Florida yritti soluttaa kappalaisia kouluihin

Anonyymi-ap

Republikaanit tietenkin asialla. Tarkoitus oli korvata ammattitaitoiset sosiaalityöntekijät, psykologit kouluista uskonnollisilla toimijoilla, joilla ei ole vastaavaa ammattitaitoa.

Jos koulussa vaikka oppilas, jolla olisi ongelmia vaikkapa sukupuolisuuteen tai seksuaaliseen suuntautumiseen liittyen, niin sitten joutuisi hakemaan apua papilta, joka saattaisi ryhtyä oppilaan eheyttämiseen ja/tai käännyttämiseen.

Suunnitelmille tuli kuitenkin jarrua, tuumaustauko, kun Satanic Temple ilmoitti olevansa kovin kiinnostunut lähettämään omia edustajiaan kouluihin oppilaiden tueksi.

6

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tasapuolisuuden nimissä toki hyvä olla kaikkien eri taikauskolahkojen edustajia koulussa opiskelijoita auttamassa(=käännyttämässä)!!!

    • Anonyymi

      eikös se ted bundy saatu floridasta kiinni jahka oli taas muutaman hoidellut ?
      uskovaiset ja sosiaalityötekijät ovat ihan samaa väkeä ei niillä maailmaa pelasteta

    • Anonyymi

      Olen törmännytkin tuohon juttuun juutuubissa. Käsittääkseni perustuslain toisen lisäyksen mukaan yhtä uskontoa ei voi suosia muiden kustannuksella, joten kouluun pitäisi ottaa myös tuon Satanic Templen edustajia, muslimi-imaameja, juutalaisrabbeja ja mitä niitä vielä onkaan...

      • Anonyymi

        Laitauskoville uskonnonvapaus on mahdoton käsite ymmärtää. Uskovaiset eivät omassa harhaisessa maailmassaan edusta yhtä uskontoa monista, vaan jotain "Totuutta", jonka kuuluu olla eri asemassa kuin muiden näkemykset. Perimmältään kysymys on omahyväisyydestä ja itsekeskeisyydestä, kuten uskonnollisuudessa niin usein on.

        Suomessa on samaa tautia. Lapinlahden koulun rehtori sai AVI:lta vakavan huomautuksen kun järjesti omalla työajallaan ja koululaisten kouluajalla tunnustuksellisia uskonnollisia tilaisuuksia koulussa. Aamunavauksess veisattiin ja luettiin ruokarukouksia.

        https://avi.fi/tiedote/-/tiedote/70450888


    • Anonyymi

      Tuo on taas juuri sitä uskovaisten kieroilua. Aina pitää yrittää jotain juonittelua päästäkseen julistamaan satuoppejaan.

      • Anonyymi

        Moraalinsa Jeesuksella turmelleille rehellisyys on vaikeaa ellei ylivoimaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4639
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4395
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1759
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1671
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1119
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      354
      1116
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      58
      984
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      948
    Aihe