Vieläkö humpuuki menestyy vai kuihtuuko liike luterilaisen kirkon tavoin?
Pieniä seurakuntia lienee lakkautus-uhan alla?
Meinaan ettei ole enää rahaa maksaa tiloista ja joudutaan kokoontumaan kodeissa.
Eikö tämä olisi toisaalta paluuta apostoliseen käytäntöön?
Millaisena näet helluntailiikkeen tulevaisuuden?
10
193
Vastaukset
- Anonyymi
jumalan Sana ei ole humpuuki
Mitä tulee Helluntaikirkkoon, en tiedä, koska kuulun Perinteisiin Helluntaiseurakuntiin. Tämä Perinteinen pysyy, jos se pysyy nöyränä. Tykkäsin siitä, kun taannoin Perinteisen työntekijäpäivät veljet olivat aloittaneet paastopäivänä- Anonyymi
Se on hienoa, jos olet löytänyt mielestäsi oikean, raamatullisen seurakunnan.
Onkos Helsingin seudulla tuollaista perinteistä helluntaiseurakuntaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on hienoa, jos olet löytänyt mielestäsi oikean, raamatullisen seurakunnan.
Onkos Helsingin seudulla tuollaista perinteistä helluntaiseurakuntaa?Tietääkseni ei ole. Malmin Saalem on paras seurakunta Helsingissä.
- Anonyymi
Näillä uskontoa ja okkultismia sekoittavilla harhalahkoilla on varmaankin tulevaisuutensa, menestyyhän new agekin (teosofia) ja monet idän uskonnot ja filosofiat.
Sielunpelastustahan ei näiden kautta voi löytää. Mutta eksyttävinä paholaisen seurakuntina... tämähän nyt maailmalla nähdään.
Pahuudella ja okkultismilla on seuraajansa.
Mitä sitten tulee pelastavaan uskoon, niin tätä tapahtuu yksilötasolla ja ehkä pienissä ryhmissä, joissa taas vaarana epäraamatulliset "profeetta-huijarijohtajansa".
Yksilöt saavat olla tarkkoina ketä ja mitä seuraavat. Laajemmat, aidot seurakunnat voivat osottautua jopa surmanloukuiksi.
Pian ja jo nyt, on kunkin huolehdittava vain itse itsestään. - Anonyymi
Hölmöt herkkäuskoiset meillä on aina keskuudessamme.
- Anonyymi
Sille ei voi mitään.
Mutta näissä hengenasioissa se ei useinkaan ole älykkyyskysymys, vaan henki-kysymys.
"Rehellistä ihmistä, uskovaakaan, ei voi (ainakaan kauaa) huijata."
Rehellinen ja aito uskova tunnistaa Jeesuksen äänen sekä myös sen, jos "ääni" / henki on kaikkea muuta kuin Jeesuksen.
Silloin pitäisi poistua heti, ei jäädä "uteliaana" ihmettelemään, niin, että huonosti käy. Perkeleessä ei ole mitään kiinnostavaa. Se ainoastaan tuhoaa ja tappaa.
Tässä kohdin voi myös älyn määrä jossain määrin vaikuttaa.
- Anonyymi
MOT-ohjelman mukaa suurimmat uskonlahkot ovat palkanneet päätoimisia testämentin metsästäjiä.
Joten raha kyllä lahkoissa piisaa. - Anonyymi
Eiköhän helluntailaisuus porskuta niin kauan kuin seurakuntarakennuksia saa olla pystyssä ja ry:t toiminnassa. Sama muidenkin kohdalla.
Helluntaialisuudelle käynee lopun aikana samoin kuin muillekin seurakunnille, eli luopumus ja väärä karismaattisuus saa ainakin joissakin seurakunnissa valtaa yhä enempi, kunnes ne ovat luopiotilassa, kuten kirkkokin, eli humpuukia ja Raamatun vastaisia oppeja täynnä. Ne, jotka eivät mene humpuukiin mukaan, painuvat jonnekin maan alle kokoontuakseen yhdessä.- Anonyymi
Helluntailaisuus ei ole koskaan ollut tervettä kristinuskoa, vaan Amerikasta tuotu eksytys.
- Anonyymi
Myös me elämme yhteiskunnassa. Suurien ikäluokkien jäseniä kuolee päivittäin yhä enemmän. Niistä ajoista syntyvyys on laskenut ja paljonkinkin. Lisäksi maataloudessa jatkuu raju rakennemuutos. Pitäjässä voi olla vain kaksi tai kymmenen karjatilallista. Tilalle on tullut sadan lehmän navetat robotteineen. Joka pitäjässä ei ole teollisia työpaikkoja. Nämä tosiasiat tulevat vaikuttamaan joidenkin maaseudun seurakuntien fuusioitumiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 528344
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1527724Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593929Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu953923- 1113775
- 553293
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod753269IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2412649Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint382637- 531784
