Jos sinä et usko Jumalaan etkä noudata hänen tahtoaan, sinä olet kapinallinen ja sodassa Jumalaa vastaan. Sen sodan sinä häviät.
JOUKO PIHON AJATUKSIA
34
408
Vastaukset
- Anonyymi
Miten voi noudattaa jonkin jumalan tahtoa, kun kukaan ei pysty sanomaan, mikä se on? Ei siitä saa sotaa kuin niiden kanssa, jotka kuvittelevat jumalista jotain tietävänsä. Heidänkin tietonsa on kuitenkin vain ihmistekoista...
Pitäydyn ateismissa...- Anonyymi
Niitä uskovaisia riittää, jotka mielestään osaavat kertoa mikä on Jumalan tahto (ja ihan sattumalta samalla uskovaisen oma mielipide).
- Anonyymi
Raamatussa kerrotaan Jumalasta 1200 sivua!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niitä uskovaisia riittää, jotka mielestään osaavat kertoa mikä on Jumalan tahto (ja ihan sattumalta samalla uskovaisen oma mielipide).
Raamatussa se kerrotaan satoja kertoja!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatussa se kerrotaan satoja kertoja!
Raamatun viisaus on yli-inhimillistä:
"Jos kaksi miestä tappelee keskenään ja alakynnessä olevan vaimo yrittää auttaa miestään tarttumalla tämän vastustajaa sukupuolielimistä, naista ei saa sääliä, vaan hänen kätensä on lyötävä ranteesta poikki."
Jumalan tahto on selkeä ja ohjeistaa meitä oleellisissa eettisissä kysymyksissä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatussa se kerrotaan satoja kertoja!
Raamattu valehtelee! Se on satukertomus!
- Anonyymi
Uskovaiset ovat ihan pihoĺla.
Vapahtaja olet sinä. - Anonyymi
Jouko piho uskoo, että ateistit pelastuvat lopulta. Ei ole syytä uskoa.
- Anonyymi
Jaa että sillain luulet, saatanallista eksytystä!
- Anonyymi
Jumala on myös terve ja hyvä omatunto. Kunnioitus toisia kohtaan. Yhteistoiminta. Rakkaus läheisiä kohtaan. Ateistien hyväksyminen. Toisten uskontojen kunnioitus. Seksuaalinen tasa-arvoisuus.
- Anonyymi
Minkäänlaisesta jumalasta ei ole haisuakaan!
- Anonyymi
Saatanallista hekumaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkäänlaisesta jumalasta ei ole haisuakaan!
Elät loiselämää jumalan luomalla planeetalla!
- Anonyymi
miten voi käydä sotaa aku ankkaa vastaan ja voittaa 🤣
- Anonyymi
Kysy Roopelta tai susi hukalta!
- Anonyymi
Tämä Jumala voi ihan itse tulla kertomaan tahtonsa jos on olemassa. Kun nyt on vain epämääräisiä väittämiä tuhansista jumalista.
On mahdoton olla sodassa tai kapinoida sellaista vastaan jonka olemassaolosta ei ole näyttöä.- Anonyymi
Kyllä ateisteilla on lahko-opit juurtunut syvälle???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ateisteilla on lahko-opit juurtunut syvälle???
Edelleenkään ei ole mitään näyttöä.
- Anonyymi
Mitä jos pääsisit käymään miljardien vuosien päässä olevassa sivilisaatiossa ja pääset sinne katuojien keskelle ja katuvalojen keskelle tutustumaan muihin olentoihin. Olennot olisivat ihmisen kaltaisia.
Olisiko tämäkin sattumaa. Vai.
Olisiko näin suuri samankaltaisuus Jumalan tai vastaavan energialähteen aikaansaavutus.- Anonyymi
Raamatusta ei löydy ainuttakaan mielikuvitustarinaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatusta ei löydy ainuttakaan mielikuvitustarinaa!
Se on kokonaan mielikuvitustarinaa!
- Anonyymi
luin juuri eräästä amerikkalaisesta joukkomurhaajasta joka uskoin jumalan ohjaavan häntä , ne jutut oli ihan isis tekoja vastaavia ja pahempiakin 😠
- Anonyymi
Miksi täytät pääsi roskajutuilla!
- Anonyymi
En minä taistele mielikuvitusolentoja vastaan.
- Anonyymi
Sinun suurin vastus on saatana!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinun suurin vastus on saatana!
Sinun suurin vastus on älysi vähyys!
- Anonyymi
Aivan oikein...moniko ateisti palaa takaisin, ei yksikään, koska maailman humpat kiinnostaa enemmän!
- Anonyymi
Siis mielikuvitusolento josta ei ole mitään havaintoja voittaa minut sodassa josta ei ole mitään havaintoja? Jepjep.
- Anonyymi
Selkosuomella.äärettömän omahyväinen uskovainen taas kerran selittää, että jos et usko uskovaisen omia höpinöitä ja mutu-käsityksiä, etkä noudata hänen tahtoaan, sinä olet kapinallinen ja sodassa Jumalaa vastaan.
Jos Jumala olisi olemassa niin pahimpia Jumalanpilkkaajia olisivat uskovaiset jotka korottavat itsensä Jumalan asemaan. Jos olisi olemassa kaikkivoipa ja kaikkitietävä Jumala, niin ei hän tarvitsisi tuollaisia itsekeskeisiä k*sipäitä meuhkaamaa siitä mitä Jumala muka tahtoo. - Anonyymi
Jokos Jumala on hommannut Joukolle sen jo vuosia sitten lupaamansa isotissisen blondin?
- Anonyymi
Jumala on hirveää huiputusta.
Outoa, että joku voi uskoa mokomaan. - Anonyymi
Aloittajan pitäisi mennä sanomaan tämä kauko-itään, missä esim. Intiassa on satojatuhansia jumalia, joista itselleen valita.
Suosittelen kaikille zen-buddhalaisuutta, joka on elämäntapa, eikä höpö-höpö uskomus olemattomaan jumalaan. - Anonyymi
Juutalaiset kapinoi joka toinen kerta Jumalan tahtoa vastaan ja ajautuvat sotaan.
2500 ekr kapina Nooaa vastaan ja Nimrodia
2100 ekr olivat Aabrahamin puolella
1800 ekr kapina Joosefia vastaan
1500 ekr olivat Mooseksen puolella
1200 ekr kapina Daavidia vastaan
900 ekr olivat Salomon puolella
600 ekr kapina Nebukadnessaria vastaan
300 ekr olivat Aleksanteri Suuren puolella
0 jkr kapina Jeesusta vastaan
300 jkr olivat Konstantinuksen puolella
600 jkr kapina Muhammedia (saas) vastaan
900 jkr olivat luostareiden, Oton, Vladimirin ja Kaarle Suuren puolella
1200 jkr olivat Tsingis Khania vastaan
1500 jkr olivat Lutherin, Calvinin ja Anglikaanien puolella
1800 jkr olivat vallankumousta ja valistusta vastaan
2100 jkr ovat Intian veedojen puolella
Tässä voi olla virheitä, mutta päällisin puolin näyttää kuin olisi jokin sykli tai tendenssi joka automaattisesti pakottaa olemaan välillä vastaan ja välillä puolella.
Joka toinen 300 vuotis vallankumous on kansan tueksi ja joka toinen kuninkaiden. Näyttää kuin juutalaiset olisivat kuninkaiden puolella aina, mutta kansojen asiaa he eivät suostu ajamaan?
Juutalaiset itse menivät aikanaan vaatimaan itselleen kuningasta vastoin Jumalan tahtoa ja yhäti roikkuvat kiinni kuninkaassa. - Anonyymi
Eli sinun jumalasi on paha.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M837501Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2114848Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn824844HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen1054245Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584170Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu343660Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e623202Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty712866Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj402000- 471725