3000 palkalla ansiosidonnainen korvaus on noin 1700 €/kk.
20 prosentin porrastus tiputtaa sen kahden kuukauden jälkeen alle 1400 euroon ja lisäporrastus 1300 euroon.
Hallitus kuvittelee, että 1700 e/kk on niin iso summa, että työtön jää lorvimaan ansiosidonnaiselle.
Jossakin oli kirkoitus, että lääkärir tekivät vain puolivuotta keikkatöitä ja jäivät lorvimaan puoleksi vuodeksi, töitä kun riittää. Ratkaisuna olisi ollut progressiivinen porrastus, niin ettei pienituloiselta olisi vähennetty.
Oikeistopuolue ei voi ajatella niin ja ajaa perheitä ahdinkoon.
20 prosentin porrastus tiputtaa sen kahden kuukauden jälkeen alle 1400 euroon ja lisäporrastus 1300 euroon.
Hallitus kuvittelee, että 1700 e/kk on niin iso summa, että työtön jää lorvimaan ansiosidonnaiselle.
Jossakin oli kirkoitus, että lääkärir tekivät vain puolivuotta keikkatöitä ja jäivät lorvimaan puoleksi vuodeksi, töitä kun riittää. Ratkaisuna olisi ollut progressiivinen porrastus, niin ettei pienituloiselta olisi vähennetty.
Oikeistopuolue ei voi ajatella niin ja ajaa perheitä ahdinkoon.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Meillä on progressiivinen porrastus. Sitä kutsutaan tuloveroksi.
Jos jollekulle ei jää tarpeeksi rahaa, meillä on sosiaalituet.
Kaikista pidetään huolta.
Mitä luulet, jäikö aiemmin 1700 €/kk ansiosidonnaista saava lorvimaan?
Nyt siis pitää työpaikan haun lisäksi selvittää tukipaketit.
Joillekin riitti hyvin, kun kaksi sai ansiosidonnaista ja asumisen ja lapset kunta hoiti ilmaiseksi.
Sosiaallietuutta maksetaan nykyään vaan yrittäjille täysmääreisä yritstukina ilmaisan autoina ja bensoina ja puhelinetiina ja vaateita ja ilmaoset ruuat rabintoloissa
Samoin talonpojille ilmaoset maidot ja mönkkärit
Joillekin? Onko tästä mitään asiallista tietoa vai onko tämä musta tuntuu juttu?
Entä yksinhuoltaja, joka ei löydä kahdessa kuukaudessa töitä? Pitää etsiä töitä ja etsiä myös tukiluukku.
Tästä voi rivien välistä lukea, ettei yhdelle riitä.
Erotkaa kirkoista säästyy satasii joillaki tonneja vuodessa
🪨🪨🪨🪨🪨🪨🤡🪨🪨🪨🤶📌🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨🪨
Pienituloisten kyykyttäminenkin on rasismia, syrjimistä. Se on heikossa asemassa
olevien puolustuskyvyttömien ihmisten päähänpotkimista, äärioikeistolaista
ideologiaa.
Hallituksen kaksoisviestintä on aktivoitunut.
Toinen puolue on ajavinaan rasisminvastaisuutta työelämässä
ja toinen puolue on avoimesti rasistinen.
Miksi hallitus loukkaa kansalaisia aliarvioimalla sen älykkyyttä
ja nolaa itsensä
Meillä ei ole äärioikeistolaisia puolueita, ei edes puoluetta, muualla kuin komuloisten mielikuvituksessa!
Kokoomus ja Persut on eduskunnan äärioikeistoa. Toimivat kuten itänaapurin diktatuuri.
Orpo käyttää persuja hyväkseen, mutta on samalla tehnyt itsestään narrin.
Äänestä. SDP
Suomen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps.) toivoo, etteivät seksuaali- ja sukupuolivähemmistöt näy hänen työssään ulkoministeriössä.
Äärioikeiston tyyliin. Putinin pelikirjan mukaan.
Suomen hallitus ja Petteri Orpo: Onko tämä unohtunut vai tietoista valehtelua??
**Suomi edistää demokratian, oikeusvaltioperiaatteen sekä perus- ja ihmisoikeuksien toteutumista. Luottamuksen yhteiskunta ja hyvät väestösuhteet syntyvät siitä, että Suomessa jokainen voi luottaa oikeuksiensa toteutumiseen, sukupuolten tasa-arvoon ja yhdenvertaisuuteen lain edessä, syrjimättömyyteen ja mahdollisuuksiin vaikuttaa elämänsä suuntaan.
Hallitus työskentelee määrätietoisesti yhdenvertaisuuden, tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämiseksi yhteiskunnassa. Kaikilla on oikeus tuntea olonsa turvalliseksi ja hyväksi Suomessa taustastaan riippumatta.
Kaikki ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä. Ketään ei saa syrjiä heidän sukupuolestaan, iästään, etnisestä tai kansallisesta alkuperästään, kansalaisuudestaan, kielestään, uskonnostaan ja vakaumuksestaan, mielipiteestään, vammastaan, terveydentilastaan, seksuaalisesta suuntautumisestaan tai muusta henkilöön liittyvästä syystä.
Hallitus työskentelee tasa-arvon ja syrjimättömyyden eteen hallitusohjelmassa yhdessä kirjattujen periaatteiden mukaisesti. Hallitustyöskentelyssä on nollatoleranssi rasismille. Hallitus ja sen jokainen ministeri irtisanoutuu rasismista ja kaikenlaisesta ääriajattelusta sekä sitoutuu omassa työskentelyssään aktiiviseen työhön rasismia vastaan niin Suomessa kuin kansainvälisesti.
Petteri Orpo
Riikka Purra
Anna-Maja Henriksson
Sari Essayah
Äänestä SDP
Nyt alkaa varmaan työttömyys vauhdilla pienetä, kun tuet eivät enää kannusta lorvimiseen.
Toivottavasti pienenee, mutta tärkeintä on että menot pienenee.
Kaikkien pitää nyt tinkiä, myös työttömien.
Siltä se näyttää.
Työllisyys on jo kasvanut ja kun uusien tulokkaiden määrä pienenee, on työvoimapula yhä kovempi.
Kaikki eivät tietenkään saa töitä, mutta se johtuu henkilökohtaisista ominaisuuksista. Muutama prosentti käyttää päihteitä liikaa ja prosentin verran ihmisiä on valinnut rikollisen elämäntavan
🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹👺🌵🌹🌹🌵😌🚕🚓🥰😅😆🛺🛺🛺🛺🥰😃🌴🔪🔪
Yrittäjät nauttikaa nyt ihailemastanne kokoomus politiikasata jossa kansalta viedään kaikki rahat ja teille ei jää mitään
Rikas monimiljonääri vaan rikastuu
Vale kokkareKokoomus on työväen puolue
Mitä hyvää kokoomus on koskaan saanut aikaiseksi suomen työtätekevälle kansalle
Ei mitään koskaan rosvon nut vaan verorahat rikaille yritykaille
Äänestä sdp jos olet työläinen
Viimeisen vuoden aikana kasvussa ovat olleet vain työttömyys, konkurssit ja valtion velka
Myöskään näkymät tulevasta eivät ole häävit. Kasvunäkymä on olematon eikä hallituksen päättämä menoleikkaus- ja veronkorotuspaketti palauta luottamusta. Purra kehuu itseään viestipalvelu X:ssä: Hän tietää tekevänsä oikein.
Kenen kannalta ? Eliitin ?
👺👺👺👺
Kaikki osallistuvat säästötalkoisiin - paitsi tietenkin hallitus
Ei pysty kansalainen ymmärtämään elämästä vieraantuneiden poliitikkojen aivoituksia. Pistää ajoittain ihan v****tamaan. Viime kuukaudet on saatu aamusta iltaan kuulla, kuinka ihan kaikkien täytyy säästää ja ihan kaikesta. Näin varmasti on, mutta onko hallituksen pakko näyttää kansalle keskisormea ja osoittaa oma erityisasemansa hieromalla p**kaa rahvaan naamaan. Esimerkki:
Pääministeri Orpo on haastattelun mukaan saanut lomailla rauhassa, kun tänä kesänä ei ole ollut mitään katastrofia, joka olisi sen estänyt. Kun loma päättyy, hän käy heti raatamaan. Eli siis lähtee valtion piikkiin työajallaan Pariisiin seuraamaan olympialaisia. Eikä ole ainoa ministeri, joka näin tekee. Ei jumalauta! Normaali-ihminen tekee tällaiset matkat juuri lomallaan - siis omaan piikkiinsä omalla ajallaan.
Näkyminen on toki maalle tärkeää, mutta eikö kovapalkkaisilla ministereillä näinä aikoina todellakaan ole muuta tekemistä työajallaan? Valituksen määrästä voisi päätellä muuta. Sitä paitsi Pariisissa on jo presidentti Stubb, jonka tehtäviin tuollainen näkyminen paremmin istuu. Hän myös osaa sen paremmin kuin yksikään nykyisen hallituksen ministeri.
Tiedän, että valtion budjetin mittaluokassa nämä ovat pieniä kuluja, mutta niin ovat monet säästökohteetkin - ne joista on "aivan pakko" säästää, vaikka niin kipeää tekee. Hallitus voisi edes esittää osallistuvansa säästötalkoisiin kansan rinnalla, mutta se nähtävästi pilaisi vallan sokaiseman äärilaitaporvarin imagon. Pikku apulaisille (KD ja RKP) tietenkin sopii kaikki, kunhan ministeripaikat säilyvät. Että sellaista arvopolitiikkaa.
Kyllä pienituloiset työssäkäyvätkin joutuvat pakosta tinkimään menoista, kun osalta on leikattu asumistuestakin ja nyt alvin korotuskin tekee joistakin hankinnoista kalliimpaa kuin aiemmin. Työttömät eivät kaikki ole omasta halusta joutuneet työttömiksi, ei nekään jotka on rakennuspuolelta joutuneet pois potkituiksi. Työttömyys on kasvamassa entisestään, mitä toimia hallitus on tehnyt työllisyyden lisäämiseksi....ei yhtään mitään. Jos Nokiakin on myymässä osaa tuotantoa ulkomaille, niin sekin lisää työttömyyttä insinööritasolla asti. Yhä enemmän korkeakoulutettuja työttöminä ja on joutumassa työttömäksi, kun isoista virastoista vähennetään väkeä. Huutaako persuedustajat silloin, ett menkää töihin vai kehtaako he huutaa niin itseään paremmin koulutetuille henkilöille, jotka hallituksen säästöleikkausten vuoksi joutuvat irtisanotuiksi.
Kaikkien ei tarvitse tinkiä. Solidaarisuusveroa helpotetaan 60 miljoonalla.
Yli 5000 €/kk eläkkeiden verotus ei nouse!
Pistäävä ihmise kusee viemällä toimeentulomahollisuudet noihe leikaute kautta. Perusmulkut joutaasivat vetää köli ali.
Jossain oli kirkoitus että somessa valehdellaan paljon.
Suomalaisen oletetaan saavan töitä kahdessa kuukaudessa. Maahanmuuttajan oletetaan saavan töitä kolmessa.
Ja kaiken lisäksi ns. fiksumman maahanmuuttajan oletetaan saavan töitä kuudessa kuukaudessa.
Miten se rasismi menikään?
Satonen korostaa Ruotsin mallia. Siellä ansiosidonnainen on huomattavasti suurempi porrastuksesta huolimatta ja porrastuskin tehdään pari kuukautta myöhempään.
Hallitus teki liian suuren liikkeen tässä.
nyt luodaan taas yksi ongelma lisää, kun nyt on vaikeampi löytää pätkä ja kausi työn tekiöitä matala palkka aloille,
Palkalla pitää elää eikä sosiaalitukien varassa työnteko kerrytä veroja, päinvastoin verovaroin annetaan tuolloin tulonsiirtoa työnantajille ja tuon myötä murennetaan yhteiskunnan tulo rakenne ja veropohja, joka on sama kuin laskisi pakkasilla housuihinsa. Lämmittää vähän aikaa .
Ja Riikkulia ja PölhöPetteriä vaan naurattaa niin kovasti.
Laitan kaiken kulutuksen minimiin ja ostan jatkossakin kaikki tarvitsemani tuotteet ulkomailta,suomesta ostan vain ruokaa ja bensaa.
Kun eläkkeelle pääsen niin myyn kaikki ja muutan ulkomaille.