Gallup: Parhaat mokat töissä

Norppa

Kertoilkaapas mitä kaikkea olette mokailleet töissä ollessanne? Tässäpä ehkä harmittavin mokani mitä olen saanut aikaan työpaikalla:

Olin aikoinaan töissä tavaratalon kassalla. Oli tylsä ja hiljainen päivä, eikä kassalta saanut lähteä minnekään vaikkei niitä asiakkaitakaan juuri näkynyt. Aikani kuluksi siinä sitten nojailin rennosti pöytään ja tulin räplänneeksi hyvän aikaa jotakin metallista "kahvaa" tms. joka oli piilossa ihan pöydän reunan alla. Jonkin ajan kuluttua havahduin kummalliseen piippaavaan ääneen ja ihmettelin miksi vastapäisen kassan myyjä oli jotenkin hermostuneen oloinen.

Meni vielä jonkin aikaa, kunnes vartija tuli vastapäiselle kassalle kuittaamaan hälytyksen, ja kyseli myyjältä asiasta. Silloin vasta tajusin että olin näpeltänyt ryöstöpainiketta :P Nolona sitten huikkasin jotain sinne toiselle kassalle, että "minä se taisin olla" tms., ja kohta tuli sekä vartija että esimies kyselemään, mitä olin tehnyt, että eikö mulle oltu kerrottu moisesta painikkeesta jne. (läksytystä). No tietenkin oli kerrottu, mutta tylsyys teettää kaikenlaista eikä ajatuksissaan aina tajua puoliakaan siitä mitä puuhaa.. Noloa.

6

2727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työharjoittelussa

      Olin ihan teini vielä kun tein elämäni ensimmäisen työharjoittelun yhessä ihan korkeatasoisessa hotellissa. Olin sellainen "juoksupoika" joka teki mitä käskettiin, ja mulla oli hirmu pitkiä ja väsyttäviä päiviä, ja se väsymys taisi näkyä vähän kaikessa mitä tein...

      No kerran olin siinä vastaanotossa kun sinne tuli jotain ulkomaalaisia hotellivieraita. Yksi sitten sanoi kysyvästi mulle, että "I need a trolley for my luggage". Minä en heti tajunnu mitä se sanoi, kuulin ihan väärin ja sönkötin pariin otteeseen jotain keittiöstä ja että voin hakee.. :D Kummasteltiin siinä sitten hetken aikaa kommunikaatiokatkosta kunnes vast.ottovirkailija lykkäs sille sen kärrin eteen. Voi juma että olin nolona. En vieläkään käsitä mikä ihmeen tauko mulla oikein tuli aivotoiminnassa kun ei selkee englanninkieli menny perille.

    • helmi-orvokki

      Tämä juttu tapahtui ennen Suomen liittymistä EU:hun, aikaan jolloin merimiehet saattoivat salakuljettaa alkoholipitoisia juomia ulkomailta Suomeen. Laivan moottorimies oli keksinyt viinapulloille hyvän piilon, hän avasi konehuoneessa apukoneen kampikammion ja pani pullot sinne. Kun laiva lähestyi Kotkan satamaa niin pääkone pysähtyi ja kippari käynnisti tietenkin apukoneen. Oli kuulunut aikaminen rutina kun pullot menivät pirstaleiksi. Ja tietenkin apukoneen remontti vei tuhottomasti aikaa, kun sieltä piti putsata pois kaikki lasinsirut.

      Ja nyt sini tulosta tämä juttu ja mene sinne laivan konehuoneeseen kysymään joltakulta konemieheltä eikä miltään repairmanilta.

    • ikimokaaja

      Niitähän on sattunut. Heitin kohtalaisen ison ja tunnetun yrityksen sen päiväiset laadunvalvontanäytteet roskiin (tai mihin ne sitten menivätkin tuhottavaksi) kun ne olisi pitänyt ottaa testattavaksi siinä laadunvalvonnassa. Ilmeisesti olivat kuitenkin aika tärkeitä. Tuotteet, joiden valmistukseen näitä aineita käytetään, ovat kuitenkin sellaisia, etteivät saisi hajota käytössä (ehkä hengenvaarakin voi tulla). Aika jokapäiväisiä monelle, ja niitä valmistetaan paljon, mutta enempää en halua paljastaa. Olin silloin kesätöissä.

      Toinen moka, mikä edelliseen verrattuna on hyvin pieni, on se, että olen hajottanut työasuni p*rseen alta. Työssä käytän polkupyörää. Pyörän satula täräytteli sen verran paljon miehiselle alueelle, että satulaa oli pakko säätää hieman etukenoon. Koska satula kuitenkin oli liukas, niin sain älynväläyksen: käytän liukuesteteippiä, jolla pysyn paremmin satulassa. No parin viikon työskentelyn jälkeen huomasin, että housut ovat useista kohdista housuista läpi menneillä viilloilla. Työasua ei kuitenkaan saisi itse korjata (mutta käytän silti ilmastointiteippiä). Miten selitän työnantajalle, että vehkeeni eivät tykänneet ajoasennostani, ja tämä johti työasun vaurioitumiseen?

      • ikimokaaja

        Niin ja esimieheni sattuu vielä olemaan nainen.


    • jj

      niinkö

    • 21

      annoin asiakkaalle väärät lääkkeet ja toiselle unohdin antaa insuliinin, samana päivänä. varmaan aivotoiminnassa sillon joku katkos.

      toinen moka oli kun olin yövuorossa niin vahingossa soitin puhelimella jollekkin ja siellä ihmeteltiin kun puhelimesta kuului vain sorinaa. Sitten soitti takasin että mitähän ihmettä soitellaan keskellä yötä. Pahoittelut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10553
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4892
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4717
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4056
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3413
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe