kaikki laiskat ja joutilaat töihin.
Laitetaan Suomi nousuun
Anonyymi-ap
44313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
kaikille laiskiaisille pakollinen työpalvelu tukien saamisen ehdoksi.
Työttömyystuen saa KUN tekee 15h viikossa töitä yhteiskunnalle. Siihen jää vallan hyvin aikaa loppuviikoksi laittaa työhakemuksia.
Jollei kiinnosta tehdä töitä yhteiskunnalle niin sitten loppuu työttömyysturva.
Ajatus vaikuttaa paperilla hyvältä. Tehdään näin. Mutta millainen vaikutus sillä on?
1. Työnantajan (yhteiskunnan) ei kannata palkata työntekijöitä, kun se saa käytännössä lähes ilmaista työvoimaa työttömistä. Tämä pätee myös työvelvoitteeseen yleisemmin: jos työttömät ohjataan työnantajien palvelukseen ja valtio maksaa työttömälle, ei työnantajalla ole insentiiviä palkata työttömiä. Se saa ilmaista työvoimaa valtiolta.
2. Seurauksena on yrityssektorilla kilpailun vääristyminen. Palkat ovat työnantajalle pakollinen meno, mutta jos palkanmaksuvelvoitteen voi ohjata valtiolle, yrittäjän tulos paranee.
3. Se johtaa 2 portaan työntekijämalliin. On siis työntekijöitä, jotka saavat työstään ansaitsemaansa palkkaa ja työntekijöitä, jotka saavat vain välttämättömät menot kattavan toimeentulon.
4. Malli johtaa väistämättä eräänlaiseen sääty- tai kastijärjestelmään, jossa osa väestöstä on alistettu asemaan, josta heillä ei ole minkäänlaisia reaalisia mahdollisuuksia nousta.
5. Epätasa-arvoisessa ja köyhässä yhteiskunnassa, jossa väestö jakautuu niihin joilla on ja niihin, jotka haluavat, rikollisuus kasvaa. Ihmisillä on luontainen tarve tavoitella enemmän. Tämä on todellinen syy Ruotsin rikollisuuden kasvuun: yhteiskunnan jako niihin, joilla on ja niihin joiden mahdollisuudet on rajoitettu rikollisuuteen.
Käytännössä tällainen malli voi toimia kriisiaikoina, kuten sotien aikana. Se ei kuitenkaan johda pitkällä tähtäimellä kestävään ja hyvinvoivaan yhteiskuntaan. Se johtaa luokkasotaan ja kaaokseen.
6.
Koskeeko tämä myös sopeutumisrahoilla makaavia ex-kansanedustajia?
Tuo on totta joka sana.
Ja menee täydellisesti yli koulupudokaspersun käsityskyvyn.
Ei vaan teet tuota yhteiskunnalle, valtio on työnantaja, ei yksityinen sektori.
Siinä ei markkinat vääristy eikä kastijärjesteliä synny kun työttömät siivoaa puistoalueita, istuttaa puita tai muuta helposti sisään ajettavia työtehtäviä
Totta jeesus,nehän ovat työvelvollisia,kunnes täyttävät 65 vuotta.
Pahimmat loisijat he ovat.👅💩🐽
Eli haetko jonkin sortin kommunismia?
Eihän tuossa ole kommunismista kyse kun voi vapaaehtoisesti jättäytyä tukirahojen ulkopuolelle jollei kiinosta tehdä töitä. Sen sijaan vastiikkettomasti valtiota ei pitäisi saada rahaa.
Eli, ne jotka ovat aikaisemmin hoitaneet puistoalueet joutuvat työttömäksi. Parhaimmassa tapauksessa sinun mielestäsi, työttömäksi jääneet puistohoitajat tekevät samat työt työttömyyspäivärahalla mitä aikaisemmin tekivät palkkaa vastaan.
Yhteiskunnalta jää saamatta verotulot niiltä, jotka aikaisemmin hoitivat puistoalueet palkkaa vastaan. Yhteiskunnalta häviää myös puistonhoitajan palkan verran rahaa kiertotaloudesta. Työttömyysrahalla saat vain välttämättömät ruoat elämiseen. Yhteiskunta ja yksilö häviää.
Jos on työtä, josta kannattaa maksaa palkkaa, niin ne on jo käytössä. Kaikki muu piipertely on hyödytöntä yhteiskunnan kannalta, mistä ei saa palkkaa.
Eli vassarit hommiin 😁😁👍👍
Kannatetaan 👍
Persu olen osallistunut sinunkin neuvola ja koulunkäyntikuihin.
47 vuotta jo, ja jatkuu.
Olen hyvin iloinen että joku työantaja on sinutkin palkannut, työsi ei varmaan vaadi ajattelu kykyä.
Et ole. Lopeta vassari se valehtelusi.
Vassari ei ole oppinut vielä kirjoittamaankaan, on rahaton mutta ei mahaton. xDDDD
Hallitus on jo toimillaan kaatanut suuren määrän yrityksiä jonka mukana on tullut kymmeniä tuhansia uusia työttömiä. Kohta jää myös ahkerat työntekijät työttömiksi.
Ainahan on työttömyys noussut, kun porvarit ovat vallassa.
Ovat he tehneet valtiolle velkaakin yli 100 miljardia, vaikka ovat saman aikaan myyneet veronmaksajien omaisuutta.
Eihän tämän hallituksen suurin ongelma ole pelkästään konkurssiin menevät yritykset vaan myös kaikki ne yritykset joita kilvan myydään Ruotsiin ja muualle ulkomaille. Yhteisöverot ja voitotkin sitten kotiutetaan sinne.
Eihän vasemmistoaate kannusta töihin. Se opettaa että ihminen saa automaattisesti kaikki etuisuudet.
Juuri siksi vassut ovat kiittämättömiä. Ei he ole edes ruuasta kiitollisia, vaan tukijulleiksi haukkuvat ruokkijoitaan.
Vasemmistolaiset puolueet ovat aina olleet työntekijöiden asialla. Työntekijöiden asema on Marxin filosofian ja sosiaalidemokraattien politiikan perusta. Ideologisesti vasemmisto vaatii työntekijöille työstä sellaisen palkan, joka kattaa välttämättömät menot. Oikeisto ei halua maksaa sellaista palkkaa, jolla ihminen tulee toimeen.
Jos olet työntekijä (et yrittäjä tai omistaja), sahaat vain omaa ja läheistesi oksaa kannattamalla oikeistoa, joka ajaa vain omistajien ja yrittäjien (nykyään vähemmän yrittäjien) etuja.
Joko olet itse päässyt.
Tänä päivänä käytetään nimitystä työpaikka, vaikka ei sellä tule toimeen.
Sanoo eläkkeellä oleva ihminen joka on täysin pihalla kaikesta nykymenosta.
Ei kyse ole mistään laiskuudesta, kyse on siitä että töitä ei ole kaikille tässä maassa.
Töitä on kaikille. Palkkaa vaan ei niistä kaikista makseta.
Ei ole kaikille, lue te keskuksen raportti missä on kerrottu vapaina olevien työpaikkojen määrä. Myös hallituksen ja EKn tulisi lukea se, niin puheet muuttuisivat.
No sittenhän persut saa raahata luunsa ja läskinsä sinne työpaikalle. Missäs se nyt olikaan?
Satonenhan sanoi, että työn vastaanottaminen kannattaa, mutta voiko konkurssiin mennyt yritys tarjota töitä...ottaa vastaan työtä kuulostaa niin helpolta, ihan kun kaikki 309000 työtöntä ei haluaisikaan ottaa vastaan työtä...pinkasta vois vaan valita?
Persut ovat jo töissä. Ja hei....he ovat hallituksessa. Te ette ole. ;))))))))))))))))))))))))))))
Ettekä tule.PRÖÖÖÖTTT!!!!
Vihervasemmisto kritisoi aloitusta. Koska on niin mukava köllötellä mitään tekemättä elämäntapatyöttömänä kansalaispalkkaa mankuen.
Haen 4/ kk paikkoja. Kiitos osaanotosta, 47 hakemusta. Valinta ei osunut sinuun...
Onko joku keino, jolla hämätä työnantajaa, että olen yhä nuori, vetreä ja työkykyinen😅
Terv 59 v monisairas
Samaa mieltä aloittajan kanssa.
https://yle.fi/a/74-20101852
Eu n myötä Suomen omavaraisuus ja firmat alasajettiin. Siinä meni työpaikat, sote alakin sakkaa. Ei hoitoja, ei työpaikkoja.
EU-jäsenyyden seurauksena Suomen työttömyys puolittui, ihmisten reaalinen ostovoima kasvoi ja Suomen bruttokansantuote melkein tuplaantui. 1995-2008 Suomen talous kasvoi vahvasti.
Syy huonoon talouteen on oikeistohallitukset ja niiden talouspolitiikka: Kokoomus on ollut pääministeri- ja valtioivarainministeri puolue 33 vuotta 37 viimeisimmästä hallitusvuodesta. Valtio on faktisesti velkaantunut eniten Kokoomus-hallitusten aikana ja vähiten vihervasemmistolaisten aikana. Se on fakta.
Hieman hankalaa kun ei ole autoa (eikä ajokorttia) ja matkahuollon idiootit siirsivät aiemmin muovikortille saadut kausiliput älypuhelimeen, jollaista muuten en omista.
autokouluun siis
Käyrä kunnolla nousemaan
Villi ehdotus. Mitä jos palkattaisiin ne, jotka hakevat koko ajan tosissaan töitä?
Koska ajattelit mennä töihin?
Menehän itse, joutilas trolli.
Ai, et halua töihin. Voi voi.
Sullako on niitä töitä tarjolla, mikä firma ja missäpäin Suomea?
Juu laitetaan vaa ensin noi ulkomaanelävät hulpeilla tuloilla makavat,jotka 2015v tulleet edelleen makaavat eivät päivän työtä tee ja autot kaikilla persuksien alla et päästään ostoksille. Vastikkeellinen tuki ja saman verran ku suomalaisilla,katotaan pysyykö soppakauha kädessä!!!
Eheennytystoimet ei onnistu enää ja osoittautuivat rasistisiksi kaiken kaikkiaan.
työn vieroksujat vaikka hoitamaan vanhuksia
"ALOITA ITSESTÄSI"!!!