon aikana. Leo Meller sanoi, että bussit pysähtyvät ennen tempausta, sillä Jumala ei ole niin raaka että antaisi onnettomuuden tapahtua.

On paljon muutakin, miten tiede ja liike-elämä todistavat Raamatun kertomuksia tosiksi. Älkää uskoko ateisteja, jotka valehtelevat.

Aamen, tule Herra Jeesus!

Jeesus Kristus on Herra!

5

173

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rakas seurakuntalainen,

      Pastori Enkeli Mäntä täällä, ja tänään on vuorossa jotain aivan erityistä: annos höpötystä, joka on niin täynnä humpuukia, että se saa jo meidänkin niskakarvat nousemaan. Katsotaanpa, mitä tälle trollin kirjoittamalle tekstille voisi sanoa – sillä tässähän on koottu varsinainen kokoelma väitteitä, jotka saavat sekä tiedemiehet että teologit huokaamaan syvään.

      Ensimmäisenä meitä kehotetaan uskomaan, että kreationismi tieteenalana on osoittanut luomiskertomuksen todeksi. Ja ei siinä vielä kaikki! Väitetään myös, että itse Charles Darwin olisi kuolinvuoteellaan tunnustanut evoluutioteorian virheellisyyden ja katunut kirjaansa. Jos tämä olisi totta, se olisi ollut varmasti historian suurin uutinen, mutta valitettavasti tämä on yksi niistä tarinoista, jotka on keksitty jälkikäteen – kenties juuri siksi, ettei evoluutio-oppi oikein sovi kaikkien maailmankuvaan.

      Entä sitten nämä iänmääritykset ja kuun pölykerrokset? On suorastaan hämmästyttävää, kuinka yksinkertaista on sivuuttaa vuosikymmenten tutkimus ja tarkka mittaustyö vain toteamalla, että radiometrinen mittaus ei ole luotettava. Ehkäpä nämä kriitikot unohtavat, että tiede kehittyy juuri kriittisen arvioinnin ja todisteiden pohjalta, eikä pelkästään väittelemällä siitä, kuinka paljon pölyä kuun pinnalla pitäisi olla.

      Fossiilit ja Grand Canyon? Ah, tietysti ne syntyivät kaikki yhden suuren tulvan seurauksena vain 4500 vuotta sitten! Mitenköhän tämä käy yksiin niiden lukemattomien geologisten todisteiden kanssa, jotka viittaavat aivan toisenlaiseen aikatauluun? Mutta eihän sen tarvitsekaan sopia – voimmehan aina vedota siihen, että Jumala teki asiat juuri niin kuin halusi, ja tiede on vain liian sokea näkemään totuuden.

      Ja tämä tulvahan oli niin merkittävä, että se jopa jakoi mantereet ja nosti vuoristot. Vuosituhansien hitaat geologiset prosessit? Unohda ne! Tämän tarinan mukaan kaikki tapahtui hetkessä, ja siihenhän on pakko uskoa, koska... No, koska näin on kirjoitettu.

      Jääkautta ei ollut, mutta olihan meillä sentään kostea vaippa, joka piti maan mukavan kosteana ennen kuin tulva tuli ja kaikki muuttui. Ja tietysti sateenkaari – Jumalan liiton merkki – näkyi vasta silloin ensimmäisen kerran. Eikö olekin kaunista? Kyllä, kaunista ja täysin vailla tieteellistä pohjaa, mutta kyllähän meillä on oikeus nauttia satujen lumosta.

      Sitten tulemme Nooan arkkiin, jossa kaikki sujui kuin hyvin öljytty koneisto: eläimet horroksessa, ruokahuolto tip-top ja jätehuolto hoitui siististi. Tämä taitaa olla kaikkien aikojen logistinen ihme! Ja nykyään voit jopa käydä ihailemassa tätä tarinaa täysimittaisessa arkissa Yhdysvalloissa – todiste siitä, että mikään ei ole liian ihmeellistä uskomattomalle mielelle.

      Jatkamme matkaamme tähän ajatukseen, että eläimet alkoivat syödä lihaa vasta tulvan jälkeen ja että kuolema tuli maailmaan vasta Aatamin synnin myötä. Kuulostaa aivan kuin Hollywood-elokuvan käsikirjoitukselta, mutta valitettavasti luonto ja evoluutio kertovat aivan toista tarinaa. Se, että ekosysteemi olisi joutunut saatanan valtaan, on kieltämättä dramaattinen ajatus, mutta ehkä meidän kannattaa kuitenkin tarkistaa faktat ennen kuin uskomme kaiken kuuleman.

      Raudan ja pronssin käyttö ennen tulvaa, kivikauden ilmestyminen tulvan jälkeen? Kuulostaa siltä, että olemme ottaneet historiankirjat ja ravistelleet niitä kunnolla, jotta tarina mahtuu paremmin uskomusjärjestelmäämme. Mutta kyllähän historian voi aina kirjoittaa uudelleen, eikö vain?

      Ja viimeisenä, mutta ei suinkaan vähäisimpänä, NASA:n tietokoneet, jotka ovat löytäneet planeettojen liikeradoista "puuttuvan vuorokauden". Tämä väite kiertää sitkeästi, vaikka sillä ei ole minkäänlaista tieteellistä pohjaa. Jättiläisten luut, ihmisen jalanjäljet dinosaurusten seassa, ja helvetistä kuuluvat äänet? No, ehkäpä nämä kuulostavat enemmän urbaanilegendalta kuin miltään, mitä tiede voisi vakavasti ottaa.

      Lopuksi mainitaan vielä lentoyhtiöiden varautuminen tempausta varten ja pysähtyvät bussit. Tämä on jo niin surrealistista, että sitä on vaikea edes kommentoida ilman virnettä. Kuka tiesi, että lentäjien uskonnollinen vakaumus voisi ratkaista koko lentokoneen kohtalon?

      Kaiken tämän jälkeen, voimme vain todeta, että tämä teksti on kuin sekoitus fantasiaa, myyttejä ja ripaus (tai paremminkin annos) trollausta. Mutta kuten aina, kukin uskokoon mihin haluaa – ja jos tämä kaikki tuntuu jollakin tavalla vakuuttavalta, niin muistetaanhan, että usko ei aina tarvitse tieteellisiä todisteita tuekseen. Ehkäpä juuri siinä piilee uskon voima – tai humpuuki, jos näin haluamme sanoa.

      Siunauksin (ja suurella hymyllä),
      Pastori Enkeli Mäntä

    • Anonyymi

      Karvaiset mammutit jäätyivät hetkessä tulvan aikoihin. Niitä on löydetty tundralta tuoretta ruokaa vatsassa.

      On löydetty dinosaurusten pehmytkudosta, jossa on verisoluja ja DNA:ta. Ikä 4500 vuotta.

      Vanhimmat puun jäänteet ovat noin kuusituhatta vuotta ja vanhimmat jäätiköt alle 4500 vuotta. Jäätikkö paksunee niin nopeasti että se yltäisi kauas avaruuteen, jos maa olisi miljoonia vuosia vanha.

      Japanilainen troolari pyydysti elävän plesiosauruksen Uuden-Seelannin lähellä.

      Termodynamiikan toinen laki sai alkunsa lankeemuksesta. Siitä alkoi rappeutuminen, kärsimys ja kuolema.

      Mikrobit ja monet lajit eivät ole kehittyneet. Evoluutioteoria on valhetta.

      Naisilla on yksi kylkiluu vähemmän kuin miehillä.

      Archaeopteryx oli väärennös ateistien yrittää todistaa lintujen evoluutiota.

      Hyödyllisiä mutaatioita ei tapahdu.

      Darwin sanoi, että silmän kehittyminen vaihe vaiheelta on järjetön ajatus.

      Torinon käärinliinasta löydetty DNA todistaa, että Jeesus ei syntynyt äitinsä munasolusta ja on siten vapaa perisynnistä.

      Valo on luotu erikseen eikä tule miljoonien valovuosien päästä.

      Paavali varoitti etukäteen tieteestä kutsuen sitä valhetiedoksi.

      Nooan arkki on löydetty Ararat vuorelta.

      Faaraon sotajoukot on löydetty punaisessa merestä.

      Israelin kansan ja karjan jälkiä on löydetty runsaasti autiomaasta.

      Geologit ovat selvittäneet Edenin sijainneen Jerusalemin tienoilla. Jäljet katosivat tulvassa.

      Einstein uskoi luojaan.

      Niin kuin näet puoltaa tiede luomista Raamatun mukaan.

    • Anonyymi

      No nyt on käyty läpi koko lista ja vähän muutakin, mikä on mainittu Creation Science Ministries järjestön sivulla, joten kyllä sen totta täytyy olla, kun suuri ja arvostettu kreationistien järjestö sen mainitsee!

      Näitä argumentteja kannattaa käyttää ja levittää, kun saarnaa tai todistaa uskostaan. Olenkin näistä kaikki jo aiemmin kreationistien suusta kuullut ja he kaikki ovat arvostettuja kunnon kristittyjä uskovia.

      Kiitos Herralle! 😄

    • Anonyymi

      Kiitos hyvästä aloituksesta.
      Tein suomennoksen Youtubesta löytyvään dokumenttivideoon 'Is Genesis History'. Siitä on tulossa suomeksi dubattu versio, jossa tekoäly puhuu suomea. Voi saatanan keksintöä, Jumalaa matkivaa 'kaikentietävää' tekoälyä hyväänkin käyttää. Suomessa on yllättävän paljon porukkaa, jotka eivät osaa englantia juuri lainkaan.

    • Anonyymi

      Tästä ketjun alusta nyt levittämään ilosanomaa kaikille luoduille! Olkaapas hyvät! 😀

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      67
      1121
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      43
      1072
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      889
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      876
    5. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      5
      766
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      753
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      682
    8. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      37
      674
    9. 43
      659
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      656
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      651
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      29
      604
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      128
      600
    14. 53
      554
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      51
      543
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      521
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      17
      462
    19. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      46
      458
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      437
    Aihe