Kertokaapa miten se on tilapäinen työttömyys jos on tyyppejä

40 vuotiaana kun ei olla koskaan oltu missään ? Ei siinä kohtaa enää edes oteta minkään laisiin töihin.
16322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

SDP lellikit. SDP ei heitä elätä mutta pitää nämä ihmiset kurjuuden orjina. Eivät halua heidän menevän töihin koska muuten eivät olisi enää valtaa hallita näitä kelan ja sossun turvin.

Äänestä

Mitä oteta kun itse niitä töitä haettava eikä istua kotona soittasko joku työpaikasta.Jos ei 40 ikään mennessä pahemmin töitä tehnyt ni on nupissa vikaa.

Äänestä

Mitä tyyppejä ja mikä se? Onko vaikeuksia ulos(tus)annissa?

Äänestä

Se ja tuolla.......joku.

Äänestä
  • Nauraako joku oikeasti sun jutuille siellä siviilielämässä?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Nauraako joku oikeasti sun jutuille siellä siviilielämässä?

    Missä siellä???

    Äänestä

"Ei siinä kohtaa enää edes oteta minkään laisiin töihin."

Missä siinä?

Äänestä

Monelle ex kansanedustajalle on käynyt noin.

Saavat kuitenkin mukavasti sopeutumisrahaa

Äänestä
  • Ois ne päässy, mutta ei ne halua kun sopeurusraha ym korvaukset on heille niin hyvät, eikä niistä leikata. Eikä saa karenssia eikä menetä korvauksia, vaikkei ota työtä vastaan.

    Näin ne on tehneet itselleen hyvät lait ihan itse.

    Kukapa sitä töitä tekee jos sopeurusrahaa ym etuja saa 10 000 e kk...

    Osa heistä tekee pimeitä töitä.

    Äänestä

Mistä niitä työkykyisiä enää löytää kun mielenterveysongelmat leviää
suorastaan räjähdysmäisesti.

Äänestä

Mikähän tyyppi aloittaja oikeen on.Jos ei ole 40 ikävuoteen paljon mitään ni menee edes kuntouttaviin töihin istuskeleen.

Äänestä

Kyllä jollain tutulla on jotain pimeetä hommaa joten kysele kaikilta tutuilta.

Äänestä

Tämä maa on kuule täynnä 40+. ihmisiä joita ei ole koskaan päästetty työelämään. Suurin syy siihen ovat työllisyystoimet ja yhtä suuri syy se, ettei työnantajilla ole ollut työvoimapulaa viimeiseen kolmeenkymmeneen vuoteen.

Ja tämä tilanne ei todellakaan ole työttömien syytä.

1Äänestä

Millaisia tyyppejä ja missä siinä?

Äänestä

Nyt minä ja muut emme ymmärtäneet kysymystä. Selventisitkö mitä kysyit?

Äänestä

Jos 40 vuoden iässä CV on vielä tyhjä niin kyllä hänen peli on pelattu.
Koulusivistystäkin on vain apukoulun primuksen verran.
Pääseekö töihin edes Karalahden limonaaditehtaalle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

40 vuotiaana kun ei olla koskaan oltu missään ? Ei siinä kohtaa enää edes oteta minkään laisiin töihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu