Kirkko jälleen ongelmissa!

Anonyymi-ap

Lisää ongelmia kirkolle tulossa. Perinteinen tapa halutaan kieltää. Morsiamen luovutus on nyt kiistelty aihe. Moni pohjoismaalainen mieltää hääperinteeksi sen, kun isä saattaa tyttärensä alttarille. Nyt tämä halutaan kieltää. Kyseessä on traditio, joka perustuu patriarkaaliseen perinteeseen, eikä se ole sopusoinnussa uskomme, kirkon perinteen ja kirkon tasa-arvotyön kanssa.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010663156.html

Kirkko perversseine tapoineen jää historiaan.

25

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hääkoordinaattori Emma Jonsson on kutsunut ehdotusta ruotsalaisella radiokanavalla hölynpölyksi. Hänestä ihmisillä tulisi olla vapaa tahto päättää, miten he kirkkoon astelevat.

      Valtaosa kommentoijista ihmettelee asiaa. Kyseessähän on perinne, josta meille on muodostunut jo ihan omanlainen käsityksensä alkuperäisen tarkoituksensa sijaan.

      ” No johan on näkökulma. Minusta se symboloi tyttären irtautumista omasta perheestään ja uuden perheen perustamista.”

      • Anonyymi

        Synagogalla on sama käytäntö että perheen isä saattaa tyttärensä sulhasen luokse. Voitte lopettaa tavan ensin siellä.


    • Anonyymi

      Perheen isä saattaa tyttärensä papin eteen synagogalla rabbin eteen. Tapahtuu siis niin että huolenpitäjä vaihtuu.

    • Anonyymi

      Aiheesta oli Ruotsissa paljon keskustelua kruununprinsessa Victorian häiden yhteydessä. Tyttärensä sulhaselle luovuttava isä osana vihkimistä ei välttämättä ole mikään pitkä ruotsalainen perinne, vaan kai lähinnä aikanamme amerikkalaisista ja brittiläisistä elokuvista omaksuttu tapa. Victoria halusi, että kuningas luovuttaa hänet Danielille, mutta monen mielestä tämä oli epäruotsalaista. Niinpä kuningas käveli Victorian kanssa lopulta vain osan kirkon käytävää.

      Kun kuningas ja Silvia avioituivat 1970-luvulla, he kävelivät kaksistaan sisään kirkon ovesta ilman mitään morsiamen luovuttavaa isää tai sulhasen tukena olevaa bestmäniä -- ja tulivat vihittäviksi siis selvästi vain omasta vapaasta tahdostaan.

    • Anonyymi

      Minusta olisi kaunis perinne jos sulhanen maksaisi käteisellä ostamastaan naisesta appiukolle alttarin edessä. Näin naisen arvostus saisi konkreettisen euromääräisen ilmentymän. Samalla nähtäisiin ettei sulhanen ole ihan persaukinen.

      • Anonyymi

        Eikös se ole mennyt perinteisesti niin päin, että morsiamen faija maksaa sulhasen faijalle myötäjäisiä…? Siis jos halutaan pitää kiinni suomalaisista traditioista.

        https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Myötäjäiset


    • "kieltää"

      Vihervasemmistosta on tulossa lakiuskonto kieltoineen ja pakkoineen.

      • Anonyymi

        Anglikaanisen kirkon vihkimyksessä pappi kysyy seurakunnalta ääneen -- elokuvien perusteella, "Kuka luovuttaa morsiamen? "

        Saattaa olla ihan perusteltua todeta, että ruotsalaisessa (suomalaisessa) kirkollisessa vihkiperinteessä ei ole mitään morsiamen luovuttajan roolia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Anglikaanisen kirkon vihkimyksessä pappi kysyy seurakunnalta ääneen -- elokuvien perusteella, "Kuka luovuttaa morsiamen? "

        Saattaa olla ihan perusteltua todeta, että ruotsalaisessa (suomalaisessa) kirkollisessa vihkiperinteessä ei ole mitään morsiamen luovuttajan roolia.

        Mutta miksi se pitäisi kieltää?


      • Anonyymi
        inti kirjoitti:

        Mutta miksi se pitäisi kieltää?

        Tuleehan morsiamen luovuttajasta mieleen, että avioliiton solmiminen ei ole ainoastaan kahden vihittävän puolison oma asia.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tuleehan morsiamen luovuttajasta mieleen, että avioliiton solmiminen ei ole ainoastaan kahden vihittävän puolison oma asia.

        Ei ole pakko isän saattaa tytärtään alttarille, mutta toki tyttärellä on oikeus siihen, jos isä suostuu.


      • Anonyymi

        Ainakaan eivät estä teitä noudattamasta Raamatun Sanaa niinkuin se on kirjoitettu.
        Vapaalla tahdollanne sitten päätätte noudatatteko vai ette.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Ainakaan eivät estä teitä noudattamasta Raamatun Sanaa niinkuin se on kirjoitettu.
        Vapaalla tahdollanne sitten päätätte noudatatteko vai ette.

        Jos häissä isä saattaa tyttärensä alttarille, niin oletettavasti hääpari on sitä halunnut. Demarit haluavat polkea ihmisoikeuksia.


      • Anonyymi
        inti kirjoitti:

        Jos häissä isä saattaa tyttärensä alttarille, niin oletettavasti hääpari on sitä halunnut. Demarit haluavat polkea ihmisoikeuksia.

        "Demarit haluavat polkea ihmisoikeuksia."

        Eikä ihan mitä tahansa oikeuksia vaan nimenomaan riistokapitalistien jakamattomia ikiaikaisia perusoikeuksia naisten esineellistämiseen.


    • Anonyymi

      Johan se alusta on kirjoitettu kuka luopuu kenestä. Demokratisaatio on sellaista varkautta alusta loppuun.

    • Anonyymi

      Palstalla herätysliikkeiden aidot tosiuskovat ovat edellyttäneet avioliiton solmimisessa noudatettavaksi Raamatussa kerrottua avioliittoa, joten ehkä nyt päästään askel lähemmäksi heidän vaatimuksiaan.
      Ehkä jo lähitulevaisuudessa löytävät itselleen muijan joka suostuu luopumaan nykyisistä oikeuksistaan ja alistumaan aviomiehensä omaisuudeksi.

      • Anonyymi

        Tasa-arvovouhottajat olisivat kai tyytyväisiä, jos äiti luovuttaisi tyttärensä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tasa-arvovouhottajat olisivat kai tyytyväisiä, jos äiti luovuttaisi tyttärensä.

        Kirjaintakaan muuttamatta, kaiketi oli Raamattuun kirjattu Sanan noudattamisvaatimus.


    • Anonyymi

      No voe kauhia! 😱

      Enkö mää saa raahata tuota meirän likkaa muka väkisin alttarille ja luovuttaa siveysvyön avainta ylkämiehelle?

      Jo on aikoihin eletty!

      • Anonyymi

        "Kirkko jälleen ongelmissa!"!!

        Siksi kirkossa on niin paljon ongelmia, kun siihen liitetään väkisin ihmiset jo lapsena, vaikka näillä ei ole minkäänlaista uskonnollista vakaumusta. Nyt, kun nämä ei-uskovaiset ovat saaneet kirkossa enmmistön ja vallan, niin he tekevät kaikkensa voidakseen savustaa ulos ne, jotka uskovat vielä Raamatun olevan Jumalan sanaa.
        Kirkosta tulee vain maallinen institutio, jolla ei ole mitään hengellistä merkitystä.

        Kirkkoa pitäisi kehittää niin, että siihen liitytään VAPAAEHTOISESTI eikä kirkko olisi sidoksissa maalliseen valtaan, eduskuntaan tai muuhunkaan sen yläpuolella olevaan instituutioon.


      • Anonyymi

        Tuollaisestahan ei ole kyse, vaan nykyisellään viattomasta perinteiden noudattamisesta,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuollaisestahan ei ole kyse, vaan nykyisellään viattomasta perinteiden noudattamisesta,

        Täh?
        Onko homouden puolustaminen ja edistäminen periteiden puolustamista?


    • Anonyymi

      Raamatun mukaan isät naittavat tyttärensä. Nykyiset "rakkausavioliitot" ovat Saatanasta. Lisäksi pitäisi palauttaa vanha vaatimus morsiamen neitsyydestä. Useissa kristillisissä kulttuureissahan on esitelty hääyön jälkeen verisiä lakanoita todisteena siitä, että morsian oli impi eikä huora. Sen voisi korvata ehkä nyt lääkäritodistuksella.

      • Anonyymi

        Nuokaan tavat eivät vuosituhansien aikana turhasta syntyneet.


    • Woketus on fasismia.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      55
      3650
    2. 41
      3080
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      151
      2914
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      72
      2363
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      58
      1869
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      112
      1698
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1140
    8. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      82
      1111
    9. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1086
    10. Miten tällaista voi tapahtua

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kaksi-kuollut-liikenteessa-virroilla/9241442 Miksi tällainen on tapahtunut?
      Virrat
      43
      1004
    Aihe