Purra ja fasistisen unekman rakentaminen

Anonyymi-ap

Perussuomalaisten pj, valtiovarainministeri Purra totesi tällä viikolla, että "sosiaalivaltio on päässyt pahasti paisumaan" ja että suomalaisten on luovuttava saavutetuista eduista. Tällä hän oikeuttaa hallituksen leikkaukset suomalaisiin köyhiin ja sairaisiin, terveyspalveluihin ja koulutukseen sekä nuoriin ja eläkeläisiin.

Kuitenkaan Purra ei osoita mitään valmiutta korjata verojärjestelmämme edes räikeimpiä porsaanreikiä, ei vaikka niiden korjaamisella voitaisiin hankkia lisätuloja valtiolle ja välttää heikompiosaisiin kohdistuvia leikkauksia. Tämä osoittaa, että Purra ja perussuomalaiset tekee tietoista luokkapolitiikkaa, jossa hyvinvointivaltion romutus on itseistarkoitus, köyhät laitetaan kyykkyyn ja työntekijöiden oikeudet saavat mennä.

Jos Purra olisi ensisijaisesti huolissaan julkisen talouden tasapainosta, olisi hän varmasti jo valtiovarainministerinä puuttunut osinkoverotuksen porsaanreikiin ja niiden aiheuttamiin veromenetyksiin, joita listaamattomien yhtiöiden omistajien nykyisen kaltainen osinkoverohuojennus aiheuttaa satojen miljoonien edestä vuosittain. Viime päivinä on uutisoitu Finnwatchin raportin pohjalta kuinka esim somevaikuttajat käyttävät edelleen näitä laillisia porsaanreikiä verojen minimointiin.
Purran ideologinen himo supistaa ja tuhota

hyvinvointivaltiota näyttää jo ajavan
kokoomuksestakin oikealta ohi. Siihen
kyyninen puhe ylipaisuneesta
sosiaalivaltiosta viittaa. Perussuomalaisilta
näyttää tyystin puuttuvan ymmärrys siitä,
että "sosiaalivaltio” eli pohjoismainen
hyvinvointivaltio on ongelmistaan
huolimatta onnistunut tuottamaan
yhteiskunnalliset olosuhteet, joissa
turvallisuus, hyvinvointi, ihmisten välinen
tasa-arvo ja sivistys ovat maailman
mittakaavassa nousseet korkealle tasolle.
Tai sitten perussuomalaiset ymmärtävät
tämän varsin hyvin, mutta heille
hyvinvointivaltion romuttamisesta on tullut
poliittis-ideologinen tavoite.

Kuka lupasi ennen vaaleja ettei köyhilta ja vähäosasilta leikata?

15

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Purra on kyllä etevä osoittamaan ongelmia ja virheitä, mutta ministerinä hän ei esitä ratkaisuja mihinkään.

      • Anonyymi

        Kyllähän Purra esittää kansalaisille ratkaisuja "menkää töihin menkää töihin". Montako työpaikkaa Purra on perustanut, olisi hyvä tietää. Tuo rääväsuu ei osaa muuta kuin olla nokka pystyssä kun on ministeri. Ylpeys käy lankeemuksen edellä.


      • Anonyymi

        Ja jos osoittaa,hirveä mekkala syntyy,,puolueeton ja verorahoilla ylläpidetty vasemmisto media
        huutaa ja vääristelee!


      • Anonyymi

        Rtakaisuja pyydettäessä Purra vastaa: "Maahanmuutto".

        Aikooko Purra ratkaista kaiken maahanmuutolla?


    • Anonyymi

      PURRAHAN SE SUUREEN ÄÄNEEN HUUSI: MEILLE EI KOKOOMUKSEN LEIKKAUKSET KÄY. Nyt tämä valehtelija on kirstun vartijana. Mitta kaikkein hölmöin oli se joka persuja äänesti, eli tyhmä suomalainen.

      • Anonyymi

        Äännestihän nuo suomalaiset LIIn euro pullakerhoon. Ja Pekan, Caruna,. Melkein presitentiksi!


    • Anonyymi

      ensiksi kokoomus voitti vaalit ja persut oli kakkonen eli kapitalismin ehdoilla mennään
      mitä erilaisempia ihmisiä maa sisältää sen voimakkaampi kilpailu yksilöiden välillä
      se on vain luonnonlaki ja sitä haluat lisää ?

      • Anonyymi

        Juuri näin.


    • Anonyymi

      Milloin sinä ap hakeudut hoitoon tuon sinun Purra pakkomielteesi kanssa? Vainon määritelmät täyttyneet jo vuosia sitten.

    • Anonyymi

      Purran ego on ylipaisunut.

    • Anonyymi

      Purra RIIKKA Hannele,yks parhaimpia valtiovarainministereitä.

      • Anonyymi

        Ei ole luoja kieltänyt suuria haaveilemasta.


      • Anonyymi

        kumileimasin monelta osin mutta h e l v e t i n paljon parempi kuin edeltäjänsä huulipunassa. Joka kriisiytti vähän väliä hallituksen keskustan kannatuksen kasvattamiseksi itkemällä kuinka menoja pitää karsia tekemättä asian eteen paskaakaan.


    • Anonyymi

      Huutaa maahanmuuttoa ettei tarvitse huutaa köyhää.

    • Anonyymi

      Fasistisen unelman ajaminen on osittain vesittynyt. Oikea ihannepuolue kaasutti toisinajattelijat, mustalaiset, homot, juutalaiset ja VAMMAISET. Ei silloin mitään maksettuja omaishoitajia ollut, lopullinen ratkaisu ja untermenchen pantiin koppiin ja kaasua päälle, tatuoidusta nahasta tehtiin lampun varjostimia. Muuan nimeltä mainitsematon ennen vaaleja puhui jotenkin älkää olko sinisisilmäisiä, että emme tulevaisuudessa olisi sinisilmäisiä. Miten jotenkin empatia tässä tapauksessa ei oikein herää.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      190
      3075
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      299
      2709
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1778
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1687
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1336
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1210
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      403
      1205
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1083
    Aihe