Kolmessa vuosikymmenessä Lukašenka on estänyt demokratian syntymisen maassaan sekä ajanut sen täysin riippuvaiseksi Venäjästä.
– Lähes kaksi kolmasosaa Valko-Venäjän ulkomaankaupasta tapahtuu Venäjän kanssa, ja energiahuolto on täysin Venäjän varassa.
– Lukašenka ei tuhonnut ainoastaan demokratiaa. Hän tuhosi myös Valko-Venäjän itsenäisyyden.
Seuraavat presidentinvaalit ovat vuorossa ensi vuonna, ja Lukašenka on jo ilmoittanut asettuvansa ehdolle.
Edelliset, vuonna 2020 järjestetyt presidentinvaalit aiheuttivat Valko-Venäjällä laajat protestit sen jälkeen, kun Lukašenkan hallinto väärensi tuloksen. Kuin meidän vasemsmiton ay-liittojen ns vaalit, joissa niissäkin jo ehdokkaat valittu ennen äänestystä, kun vasemmistolaiset vain käy.
Tekaistu vaalitulos nostatti Valko-Venäjällä raivon, ja sadat tuhannet ihmiset lähtivät kaduille protestoimaan äänestyksen tulosta. Lukašenkan turvallisuuskoneisto kuitenkin lopetti mielenosoitukset kovin ottein, ja yli tuhat ihmistä heitettiin vankilaan.
Venäjällä on suuri intressi saada haluamansa henkilö vetämään naruista Minskissä, sillä Liuhdon mukaan Kreml käyttää Valko-Venäjää hyödykseen samalla tavalla kuin Kiina Pohjois-Koreaa.
Lukašenkan poistuminen näyttämöltä ei muuttaisi Venäjän ja Valko-Venäjän suhteiden dynamiikkaa, koska Valko-Venäjä on yksinkertaisesti liian riippuvainen taloudellisesti Venäjästä.
Valko-venäjä käytännössä osa Venäjää
Anonyymi-ap
0
73
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso245710Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1624182Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani143747Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai683133- 453073
- 902987
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist302745Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1572696- 201815
"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1231727