Metsäkoneet kiellettävä suomen metsissä.

Anonyymi-ap

Jo pelkästään ilmastonmuutoksen takia sekä puhumattakaan ympäristön muista tuhoista joita nyt on tullut ilmi ja vielä on varmasti monta seikkaa tulematta ilmi.

24

206

    Vastaukset 24

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No, ei sitten muuta, bro, kuin pokasaha ja kirves kouraan ja saloille! (Mitenhän mahtaisi onnistua?)

      • Anonyymi

        Hyviä hätäaputöitä!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyviä hätäaputöitä!

        ILMASTONMUUTOS ON SUURI KUSETUS JA TYPERÄT LAMPAAT USKOO SIIHEN EDELLEEN.


    • Anonyymi

      On ilmeisesti vihreä "hörhö" vaatimassa että hyöty minkä metsistä saamme, sekä tuhansien työpaikat, olisi laitettava seis.
      Aivan järjetön ajatus.

      • Anonyymi

        Vihervassut kannattaa ennallistamista joka tuhoaa metsäteollisuuden maasta, Suomen kivijalan.

        Kuka hullu äänestää vihervassuja


    • Anonyymi

      V.tun ääliö!
      Metsäteollisuus on ainoa, siis ainoa, mitä Suomella on viedä ulkomaille.
      V.tun ääliö.

    • Anonyymi

      Hevosillako ne puut ajetaan pois metsästä? Puutahan tarvitaan rakentamiseen ja paperiin ym.

    • Anonyymi

      Metsäkoneista on vaan tehtävä entistä kevyempiä ja suurempikumitelaisia ja kyytiin saa ottaa vain pieniä kuormia kerrallaan kuin pikku traktoreilla tai hevosilla ennen jotta pintamaat ei rikkoudu niin helposti mitä nykyään.
      Se korjaa nuo painavien koneiden ongelmat.

      • Anonyymi00025

        Voi reppanaa kun et tiedä asiasta mitään.


    • Anonyymi

      Koneet rikkovat maan. Nuoret puut tallautuvat. Metsän uudistuminen hidastuu. Vaikuttaa ikävästi myös villieläimiin. Metsiä kaataa tai kaadattaa usein ne, jotka eivät metsän lähellä asu. Otetaan raha ja unohdetaan vastuu. Nykyisin kun työtä ei ole tarjolla, tehdään mitä vaan elannon eteen. Ei haluta ajatella seurauksia.

      • Anonyymi

        Valtiohan on vapaan ostamisen sallinut. Hulluahan on että valtio tukee säätiöitä ja firmoja kovemmilla veroalennuksilla kuin yksityistä ostajaa. Suomen omistaa kohta ulkomaat.


    • Anonyymi

      Kyllä aloittelija puhuu tosi asiaa. Meidän pitää ruveta kapinoimaan noita härveleitä metsässä.

    • Anonyymi

      Suomessa ei tehdä hankintahakkuita kovinkaan paljoa, niissä käytettäisiin pienempiä koneita. Ponsset ym. tietysti tekevät, mitä saavat myydyksi. Olihan Hitlerilläkin paksu-Bertta. Ylikansalliset yhtiöt ovat aikamme pikkuhitlereitä, mutta oletko sinä kunnanvirastosta? Hitlerhän oli ultrakapitalisti ja Stalin ääribyrokraatti, nämä ominaisuudet yhdistyvät virkamiehissä nykyään, tämän takia kaikki keskittyy, kun suuryritys voitelee, byrokraatti voi lekotella mukavuusalueellaan. Itämailla tämä meni äärimmäisyyksiin, syttyi sota, kun kleptokratia ei tuota mitään ilman orjuutettavia. Feodaaliherrojen käsissäkään omaisuus ei tuottanut mitään, mutta kansa oli opetettu nöyrästi uskomaan hallitsijan jumaluuteen. Suomen feodaaliherrat tuli lännestä ja saivat täydet hakkuuoikeuden nälän hätien aikaan, sama meno jatkuu. Venäjän sertifikaatit takasivat myös täyden mellastusoikeuden metsissä, mitä täällä ei samassa laajuudessa ollut, nyt tejtaat menevät kiinni ja Ponsse lomauttaa. Korvaavaa liiketoimintaa ei kokoomuksen yritystuilla ja vero-opeilla saada aikaan.

      • Anonyymi

        Stalin oli viisas mies, kun hoiti Leninin NEP-miehet pois.

        Teollisuus on edustettuna työryhmässä EK:n ja Metsäteollisuus ry:n kautta. UPM:n ja teräsyhtiö Outokummun edustajat ovat käyneet työryhmän kuultavana puolustamassa verotukiaan. UPM:n toimitusjohtaja Jussi Pesosen viesti on, että veronhuojennuksiin ei pidä koskea.

        Yritystuilla tarkoitetaan paitsi suoria avustuksia tai muita tukia, myös esimerkiksi veronalennuksia joita on suunnattu yrityksille. Paljon energiaa käyttävä metsäteollisuus saa myös noin 100 miljoonaa euroa vuodessa energiaverojen palautuksina.


    • Anonyymi

      Eihän ne ekoapinat lähteny näyttämään mallia miten niitä metsiä suojellaan. Heitähän pyydettiin sinne. Vastaus oli etteivät tienneet asiasta mitään. Että tällaisia vihreitä.

    • Anonyymi

      Aloittaja sitten justeeri käteen ja tukkisavottaan. Ei taida onnistua

    • Anonyymi

      Aina kun punikit jotain vouhkaa, se kääntyy heitä itseään vastaan.

    • Anonyymi

      Miksi vihervassut sitten kannattaa rajatonta maahanmuuttoa joka on ilmastolle myrkky?

      Kun tulija tulee kehitysmaasta länteen kuluttamaan länsimaiseen tapaan hänen hiilijalanjälki monikymmenkertaistuu kun ihminen alkaa kuluttamaan länsimaiseen tapaan. Tämän totuuden vihervassut unohtaa tietoisesti.

      Älkää puhuko ilmastosta mitään kun kannatatte rajatonta maahanmuuttoa.

      • Anonyymi

        Elokapina kannattaa rajatonta maahanmuuttoa erityisesti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elokapina kannattaa rajatonta maahanmuuttoa erityisesti.

        Ah, kuinka tekopyhää


    • Anonyymi

      No mistä sitten hommataan nuo sadat miljoonat ellei miljardit eurot joiden tekemiseen nuo metsäkoneet tekevät töitään?
      Olisiko ilmastossa tai ympäristössä mahdollisuuksia tehdä tuo raha?

    • Anonyymi

      Kaikki sotaa pakoontulleet somalit voi laittaa takaisin kotimaahansa.
      Eihän siellä sodita enää.

    • Anonyymi00026

      Sotakoneet on kiellettävä kaikkialla. Globalistihörhöt eivät koskaan uikuta sodista, koska ovat itse niiden takana.

    • Anonyymi00027

      Aloittaja voi sitten sammaleella pyyhkiä perseensä. Varoo vaan männyn taikka kuusen neulasia ettei pistele anukseen. Vessanpönttöön niitä ei saa laittaa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      207
      2069
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1227
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      183
      1122
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      30
      678
    Aihe