Pakkoevakuointi

Anonyymi-ap

Pokrovsk Ukrainassa ympäristöineen lähes 150000 asukasta on valloitusuhan alla ja Ukraina haluaa evakuoida alueen. Ongelma on se, että valtaosa asukkaista haluaa jäädä. Kokevat venäläiset vapauttajina, jotka ajavat ukrainalaiset pois alueelta.

5

212

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun elää maassa, jossa oma kieli ja kirkko on kielletty, niin vapauttajat tulevat rajan takaa.

    • Anonyymi

      Venäläisten meno hidastuu.
      Ukraina ei omalta puoleltaan kohtele siviiliväestöä, joka haluaa jäädä, mitenkään varoen.

    • Anonyymi

      Suomi voisi seurata Viron esimerkkiä, kun kiellettiin venäjä opetuskielenä. Kiellettävä kieli olisi vain ruotsi. Aiheuttaa turhia kuluja ja ylläpitää vanhoja asenteita.

      • Anonyymi

        Sitäkään en ymmärrä että miksi Ruotsissa on suomeksi opettavia kouluja, ne nyt olisi ihan alkuun kiellettävä.
        Suomi voitaisiin palauttaa Ruotsille, sivistyksensä antajalle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitäkään en ymmärrä että miksi Ruotsissa on suomeksi opettavia kouluja, ne nyt olisi ihan alkuun kiellettävä.
        Suomi voitaisiin palauttaa Ruotsille, sivistyksensä antajalle.

        Mitä järkeä on höpötyksessäsi ? Ei suomen kieli ole Ruotsissa muuta talouspakolaisten kieli muualla kuin Tornionjokilaaksossa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      110
      2719
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1724
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      16
      1718
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      267
      1606
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      10
      1557
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1135
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1062
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1015
    Aihe