Lukeminen ei riitä - pitää myös ymmärtää lukemansa!
[ ~ https://www.apu.fi/artikkelit/lukutaito-suomessa-heikentynyt-lapsilla-ja-nuorilla-mita-nyt -
APU: "Lasten ja nuorten lukutaito on heikentynyt viime vuosina – heikko lukutaito vaikuttaa myös yhteiskunnassa pärjäämiseen
Suomessa on iso joukko nuoria, joita lukeminen ei kiinnosta. Miten lukutaito vaikuttaa nuorten elämään?"
--
Piirros: ~ https://fi.pinterest.com/pin/516084438528737090/ -
...
HS: Lukeminen on vastavoima ajalle, jonka ihanteiksi ovat nousseet meteli, visuaalinen sälä ja narsismi
~ https://www.hs.fi/mielipide/art-2000006361016.html -
...
Lukeminen itsessään ei riitä. Lisäksi tulee olla luetun ymmärtäminen. Tänään puhutaan paljon nuorten poikien (miesten) luetun ymmärtämättömyydestä. Se riepoo sellaisia, joille hymiöt, pätkävideot, emojit ja tietokonepelien erikoisnäppäimet ovat vieraita.
Tämän päivän esimerkki hymiöistä ja emojeista ovat kiinalaiset merkit, joilla merkitään "kuvin" asioita ja tapahtumia" - kiinalaiset merkit lienevät eniten katsottuja kuvia maailmassa, niiden ollessa riittävä ylösmerkintätapa maailman suurimmalla valtiolle.
Muu eläinmaailma ei tarvitse meidän lukemisen kirjaimia, niille ovat riittäneet evoluution luomat aistit: kuulo, näkö, haju ja tunto - nämä ovat turvanneet vaarahälyttiminä eloa jo vuosisatamiljoonien ajan.
__ __ __ __ _
"Lukeminen kannattaa aina" -näin maalaili "käpy selän alla" Jörn Donner jo vuosikausia sitten
Donner oli oikeassa ja pursuava kotikirjasto on ollut monille näytön paikka - perheen sivistyksestä. Mikä on sivistystä - päättäkööt kukin lukija tässä kohdin sen itse.
Kerrotaan Stephen Hawkingsin kirjan - 'Ajan lyhyt historia' - olevan myydyin lukematon kirja; senhän pitää olla kirjahyllyssä kertomassa perheen tai isännän erinomaisuudesta ymmärtää tapahtumahorisontteja sen mielettömän vetovoiman edessä, joka imuroi kaiken, jopa sivistyksen - sillä mitään siihen liittyvää todistetta ei mustasta aukosta ulos tule.
Lukeminen on merkki välikädellisyydestä, ellei tuotos ole omasta kynästä tai näppäimistöstä. Luemme muiden tekemää tekstiä - arvostelemme sen - pidimme tai sitten emme.
Luetusta myös opitaan, samoin luetusta manipuloidutaan. Ajan ilmiö on paljon puhuttu vihapuhe*, niin tekstinä kuin puheena, mutta eniten tekstinä, sillä sometuskulttuuri antaa 'puskista huutelun' mahdollisuuden - nimettöminä. Emme uskalla tunnustautua oikeilla nimillä.
...
~ https://www.tiede.fi/keskustelu/84331/aika-selvittaa-vihastumispuheiden-juurisyyt?changed=1578076625 -
Tämä keskustelupalsta suljettiin jo pari vuotta sitten!
___
PS.
Puskista huutelu on myös heikkoa itsetuntoa, hätähuutoa tai kapinaa vallitsevalla paatokselle, joka jakaa muun muassa maailmaa kahtia - vastakkain idän ja lännen. Sotkeudumme liiaksi muiden sisäisiin asioihin. Näinköhän luetun ymmärtämättömyyttä kutsutaan "öyhötykseksi"? ;-)
_
157439
Ei vain lukeminen - vaan luetun ymmärtäminen
13
209
Vastaukset
- Anonyymi
Aloita Ilkka jostain helposta. Vaikka ala-asteen historiankirjasta.
- Anonyymi
Miten Sinun luetun ymmärtäminen?
- Anonyymi
Sun tapauksessa toivo luetun ymmärtämisestä on turha.
- Anonyymi
Nuorilla on jo paljon tätä ymmärtämättömyyttä.
- Anonyymi
Eihän tuo Ilkka mikään nuori ole.
- Anonyymi
Vuosisatamiljoonaiset tuskin on pelastaneet yhtään hymyltä ja seuraltakaan.
- Anonyymi
Oletkohan sinä Ilkka oikea henkilö puhumaan luetun ymmärtämisestä? Omat sepustuksesi ovat lähinnä säälittävää, sekavaa aivopesua, jolla yrität kertoa natsi-Venäjän hyvyydestä vs Usan pahuus!
Säälittävä, surkea putinisti sinä olet!- Anonyymi
Mitkä on omat meriittis, minkä perusteella voit kyseenalaistaa toiset ihmiset?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitkä on omat meriittis, minkä perusteella voit kyseenalaistaa toiset ihmiset?
Tuota Ilkka voit todellakin kysyä hiljaa itseltäsi. Mikä saa sinut ihailemaan hulluja diktaattoreja, kuten Putinia ja vihaamaan demokratiaa (kansanvaltaa)?
- Anonyymi
Ymmärsitkö tekstin?
- Anonyymi
Terävää oli ja on edelleen 👍🌿👻
- Anonyymi
Meillä on uutena epidemiana laitavasemmiston tahallinen luetun väärinymmärtäminen.
- Anonyymi
Kun näin otsikon, niin heti välähti mieleen, että nyt on Ilkka oikealla asialla, kritisoidessaan itseään .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1609031- 664804
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1494582Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene234002Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423560Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko353553Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383448- 483183
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422911- 492694