Florida yritti soluttaa kappalaisia kouluihin

Anonyymi-ap

Republikaanit tietenkin asialla. Tarkoitus oli korvata ammattitaitoiset sosiaalityöntekijät, psykologit kouluista uskonnollisilla toimijoilla, joilla ei ole vastaavaa ammattitaitoa.

Jos koulussa vaikka oppilas, jolla olisi ongelmia vaikkapa sukupuolisuuteen tai seksuaaliseen suuntautumiseen liittyen, niin sitten joutuisi hakemaan apua papilta, joka saattaisi ryhtyä oppilaan eheyttämiseen ja/tai käännyttämiseen.

Suunnitelmille tuli kuitenkin jarrua, tuumaustauko, kun Satanic Temple ilmoitti olevansa kovin kiinnostunut lähettämään omia edustajiaan kouluihin oppilaiden tueksi.

6

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tasapuolisuuden nimissä toki hyvä olla kaikkien eri taikauskolahkojen edustajia koulussa opiskelijoita auttamassa(=käännyttämässä)!!!

    • Anonyymi

      eikös se ted bundy saatu floridasta kiinni jahka oli taas muutaman hoidellut ?
      uskovaiset ja sosiaalityötekijät ovat ihan samaa väkeä ei niillä maailmaa pelasteta

    • Anonyymi

      Olen törmännytkin tuohon juttuun juutuubissa. Käsittääkseni perustuslain toisen lisäyksen mukaan yhtä uskontoa ei voi suosia muiden kustannuksella, joten kouluun pitäisi ottaa myös tuon Satanic Templen edustajia, muslimi-imaameja, juutalaisrabbeja ja mitä niitä vielä onkaan...

      • Anonyymi

        Laitauskoville uskonnonvapaus on mahdoton käsite ymmärtää. Uskovaiset eivät omassa harhaisessa maailmassaan edusta yhtä uskontoa monista, vaan jotain "Totuutta", jonka kuuluu olla eri asemassa kuin muiden näkemykset. Perimmältään kysymys on omahyväisyydestä ja itsekeskeisyydestä, kuten uskonnollisuudessa niin usein on.

        Suomessa on samaa tautia. Lapinlahden koulun rehtori sai AVI:lta vakavan huomautuksen kun järjesti omalla työajallaan ja koululaisten kouluajalla tunnustuksellisia uskonnollisia tilaisuuksia koulussa. Aamunavauksess veisattiin ja luettiin ruokarukouksia.

        https://avi.fi/tiedote/-/tiedote/70450888


    • Anonyymi

      Tuo on taas juuri sitä uskovaisten kieroilua. Aina pitää yrittää jotain juonittelua päästäkseen julistamaan satuoppejaan.

      • Anonyymi

        Moraalinsa Jeesuksella turmelleille rehellisyys on vaikeaa ellei ylivoimaista.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      388
      12644
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      269
      5542
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      236
      4073
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      285
      3101
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      23
      2105
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1910
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      53
      1575
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      21
      1188
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      168
      988
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      935
    Aihe