Asiantuntijat täräyttävät: Suomi ei ole työperäiselle maahanmuutolle yhtä houkutteleva kuin kilpailijat – tässä syyt
Työperäinen maahanmuutto on Suomessa monella vasta lapsenkengissä. Siksi lähdemme kilpaan pitkältä takamatkalta, sanovat Ylen haastattelemat asiantuntijat.''
Työperäinen maahanmuutto on Suomessa monella vasta lapsenkengissä. Siksi lähdemme kilpaan pitkältä takamatkalta, sanovat Ylen haastattelemat asiantuntijat.''
Vastaukset 16
Vanhimmat
...
Suomeen tullaan vain Eläteiksi, ei kukaan tötä tee, kun ei oo pakko.
Sossu maksaa kaiken
No nyt osuit just asian ytimeen hyvä !
Ja erään porukan pyhä kirja kieltää sopeutumisen vääräuskoisten keskuuteen. Kuinkas kotoutat ellei hemmo halua?
Yle on valemedia.
Mikä tässä maassa on muka ajan tasalla?
17 vuotta eikä yhtään talouskasvua ole saatu aikaan tässä maassa. Kyllä syy on yksin hallituksen. Mitä nuo tekevät rahansa eteen? Eivät juuri mitään muuta kuin pelkkiä virheitä.
Älä huoli, nykyhallituksen menolla ollaan jo vapaassa kierteessä kohti konkurssia !
Olipa omituinen päätelmä. Vain vajakki saa tuollaista aikaan.
Päättäjät ja johtajat loisii. Maa on työttömiä täynnä.
Niille vaan pitää maksaa palkkaa. Kalanpäät ja mätä riisi ei riitä.
Tuohan on tiedetty.2015v tulleet syyrialaiset jotka muuttivat tähän taloon,eivät vielläkään päivän työtä tee,mut autot on persuksien alla jokaisella oma ja bensaa palaa. Täl ei oo kanttiksillakaan jotka joutuu pätkä-ja osa- aikatyötä tenemään autoa,on vaan polkupyörä ja julkiset,jos aikataulut sattuu sopimaan. Siinäpä meidän tulevaisuuden toivot vedetään lonkkaa hyvillä tuilla. Onnea Suomi.
Etelä-Suomen lähiöt on täynnä ulkomailta tuotuja täysin jouten kela-lomilla lepäilijöitä... sopeutumis haluttomia.
Kenen etu se on ? Pelkästään Asuntokeinottelun ?
Tämän turismin Kulut kaikkinensa yli 5 miljardia e / vuosi.
Ei ne tänne töihin tule.
Näkeehän sen kaikesta tänne tulee nuoria miehiä joilla ei aikomustakaan tehdä töitä ja näitä sitten hyysätään ja järjestetään kaikelaista ilmaishuvia,asunnot,rahaa ym. ym. Kiitokseksi nämä veijarit sitten tekevät aikansa kuluksi rikoksia ja raiskauksia.
Suomeen otettu liikaa kumiveneporukkaa, siksi ei enää saada kunnon väkeä töihin tänne, kumivenekansalaiset ruandaan jotta saadaan lähiöt putsattua kunnolla.
Helppo raha houkuttaa ja voi matkustaa aina lomalle entiseen kotimaahan.
Kaikki lomailut maksetaan.
Suomen palkkataso on liian matala. Palkkatason pitäisi olla vähintään 25% korkeampi kuin kilpailijamaissa jotta tällä kylmällä ja syrjäisellä maalla olisi vetovoimaa näihin koulutettuihin "osaajiin", joista alkaa jo olla kovaa kilpailua jälkiteollisissa maissa. Nyt palkkataso on Suomessa 25-50% kilpailijamaita matalampi. Tällä "työperäisellä maahanmuutolla" huijataankin suomalaisia hyväksymään massamaahanmuutto, josta riistokapitalismin harjoittajat sitten voivat valita sopivimmat matalapalkkaisiin hommiin rikastuttamaan yritysten omistajia ja johtajia. Vähintään 50% ei kelpaa riistäjille ja he sitten siirtyvät Kelan asiakkaiksi jakamaan Suomen valtion hupenevia rahoja matalapalkkamamujen tieltä poispotkittujen kantasuomalaisten työntekijöiden kanssa. Sitten revitellään kuinka massamaahanmuutto muka pelastaa Suomen ja tuo sitä niin hienoa "monikulttuurisuutta" maahan.