Turkin 2,5 miljardin euron S-400-järjetelmät Ukrainaan F-35 sopimuksesta

Anonyymi-ap

Päätyykö Turkin ilmatorjuntaa Ukrainalle, jotta maa voisi ostaa F-35:ia?

Turkki haluaa yhä ostaa Lockheed Martin F-35-hävittäjiä saavuttaakseen ylivoiman Kreikan ilmavoimia vastaan. Paineet Ankarassa ovat kasvaneet, koska Kreikka jätti heinäkuussa tilauksen 20 F-35-hävittäjästä.

Turkki osti S-400-järjestelmiä Venäjältä 2,5 miljardin dollarin edestä, mutta Cumhuriyetin mukaan niitä ei ole otettu käyttöön, vaan ne ovat yhä varastoissa.

Yhdysvaltojen puolustusministeriö on vahvistanut Washingtonin ehdottaneen Turkille maaliskuussa 2022, että S-400-järjestelmät lähetettäisiin Ukrainalle, minkä vastineeksi Turkki pääsisi takaisin F-35-ohjelmaan.

9

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Turha toivo, mutta kuinka kauan Turkki on naton liittolainen, siinä kysymys?
      On menossa Brics-maailmaan.

      • Anonyymi

        Turkki päästi Suomen ja Ruotsin Natoon F-16 lupauksilla ja luovuttaa nyt 2,5 miljardin S-400-järjestelmät F-35 lupauksista. Jonkin verran verran lasketaan vielä tulevien hävittäjien hintaa, todennäköisesti vain hieman, koska Turkki haluaa pakosta noi, koska Kreikalle on tulossa 12 F-35-hävittäjää ja Turkki haluaa vähintään saman verran.


    • Valtava hutiostos Turkilta. Niin siinä käy, kun maa joutuu noudattamaan diktaattorin oikkuja.

    • Anonyymi

      Joo on se noloo ampuu USA valmisteisia F-16 hävittäjiä USA valmisteisilla Patriot ohjuksilla alas.

      Näyttä raporteis paljon loogisemmalta että Ukraina oli kyllä ampunut F-16 hävittäjän ala, mutta VENÄLÄISELLÄ ohjuksella!

    • Anonyymi

      Suomihan maksaa tämänkin!!

    • Anonyymi

      Turkki ei osta F-35 vajakkeja. Vasta toimiivia koneita ostavat. Turkki sai juuri päivitetyt f-16 koneet ja tulee niillä toimeen kun USA ja Israel tuovat omat F-35 koneensa Turkkia suojelemaan.

    • Anonyymi

      Iso juttu on Turkin nato jäsenyys, ei jotenkin sovi kuvioon.
      Toisaalta Turkki on Euroopassa vahvin nato-lenkki.

      Jos Turkki siirtyy BRICS-maiden seuraan, miten oletatte jatkossa?

      • Anonyymi

        Kato vähä strategista sijaintia. :D

        Ålannin sijainti on kuulemma ihan vitun kriittinen Naton etujen kannalta. Jää kuitenkin huomaamatta seuraavat asiat Turkin kohdalla.

        - Kumcale

        - Çanakkale

        - Istanbul - mustameri

        USA:n ja Israelin pitäisi sotia Turkkia vastaan, saadakseen väylän mustallemerelle. No sielä on Romania ja Bulgaria ja Ja tuo INHA kerjäläisten parasiitti valtio Ukraina motissa?


    • Anonyymi

      Venäjän mielisillä mailla on sama taktiikka, tapattaa niitä ylimäräsiään
      - tämä on kuiva totuus näistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      188
      11698
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8174
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6146
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5076
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      39
      4849
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      46
      4442
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      110
      4337
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      116
      3809
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3323
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1811
    Aihe