Istumista on aina pidetty pahana ihmisen terveydelle ja nyt istumisesta on tilastotietoa. Paljon istuvat kuolevat keskimäärin 50 ja 60 ikäisinä kun taas vähemmän istuvat elävät keskimäärin yli 80 vuotiaaksi.
Paljon istuvat kuolevat nuorempana
Anonyymi-ap
15153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ihminen on luotu liikkumaan.
Vauvasta asti sitteriin sidotut on selkäsairaita aikuisena. Liika istuminen tekee kehityshäiriöitä kasvavalle lapselle.
Aikuinen kestää kyllä istumista.
Eläkepommi purkautuu täten määräämällä kansalaiset istumaan.
Tottahan se on ettei ihmistä ole tehty istumaan, vaan liikkumaan! Ja niin on ollutkin näihin päiviin asti! Nykyihminen on juuttunut sohvalle, tekee työnsä ja viettää vapaa-aikansa siinä. Edes ruokakaupassa ei enää tarvitse käydä kun senkin saa siihen sohvalle! Eivät elä vanhaksi mikä on vain hyvä, koska tulevaisuudessa ei ole eläkkeiden maksajiakaan kun lapsia ei haluta tehdä. Vaikka se kyllä onnistuisi siinä sohvallakin!
No mutta totta tosiaan! Mä muistan, kuinka sotavuosina me kaivettiin pommisuojia ihan itse, lapiolla! Siinä ei ollut minkäänlaista moderneja mukavuuksia, vaan tultiin ulos talvikeleissä ja kaivettiin maata ihan omaksi turvallisuudeksi. Ei siinä istuttu, kun työnteko oli jatkuvaa – ja olihan se myös yhteishenkeä! Yhdessä tehtiin, yhdessä selvittiin. Mistä sitä nyt nuorena olisi voinut ymmärtää, että tulevaisuus tuo mukanaan niin paljon mukavuuksia, että sohvalle jäädään vain parin napin painalluksen päähän.
Nykyisin nuoret hengaavat sohvilla, kun meillä oli silloin aika elää ja itse toimia. Ei tullut mieleenkään ajella autolla, kun menimme polkien yli kymmenen kilometriä kouluun. Ah, ne ajat! Koulun jälkeen ei jääty höpöttämään puhelimella, vaan lähdettiin joukkueena metsään leikkimään. Mikä seikkailu, kun luonto kutsui!
Ja sen ajan nuorilla oli kunnon harrastuksia! Ei muotiin tullut mitään 'TikTok-tanssipallerointia', vaan oltiin pihalla tekemässä temppuja, leikkimässä ja oikeasti liikkumassa. Kasvatettiin terveitä lapsia, joille annettiin eväät lähteä elämään! Nyt vain katsotaan, kuinka 'suosittuja' ollaan sosiaalisessa mediassa. Aika pöhköä, kun parhaat muistot syntyivät yhdessä tekemisestä.
Ja hei, se vielä! Jos ei haluttu tehdä lapsia, niin pyydettiin kaverit mukaan ja katsottiin, kuinka monta metsätyömaan mädäntynyttä puunrunkoa saimme nostettua. Ei siitä ollut peliä, mutta yhdessä toimiessa me koettiin niin paljon enemmän kuin nykyään! Eikä tarvittu edes pommisuojaa, kun selvisimme omalla työllämme! Tuo ajatus siitä, että nykyihmiset saavat ruoan sohvalle toimitettuna, on kuin vitsi mun nuoruuden aikaisista tarinoista.
- Nyt näille saattanan juopoille kuskataan jo kohta viinakin kotiovelle.
Terv. Koskenkorvalta.
Mitenköhän on vangit hehän ovat istumassa?
Panta jalassa, avolaitoksissa ja karussa
ELI LIIKKEESSÄ.
Jo lapset pakotetaan istumaan, peruskoulussa istutaan yli 10.000 tuntia...ja esikoulussa....ammattikoulussa...ja lukiossa...ja kotkeakouluissa..yhteensä varmaan yli 20.000 tuntia istumista, ennen kuin pääsee istumaan työpaikalleen eläkeikään asti.
työ tappaa
Myöskin PALJON SYÖVÄT henkilöt kuolevat yleensä kohtuullisesti ruokaa nauttivia nuorempina. Sukupuoli ei liene asiassa kovin merkitsevä muuttuja.
Nälkää näkevän köyhän ulinaa 😅
Iltojen istuminen on vallankin maan tapa.
istumisen on todettu lisäävän vedenkierto häiriötä, kuten myös aivo ja sydän infaktit,
Entäs tiilenpäiden lukeminen? Päihteiden käyttö ainakin vähenee silloin, koska saatavuus on niukkaa. Se saattaa vaikuttaa elinikään.