Sosiaalisina olentoina me kaikki haluamme miellyttää ympärillämme olevia ihmisiä.
Mihin siitä voi seurata ja mihin johtaa?
Voi joutua esimerkiksi vedetyksi mukaan sellaisiin suunnitelmiin ja toimiin, joista ei edes pidä tai jotka tekee vain saadakseen muiden suosion. On todella vaikea sanoa “ei”. Tämä johtuu siitä, että pelkää menettävänsä muiden rakkauden tai hyväksynnän. Tällöin saattaa jopa ajautua sellaiseen käytökseen, joka on täysin vastoin omia vakaumuksia ja arvoja vain siksi, että toinen henkilö pyytää sinua.
Ihminen saa kadota niin halutessaan. Vaikka katoaminen ei ole rikos, poliisilla on kadonneiden henkilöiden etsintävelvollisuus.
Yleensä tapaukset ilmaantuvat väkisinkin jostain, jos he joutuvat esimerkiksi sairaalahoitoon tai muuten viranomaisten kanssa tekemisiin. Katoamisessa ei ole kuitenkaan mitään laitonta. Viranomaisille ei tarvitse erikseen ilmoittaa aikeistaan kadota.
Omaisen tai läheisen kadotessa tunteet heilahtelevät toivosta epätoivoon. On tärkeätä pyrkiä toimimaan järkevästi ja yhteistyössä viranomaisten kanssa.
Pitkään kadoksissa olevalta henkilöltä jää usein asioita, jotka vaativat hoitamista.
Jos haluat hyödyntää sosiaalista mediaa kadonneen etsinnässä, tee se yhteistyössä poliisin kanssa.
Pistää miettimään 50-50 , ehkä on , ehkä ei
16
338
Vastaukset
- Anonyymi
Keskustajohtoisissa kunnissa on kuin kiveen hakattuna ; minä olen herra, sinun isäntäsi, eikä sinulla saa olla muita isäntiä.
Pyhäjärvellä on edessä aika, jolloin suurinkin herruus päättyy, ja alkaa uuden isännän aikakausi.
"Mannerlaatat" ovat jo liikahtaneet, ja kun vääjäämätön tapahatui, on liikkeelle lähdetty, ei se noin vain kikkakolmosella eikä nelosella, pysäytetä.- Anonyymi
Hyvä kun kerroit.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvä kun kerroit.
(14:31) kertoi täyttä asiaa. Suomen onneksi on hyvä asia, ettei valtakunnan asioita päätetä Komunrannan Savusaunaparlamentissä. Luojan kiitos. Yksi höperö jo lipsahti pois ringistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
(14:31) kertoi täyttä asiaa. Suomen onneksi on hyvä asia, ettei valtakunnan asioita päätetä Komunrannan Savusaunaparlamentissä. Luojan kiitos. Yksi höperö jo lipsahti pois ringistä.
Tämän ylläolevan kirjoitti ajatusten olkkopuro.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämän ylläolevan kirjoitti ajatusten olkkopuro.
Olcconen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olcconen.
Ölet hyvin viisas, suorastaan superälökäs.
Toivottavasti jatkat samaan , hyvin edelläölevan mallin mukaista kirjöittelua. - Anonyymi
Fariseukset jo matkalla ja majatalojen eunukit odottavat heitä pöydät notkuen sähköuunien lämmittämää mössöä . Sanon ei ei ja ei , mutta huutoni kaikuu tyhjien hallien kylmyyteen . Ei ei ja ei . Minä etsin koko elämäni hyvin maustettua argentiinan hormooni härkää , mutta buplikaanit ja muut sosiaaliset olennot estävät minua . Ei ei ei huutoni kaikuu ja kuulen vain omat ajatukaeni kun etsin päästäni yhtä järkevää ajatusta
- Anonyymi
No jorisija pohdiskelija taas luulee miettivänsä syvällisiä
- Anonyymi
Haista aloittaja pitkä v*ttu🤣
- Anonyymi
Mikä sinua mo de hermostuttaa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä sinua mo de hermostuttaa?
Vain lukutaidoton idiootti kävelee hiihtoladulla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vain lukutaidoton idiootti kävelee hiihtoladulla.
Mikä sinua mo de hermostuttaa?
- Anonyymi
Oikeaan osunut tokaisu tällä kertaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikeaan osunut tokaisu tällä kertaa.
Olisi vaan ollut hereillä, ja tokaissut heti ensimmäiseksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä sinua mo de hermostuttaa?
Maski päähän persut. Yksinkertaista.
- Anonyymi
Outo aloitus. Neuvoja neuvoo pontevasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908546Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki424748Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414421Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462623Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991500- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641162Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100