Florida yritti soluttaa kappalaisia kouluihin

Anonyymi-ap

Republikaanit tietenkin asialla. Tarkoitus oli korvata ammattitaitoiset sosiaalityöntekijät, psykologit kouluista uskonnollisilla toimijoilla, joilla ei ole vastaavaa ammattitaitoa.

Jos koulussa vaikka oppilas, jolla olisi ongelmia vaikkapa sukupuolisuuteen tai seksuaaliseen suuntautumiseen liittyen, niin sitten joutuisi hakemaan apua papilta, joka saattaisi ryhtyä oppilaan eheyttämiseen ja/tai käännyttämiseen.

Suunnitelmille tuli kuitenkin jarrua, tuumaustauko, kun Satanic Temple ilmoitti olevansa kovin kiinnostunut lähettämään omia edustajiaan kouluihin oppilaiden tueksi.

6

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tasapuolisuuden nimissä toki hyvä olla kaikkien eri taikauskolahkojen edustajia koulussa opiskelijoita auttamassa(=käännyttämässä)!!!

    • Anonyymi

      eikös se ted bundy saatu floridasta kiinni jahka oli taas muutaman hoidellut ?
      uskovaiset ja sosiaalityötekijät ovat ihan samaa väkeä ei niillä maailmaa pelasteta

    • Anonyymi

      Olen törmännytkin tuohon juttuun juutuubissa. Käsittääkseni perustuslain toisen lisäyksen mukaan yhtä uskontoa ei voi suosia muiden kustannuksella, joten kouluun pitäisi ottaa myös tuon Satanic Templen edustajia, muslimi-imaameja, juutalaisrabbeja ja mitä niitä vielä onkaan...

      • Anonyymi

        Laitauskoville uskonnonvapaus on mahdoton käsite ymmärtää. Uskovaiset eivät omassa harhaisessa maailmassaan edusta yhtä uskontoa monista, vaan jotain "Totuutta", jonka kuuluu olla eri asemassa kuin muiden näkemykset. Perimmältään kysymys on omahyväisyydestä ja itsekeskeisyydestä, kuten uskonnollisuudessa niin usein on.

        Suomessa on samaa tautia. Lapinlahden koulun rehtori sai AVI:lta vakavan huomautuksen kun järjesti omalla työajallaan ja koululaisten kouluajalla tunnustuksellisia uskonnollisia tilaisuuksia koulussa. Aamunavauksess veisattiin ja luettiin ruokarukouksia.

        https://avi.fi/tiedote/-/tiedote/70450888


    • Anonyymi

      Tuo on taas juuri sitä uskovaisten kieroilua. Aina pitää yrittää jotain juonittelua päästäkseen julistamaan satuoppejaan.

      • Anonyymi

        Moraalinsa Jeesuksella turmelleille rehellisyys on vaikeaa ellei ylivoimaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe