Ja se oli Kela, vielä on vakuutusyhtiöt mitkä korvaa sekä omavastuun takia korvaamattomat päivät.
Lisäksi on kuulemma 300 000 työtöntä.
Ja muita sairauksia, minkä takia ollaan poissa töistä.
Oletko sankari kuka teki koko viime vuoden töitä? 🤔🏃🏋️
Kela korvasi viime vuonna mielenterveyden takia 6 miljoonaa työpäivää.
2
92
Vastaukset
- Anonyymi
Työ sairastuttaa niin henkisesti kuin fyysisesti.
- Anonyymi
Suomen työelämä on rikki. Suuri osa "mielenterveyssyistä" johtuvista poissaoloista on työpaikan johtamisongelmia.
Johtamisasenteet ovat koventuneet jatkuvasti ja siksi ongelmaa ei korjata hoitamalla huonon johtamisen, kohtuuttoman kuormituksen, jatkuvan epävarmuuden jne takia oirehtivia, vaan työelämä pitäisi muuttaa kyykytyksestä kannustukseen.
Hallituksen linja on täysin päinvastainen. "Paikallisella sopimisella" (äännetään "sanelulla") yritetään työntekijöiden kyykytys ja loppuunpolttaminen tehdä entistä helpommaksi. Ja kun vielä irtisanomista mielivaltaistetaan, niin että pelolla johtaminen helpottuu, niin ongelma vain kasvaa.
Olin aikanaan töissä pohjoismaisessa konsernissa. Ruotsissa kulki vitsi suomalaisesta johtamissta: "Mitä eroa on suomalaisella esimiehellä ja terroristilla? Terroristin kanssa voi halutessaan neuvotella."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot413478Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe132858- 282544
- 682123
- 182061
- 422027
- 561881
- 581676
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola101528- 171395