Joutuuko raamattuun uskova helvettiin

Raamatun alussa sanotaan, jos syöt puun hedelmää, kuolemalla kuolet ja ihminen söi.

Jeesus lupaa, jos uskot häneen saat ikuisen elämän.

Ikuinen elämä, jossa kuolemalla kuollaan, sehän on helvetti.

Sitten kysymys, jota on monesti täällä kysytty. MITEN Loot oli muka vanhurskas?

Jos tämmöisiin uskoo, niin eikö näistä joudu helvettiin?
9176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Helvetti on vain uskovaisilla.

Äänestä

Eikös se ollut juuri tämä Loot, joka kännipäissään irstaili omien tyttäriensä kanssa Tapaushan muistaakseni vieritettiin tyttärien syyksi, vaikka jokainen käsittää miten asia todellisuudessa oli.

Äänestä
  • Raamattuhan on tunnettu naisvihaajistaan, kaikki syntiin vivahtavahan on heidän mukaansa naisesta lähtöisin. Siksihän nämä puritaaniset äijänkalsot, niin mielellään siteeraa sitä muinaista tarinakokoelmaa.

    Äänestä

Lisää kysymyksiä. Tämä kysymys pohjautuu Douglas Adamsin näkemykseen Jumalasta.

Jos Jumala on sellainen, joka asettaa omenan puun oksalle, kieltää sen syömisen ja ihmisen syödessä tuon omenan, hyökkää puskista ja huutaa "Ahaa! Kiinni jäit!"

Niin mitkä on ihmisen mahdollisuudet?

Äänestä

Helvettiin ovat joutuneet ne, jotka ovat alkaneet uskoa raamatun järjettömyyksiä. He ovat rakentaneet itselleen sumpun. Siellä polskutellaan samanmielisten kanssa odottamassa taivaallista kalastajaa.
Mielenterveyden päällehän kaikki ns. raamatun totuudet käyvät.
Älkää hyvät ihmiset uskoko 2000 vuoden takaista paskaa!

Äänestä

... taivaalliseen kalakeittoon joutuvat. Toiset laitetaan pirun halstariin tai tehdään hapansilakkaa heistä.

Äänestä

Helvetti on vain hihhuleilla.

Äänestä

Luulen, että Jumala on kuollut sukupuuttoon.
Perustele väitettä raamatulla. Jumlalla ei ole vaimoa, oli vain yksi poika, jonka salli tapettavan. Siihen sammui Sebaotin suku.

Äänestä

Onneksi on muita jumalia niitä tarvitsiville.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Raamatun alussa sanotaan, jos syöt puun hedelmää, kuolemalla kuolet ja ihminen söi.

Jeesus lupaa, jos uskot häneen saat ikuisen elämän.

Ikuinen elämä, jossa kuolemalla kuollaan, sehän on helvetti.

Sitten kysymys, jota on monesti täällä kysytty. MITEN Loot oli muka vanhurskas?

Jos tämmöisiin uskoo, niin eikö näistä joudu helvettiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu