Näen nuorissa tulevaisuuden.

Mutta meissä vanhoissa en näe.
22176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Yli 24 vuotiaat eivät saisi äänestää.

Äänestä
  • Yli 16 jo ovat jo kankeat muutoksille.

    Äänestä

  • Äänioikeuden alaikärajaa pitäisi nostaa lähelle 50 vuotta.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Yli 16 jo ovat jo kankeat muutoksille.

    Tuo on paljon mahdollista.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Äänioikeuden alaikärajaa pitäisi nostaa lähelle 50 vuotta.

    Tämä uudistus olisi todella tarpeen. Vasta elämänkokemus opettaa.

    Äänestä

Helppoon elämään tottuneet nuoret , ainakin osa, onneksi on pelastamassa arvokkainta eli luontoa. Ilman sitä ei ole kohta elämää ollenkaan.
Mutta mikä tältä nuorisojoukolta puuttuu, onkin kunnioitus vanhempia ihmisiä kohtaan. Atte harjanne sen osoitti ensimmäisten joukossa.
Tuo töyhtötukka pöyhkeili ylimielisesti vanhusten eläkkeiden perään. Joo, ei suinkaan ilmaisten takuu-tai kansaneläkkeiden vaan kovalla työllää ansaittujen työeläkkeiden perään ! Menkööt Harjanteet itse siivoamaan kymmeniä vuosia vähän päälle tonnin eläke palkkana kaikesta. Nyt kaiken maailman allianssit ym. nuorisojoukot on iskemässä NÄIN KALLIISSA MAASSA vanhuksiin ! Leipäjonoissahan ne nytkin viruu.
Tai sitten nuoriso viruu sairiksilla mielialahäiriöidensä takia. Ennen niistä ei saanut edes saikkua, miksei siis saisi pitää nyt edes sitä vähän yli tonnin eläkettä !

Äänestä

Vanhoissa kulkee kaikki elämän tietotaito, mikä noilta viherkorvilta puuttuu. Ja sen puutteen kyllå huomaa.

Äänestä

reppanoita

Äänestä

Rikosoikeudellinen vastuu ilman ikärajaa.

Äänestä

Nykyajan nuoret eivät tarvitse auktoriteettiä.

Äänestä

Te kiroatte tulevaisuuden, vaikkei sitä vielä ole.

Äänestä

Surkeelta näyttää.

Äänestä
  • Vanhat eivät ymmärrä ja siksi menee päin mäntyä.

    Äänestä

Hypätään nuoruuden kelkkaan.

Äänestä

Nuoriso kannattaa eniten Persuja. Heissä on tulevaisuus. Haitallinen maahanmuutto pitää huolen että tulevaisuus on persujen.

Äänestä
  • Mitä enemmän maassa tapahtuu pahuutta tulijoiden toimesta, sitä enemmän Persut nousee. He ainoana puolueena vastustaa haitallista maahanmuuttoa.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Mitä enemmän maassa tapahtuu pahuutta tulijoiden toimesta, sitä enemmän Persut nousee. He ainoana puolueena vastustaa haitallista maahanmuuttoa.

    Vanhat ihmiset niin Ylen aivopesemiä ettei heistä ole puolustamaan maata äänestyskopilla. Tarkoitan että eivät ymmärrä Suomen parasta siellä kopilla.

    Äänestä

Näin hallituskin ajattelee! Meille on jo annettu kuoleman tuomio vaikka emme ole rikoksia tehneet.
Emme saa sairaanhoitoa, eikä kotihoitoa apteekista ei saa lääkkeitä ilman rahaa, kohta ei ole kotiakaan kun asumistuki loppuu.
Jokapäiväinen leipäkin on leipäjonosta
jonotettua.
Emme ole itse valinneet syntymävuottamme.
Lapsilaumamme olemme itse hoitaneet kotiäitinä joten emme paljon ehtineet eläkettä enää keski-iässä tienata. Emme me enää kauan vaivana teille ole. Mutta uusia vanhuksia ikääntyy koko ajan lisää. On se ihme että Välimeren yli päässeille annetaan ilmainen elämä heti kun tänne pääsevät. Vaan sitä mieltä sossu tuppurakin on että oman maan hyvinvointi on toissijaista.

Äänestä

Minäpä näen maahantunkeutujissa Euroopan ja Suomen tuhon..

Äänestä
  • Tuokin on totta.

    Äänestä

Me vanhat ollaan jo liian vahoja tulevaisuuden lapsi katujegeihin heissä se suomen tulevasuus on ei meissä.

Äänestä
  • Noissa katujengeissä pyöriessä rötöstellen ja huumeita käyttäen ei sitten tarvi nykynuoren vanhuuttaan nähdä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mutta meissä vanhoissa en näe.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu