On täysin ymmärrettävää, että haluat suojautua tältä epämiellyttävältä tilanteelta. Tässä muutamia vinkkejä, jotka voivat auttaa:
Pidä etäisyyttä: Yritä pysyä hieman kauempana henkilöstä, joka sylkee puhuessaan. Tämä voi vähentää riskiä, että sylki osuu sinuun.
Käytä esteitä: Voit käyttää esimerkiksi kasvomaskia tai pitää jotain käsissäsi, kuten kirjaa tai kansiota, joka voi toimia esteenä.
Käännä kasvosi: Jos huomaat, että henkilö alkaa puhua, voit hienovaraisesti kääntää kasvosi hieman sivuun.
Keskustele asiasta: Jos tunnet olosi mukavaksi, voit kohteliaasti mainita asiasta henkilölle. Hän ei ehkä ole tietoinen ongelmasta ja voi yrittää muuttaa tapojaan.
Vältä keskustelua ruokaa tehdessä: Jos mahdollista, yritä välttää keskustelua henkilön kanssa silloin, kun hän tekee ruokaa.
Puhuessaan sylkevät on usein ruoanlaiton alalla töissä olevia tai olleet
4
95
Vastaukset
- Anonyymi
Muistakaapa ne tv kokki ohjelmat, kokki PUHUU ja jopa huutaa koko ajan ruokaa tehdessään, eli ruoka täynnä hänen SYLKEÄ.
Oletko nähnyt ketään heistä maski päässä
miten paljon tämä englannin hullu mikä se nimi liekään, sehän raivoaa ja huutaa sylkee ruokaa tehdessään
pelle on sitten muka asiantuntija ja arvostelee paikkoja, itse ei käytä koskaan maskia ja räkii ruokiin! - Anonyymi
Japanilaiset kokit käyttävät aina hengityssuojaa. Se on sivistystä.
- Anonyymi
semmonen muistikuva mullakin,
siksi niiden kokki ohjelmia ei näytetä
enkku ja suomi jutuissa huutavat ja räkivät, pahin se mahdoton illallinen steroidi kokkki, suu vaahdossa huuttaa ku "kiire", ja ne kaikki huutaa
- Anonyymi
Eikö pahinta ole nämä yhteis illalliset missä kaikki saman pöydän äärellä huutaa, juttelee ja nauraa, sylki lentää toisten ruokiin??
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 501507
- 591441
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101038- 60841
- 49814
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118617Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit85596Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32587- 38556