Natsien miinat Lapissa aiheuttaneet siviilikuolemia ja -vammautumisia

Anonyymi-ap

Natsien miinoja löytyy edelleen Lapista. Toivottavasti joku natsi-sika astui vahingossa omaan miinaansa.

-----


Yle

Miinat tappoivat satoja ihmisiä Lapissa sodan jälkeen

TAPANI LEISTI

17.8.2015 17:29


Natsi-Saksan armeijan miinat ja muut räjähteet kylvivät kuolemaa Lapin pihoilla, poluilla, tienpenkoilla ja pelloilla 70 vuotta sitten. Kolme sataa ihmistä kuoli miinoihin ja muihin sotaräjähteisiin sodan päättymistä seuranneina vuosina. Kaksi kolmasosaa uhreista oli tuhotulle kotiseudulleen palanneita siviilejä.

[Tässäkin aihe, josta ei usein kuule.]

Joulukuussa 1944 Sodankylässä löytyi metsästä kuollut poromies.

Miehen molemmat jalat olivat menneet poikki miinaräjähdyksessä. Tapahtumapaikan jäljistä pääteltiin miehen sitoneen katkenneet jalkansa hihnoilla ja kaataneen hongan nuotiopuiksi. Toivottomassa tilanteessa mies oli lopulta hirttäytynyt hongan kantoon repun remmillä ja siitä hänet kuolleena löydettiin.

Tapauksesta kertoo filosofian tohtori Juhani Virkkunen kirjassaan ”Miinojen ja räjähteiden siviiliuhrit Pohjois-Suomessa 1944–1949.

Lapsuuden muistot Lapista saivat eläkkeelle siirtyneen Teknillisen korkeakoulun lehtorin Juhani Virkkusen selvittämään mm. sodan jälkeisvuosien kuolintodistuksista tutkimalla miinojen ja räjähteiden tappamien siviilien lukumäärää, jota ei aiemmin ollut selvitetty.

[Hyvä, että saivat niin sai päivänvaloa tämäkin seikka.]

Verisiä jalantynkiä näki päivittäin

Virkkunen oli 12-vuotias kun hän palasi evakosta tuhottuun Ivaloon äitinsä Meri Virkkusen kanssa Vapun aattona 1945.  Meri Virkkunen oli toiminut pitkään jo ennen sotia Inarin ja Utsjoen aluelääkärinä. Sodan päätyttyä hän palasi muiden evakoiden tapaan takaisin tuhottuun Lappiin.

Saksan joukot tuhosivat Lapin rakennuksista jopa 90 prosenttia vetäytyessään Suomesta syksyllä 1944. Myös Ivalo oli täysin poltettu. [Onneksi Osasto Pennanen oli sentään onnistunut suojaamaan Kemissä tärkeitä teollisuuskohteita?] Virkkunen muistelee, että polttamatta oli ainoastaan rukoushuone ja metsänhoitajan erillinen saunarakennus. Ympäristössä oli paljon räjähteitä ja sairaalan alue oli raivattu miinoista, mutta sielläkin oli räjähteitä.

Tuhottujen sairaalatilojen korvikkeena sairasmajana toimi TVH:n vanha parakki. Sairasmajalle Virkkusen äidin hoidettavaksi alkoi pian tulla miinojen uhreja.

– Jouduin kesän -45 aikana melkein päivittäin näkemään niitä sairasmajalle tuotuja miinojen uhreja joilla useilla oli toisesta jalasta jäljellä vain verinen tynkä, kertoo Virkkunen.

Virkkunen lukee pätkän äitinsä Ivalossa 20.5.1945 tuttavalleen kirjoittamasta kirjeestä: ”En muista nyt, montako on jo meidän aikana kuollut täällä miinaan ja jokapäiväinen työmme on poikkimurskautuneiden jalkatynkien sidonta ja eteenpäin lähetys”

[Hyvä muistaa seuraavan kerran, kun joku mainitsee saksalaisten Suomeen jättämästä arkkitehtuurista.]

Kolme sataa kuoli, vammautuneiden määrää ei tiedetä vieläkään

Miinat ja räjähteet veivät noin kolmen sadan ihmisen hengen Pohjois-Suomessa Lapin sodan jälkeisinä kuutena vuotena. Virkkusen tutkimuksen mukaan yli kaksi sataa uhreista oli siviilejä, heistä 67 oli lapsia. Pioneereja ja armeijan palveluksessa olleita siviilimiinanraivaajia kuoli noin sata.

Osan tappoi miina, osa kuoli käsiteltyään ammuksia. Heinäkuussa 1945 Rovaniemen maalaiskunnan Tapionkylässä kolme pikkupoikaa kuoli käsiteltyään rannasta löytämäänsä tykinammusta.  

Vammautuneiden määräksi Virkkunen arvioi suunnilleen saman kuin kuolleiden. Jalkansa ja kätensä menettäneiden mutta henkensä säilyttäneiden määrää ei ole kukaan vielä selvittänyt.

Sotavammoja koskevien kymmenien tuhansien korvauspäätösten kautta se olisi arkistoista selvitettävissä, mutta vaatisi suuren työn, arvioi tohtori Juhani Virkkunen.

[Ne, jotka haluavat vaatia Venäjältä korvauksia milloin mistäkin ja haluavat evätä suur-Suomi-mielisten vankileirien siviiliuhreilta itä-Karjalassa korvaukset koska "Stalin!" ja "mitä? Eiks me niinku muka maksettu täh?", varmaan johdonmukaisina kannattavat korvausten vaatimista Saksalta miinojen aiheuttamista vammautumisista.]

Sodan pitkä varjo

Natsi-Saksan armeijan miinojen ja muiden räjähteiden raivaus Lapissa jatkuu yhä.

Puolustusvoimat on tähän mennessä raivannut arviolta puoli miljoonaa erilaista räjähdettä Lapista. Joka kesä löydetään tuhansia. Jääkäriprikaatin majuri Harri Pelkonen sanoo raivattavista kohteista löytyvän yhä ammuksia ja miinoja eikä loppua näy.

– Varmaan yli sata tuhatta kappaletta on vielä, niin kuin maastossa ja järvissä, että kyllä sitä riittää työtä vielä, arvioi majuri Pelkonen.

Pelkosen muistin mukaan viimeinen miinavahinko olisi sattunut Pudasjärvellä 1960-luvun alussa. Metsäkone ajoi miinaan ja vaurioitui, ihmisille ei tullut vammoja.

Kemissä sota-ajan räjähteiden käsittely vei miehen hengen vuonna 2013.

Sota-ajan esineitä miinaharavilla ja magneeteilla etsivät harrastelijat ovat Puolustusvoimien mielestä riski. Miinat ja kranaatit ovat yhä toimintakuntoisia ja voivat aiheuttaa pahaa tuhoa.

[1/2]

7

359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miinat tappoivat satoja ihmisiä Lapissa sodan jälkeen

      TAPANI LEISTI

      [2/2]

      – Ongelma on siinä, että kun sieltä haetaan sitä arvokasta pistintä taikka jotain muuta ja sitten sieltä löytyy se räjähde niin se jää siihen pinnalle ja ei koskaan sitten tiedä, että mitä, kuka pieni lapsi tai joku muu sen käy sieltä hakemassa pois ja aiheuttaa sillä tavalla itselleen ja muille vaaran, sanoo majuri Harri Pelkonen. 

      https://yle.fi/a/3-8233473

      -----

      Siinä yksi syy lisää inhota natseja.

    • Anonyymi

      Ryssien jälkeensä jättämät miinat lienevät löytyessään lottovoittoon verrattava onnistuminen.
      Toive siitä, että Saksan armeijassa Suomen Lapissa sotinut astuisi asettamaansa miinaan on hieman kaukaa haettua. Taitavat kaverit olla vähissä ja niistäkin harvempi pörräämässä Lapin kairoilla.

      • Anonyymi

        Eikä ole enää vuosiin kuulunut miinaräjähdyksistä Lapissa!

        Tiltu on pahasti ”jälkijunassa”!


      • Anonyymi

        Eli sinulla ei ole mitään ongelmia natsien asettamiin miinoihin. Menepä sitten miinakentille tallustelemaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikä ole enää vuosiin kuulunut miinaräjähdyksistä Lapissa!

        Tiltu on pahasti ”jälkijunassa”!

        Eipä ole isänmaantoivon alkoholisoitunut pääkoppa toiminut vuosikausiin!

        Kyllä sieltä voi edelleenkin löytyä, vaikka hetkeen ei ole ollut.

        Natseja puolusteleva sekoilija on pahasti "jälkijunassa"!


    • Anonyymi

      Irstaileva isoisä ajelee lapsenlapsiaan ja se on pahempaa, kuin miinat.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6929
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2500
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      100
      1938
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1507
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1059
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe